BRATISLAVA. Slovensko sa v tohtoročnom Indexe vnímania korupcie (CPI) medzinárodnej organizácie Transparency International za rok 2018 prepadlo na 57. miesto. Oproti roku 2017 si v tomto celosvetovom rebríčku pohoršilo o tri miesta.
Ide o najhoršie umiestnenie od roku 2013. Horšie umiestnenie v rámci krajín EÚ má už len Maďarsko a balkánske krajiny.
Informovala o tom organizácia Transparency Slovensko.
Vývoj po vražde Kuciaka

„Vražda novinára Jána Kuciaka s partnerkou podčiarkla slabosť štátu v boji proti korupcii. Kuciak sa dlhodobo venoval odkrývaniu korupcie a podvodov mocných podnikateľov či politikov. Jeho vražda podľa polície súvisela práve s jeho prácou,“ píše v správe šéf slovenskej pobočky Transparency Gabriel Šípoš.
Šípoš informoval, že na Slovensku klesol počet prípadov takzvanej malej korupcie, teda úplatkov v bežnom styku v hodnote desiatok eur.
Na jeseň minulého roku malo takúto skúsenosť len 12 percent občanov, ide o historicky najnižšie číslo. Ešte v 90. rokoch malú korupciu zažívala bežne polovica populácie.
Nevraživosť voči tretiemu sektoru na Slovensku
Na druhej strane niektorí čelní politici zvýšili útoky na médiá a občiansku spoločnosť šírením dezinformácií o ich údajnej zapredanosti.
"Expremiér Robert Fico opakovane vykresľuje amerického miliardára a filantropa Georga Sorosa ako tajnú hrozbu pre slovenskú demokraciu a spoluorganizátora protestov. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková naznačila, že tretí sektor je príliš bohatý a netransparentný. Mnohí vládni poslanci verbálne agresívne útočia na novinárov. Aj pre tlaky na ich prácu po príchode nového riaditeľa verejnoprávnej RTVS odišlo z média 12 novinárov," podotkol Šípoš.
Rebríček Transparency International
Najčistejšími krajinami boli vlani Dánsko a Nový Zéland. Naopak na posledných pozíciách sú zo 180 sledovaných krajín Somálsko a Sýria. Výrazne vlani stratili USA, ktoré klesli zo 16. na 22. miesto.
V boji s korupciou sa darilo Českej republike, ktorá sa posunula o štyri pozície nahor a skončila na 38. mieste.
Rebríček sa každoročne počíta v centrále Transparency v Berlíne na základe deviatich až trinástich zdrojov dát a prieskumov medzi domácimi i zahraničnými analytikmi a manažérmi.
Loading
...

Beata
Balogová
