BRATISLAVA. Keď sa objavili informácie, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar dal podľa výpovede podriadeného lustrovať novinára Jána Kuciaka niekoľko mesiacov pred jeho vraždou, chcela sa ministerka vnútra Denisa Saková stretnúť k tejto veci s premiérom Petrom Pellegrinim (obaja Smer).
Po očakávanom utorkovom stretnutí však nepovedali, ako sa ku kauze postavia.
Pellegrini len pochválil policajtov za doterajšie vyšetrovanie vraždy a skritizoval médiá, pretože informujú o veciach z policajného spisu.
"Vážení, nie je možné, aby bol utajený spis verejnou témou,“ vyhlásil premiér po stretnutí so Sakovou, policajným prezidentom Milanom Lučanským a riaditeľom Slovenskej informačnej služby Antonom Šafárikom.
V skutočnosti to však podľa zákona možné je. Napríklad advokáti poškodených môžu so súhlasom klienta informovať o priebehu vyšetrovania, a tak sa to dialo aj v minulosti.

"Advokát je viazaný mlčanlivosťou, pokiaľ ide o utajované skutočnosti, a je viazaný mlčanlivosťou voči svojmu klientovi,“ povedal Daniel Lipšic, ktorý zastupuje rodinu Jána Kuciaka.
Priestor na otázky pre Pellegriniho médiá nedostali.
"Je škoda, že sme na tej tlačovej besede nepočuli stanovisko, že zavraždeného novinára sledovali pred vraždou bývalí príslušníci SIS, teda bývalí zamestnanci štátu, hovorí Roman Kvasnica, advokát Zlatice Kušnírovej, matky Martiny Kušnírovej, ktorú zavraždili s Kuciakom.
Nezaznelo ani to, že informácie o novinárovi zbierali z policajných databáz najvyšší policajní funkcionári, pripomenul.
"Toto sú pre chod slovenských štátnych orgánov omnoho väčšie riziká ako to, či sú zverejnené nejaké fotografie slovenských politikov."
Lustrovanie Jána Kuciaka
Lipšic súhlasí, že z vyšetrovania unikli aj informácie, ktoré by ho mohli ohroziť. Napríklad aj informácia, že polícia Kuciaka lustrovala.
"Vopred dané osoby upozorňujeme, že je proti nim nejaké podozrenie," povedal Lipšic.

Šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov vypovedal, že na jeseň 2017 mu vtedajší šéf polície Gašpar dal pokyn, aby o Kuciakovi hľadal informácie v policajných záznamoch, napísal 24. januára server aktuality.sk. Gašpar to odmieta.
Niekoľko týždňov predtým sa podnikateľ Marian Kočner vyhrážal Kuciakovi, že bude hľadať špinu naňho a na jeho rodinu. V tom čase takisto podľa výpovede Petra Tótha v pozícii utajeného svedka na Kočnerovu objednávku sledovali viacerých novinárov.
Informácie pochádzajú z vyšetrovacieho spisu a denníku SME ich potvrdili zdroje blízke vyšetrovaniu.
Keď ľudia na námestiach po vražde žiadali jeho odchod, Gašpar išiel 31. mája do civilu. O niekoľko týždňov neskôr ho Saková urobila svojím poradcom.
Tibor Gašpar pracoval aj ako poradca českého ministra vnútra, skončil ku koncu minulého roka po tom, ako splnil všetky zadania.
Mĺkva Saková
Saková od zverejnenia informácií o Vorobjovovi niekoľko dní odmietala odpovedať na otázku, či Gašpar zostane jej poradcom. Nakoniec v pondelok odkázala, že najskôr chce hovoriť s Pellegrinim.
“Ak je z obsahu výpovede zrejmé, o koho ide, tak má inštitút utajeného svedka obmedzenú relevanciu.
„
Po stretnutí svoje rozhodnutie v utorok verejnosti aj tak neoznámila.
Premiér mal podľa OĽANO zabezpečiť okamžitý Gašparov odchod, ale namiesto toho "podporuje svojimi vyhláseniami rozklad štátu a neistotu ľudí, že si aj ich môže mafia kedykoľvek lustrovať v policajných databázach s aktívnou podporou ľudí z vedenia polície".
Utajený svedok
Pellegrini kritizoval verejnú diskusiu o výpovedi utajeného svedka Petra Tótha. Môže to podľa neho odradiť iných svedkov, aby vypovedali.
V spise podľa zistení SME síce výpoveď s Tóthovým podpisom nie je, ale z jej obsahu aj ďalších dôkazov je zrejmé, o koho ide. Tóth na tieto informácie reagoval slovami, že médiá majú zlé informácie a že ide o prenasledovanie jeho osoby.
Z vyšetrovacieho spisu doteraz podľa Kvasnicu nevyplýva, kto je utajeným svedkom, aj keď sa novinárska obec rýchlo dovtípila, kto by ním mohol byť.
"Ak je z obsahu výpovede zrejmé, o koho ide, tak má inštitút utajeného svedka obmedzenú relevanciu," povedal Lipšic.
Informácie Norberta Bödöra
Advokáti rodín zavraždeného Jána a Martiny upozorňujú aj na zverejnené informácie, že Norbert Bödör, syn oligarchu Miroslava Bödöra, vedel, že ho idú vypočuť v prípade sledovania novinárov a tiež vedel o chystanom zadržaní ľudí obvinených z vraždy.

"Je zjavné, že pánu Bödörovi tieto informácie neunikajú od advokátov poškodených," povedal Lipšic.
Ministerstvo vnútra a polícia podľa Pellegriniho prijali a prijmú opatrenia, ktorým chcú únikom zo spisu zabrániť.
Kvasnica hovorí o podozrení, že informácie unikali k ľuďom, ktorí mali absolútne prepojenie na vládnu moc, a dokonca sa týkajú ich samých. "Ak myslel pán predseda vlády na tieto úniky, tak súhlasím, že ich treba prešetriť."
Rozhovor Kočner - Trnka
V polovici januára sa Zlatica Kušnírová rozhodla, že zverejní niektoré informácie z vyšetrovania, ktoré pomôžu objasňovať korupčné praktiky na Slovensku. Za rozhodnutím si podľa Kvasnicu naďalej stojí.
Stále platí aj rozhodnutie zverejniť rozhovor medzi Marianom Kočnerom a vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, hneď ako sa dostanú k jeho prepisu.
Na nahrávke Kočner s Trnkom hovorí podľa Denníka N ako s podriadeným a rozprávajú sa o úplatkoch.
"Sme dosť skúsení na to, aby sme dokázali posúdiť, čo môže poškodiť vyšetrovanie a čo nie," povedal Kvasnica.

Beata
Balogová
