BRATISLAVA. Na Slovensko by mala 7. februára prísť oficiálna návšteva delegácie vlády Nemeckej spolkovej republiky, vedenej kancelárkou Angelou Merkelovou.
Návšteva sa uskutoční na základe pozvania predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer).
Vláda návrh na prijatie delegácie z Nemeckej spolkovej republiky schválila.
Návšteva vychádza z podpísaného Memoranda o prehĺbenom dialógu medzi ministrami zahraničných vecí SR a Nemeckej spolkovej republiky v auguste 2017 a Akčného plánu k prehĺbenému dialógu medzi SR a Nemeckou spolkovou republikou na roky 2019 - 2021.
"Zároveň je príležitosťou pre ďalšie rozvíjanie bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami a krajinami strednej Európy s dôrazom na Vyšehradskú štvorku vzhľadom na stretnutie premiérov krajín V4 so spolkovou kancelárkou," uvádza sa v materiáli rezortu zahraničných vecí.
Rokovania budú zamerané na 30. výročie spoločenských zmien v Európe, európsku agendu, zahraničnopolitické otázky s dôrazom na západný Balkán, Rusko a Ukrajinu, prehlbovanie politickej, hospodárskej a rozvojovej spolupráce.
Z rokovania vlády:
- Delegáciu SR na mimoriadnom stretnutí strán Dohovoru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie presahujúcich hranice štátu (SEA) a zároveň stretnutí strán Protokolu o strategickom environmentálnom hodnotení (Espoo) povedie minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), prípadne ďalší člen delegácie. V stredu o tom rozhodla vláda. Stretnutie sa uskutoční 5. - 7. februára v Ženeve
- Pracovné cesty premiéra Petra Pellegriniho do Izreala a Egypta a ich program v stredu schválila vláda. Pellegrini pôjde 18. až 19. februára do Jeruzalema na summit premiérov Visegrádskej štvorky s ich partnerom Benjaminom Netanyahuom. Slovensko momentálne V4 predsedá
- Expertná skupina, ktorá sa v rámci prípravy Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 venuje metodike zberu dát so zameraním na špecifiká národnostných menšín, pripravila v roku 2018 dva varianty konceptu zisťovania príslušnosti k národnosti vrátane návrhu znenia otázok. Informuje o tom Piata správa o implementácii rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín v SR, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda.
- O vývoji legislatívy a spoločenskej praxe v oblasti ochrany národnostných menšín hovorí návrh piatej správy o implementácii Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín v Slovenskej republike. V sledovanom období od roku 2013 do decembra 2018 sa tak správa zameriava predovšetkým na zachovávanie národného povedomia národnostných menšín a podporu ich duchovnej, kultúrnej a jazykovej identity, ako aj prevenciu a potláčanie pretrvávajúcich prejavov diskriminácie na etnickom základe. Predkladaný materiál spracovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na základe podkladov jednotlivých orgánov štátnej správy. Na stredajšom rokovaní vláda materiál schválila.
- Rozvojová pomoc na najbližších päť rokov bude užšie previazaná s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj. Strednodobá stratégia zároveň reflektuje odporúčania hodnotiacej správy Výboru OECD pre rozvojovú pomoc, ktoré predstavujú najvýznamnejšie výzvy smerom k zefektívňovaniu rozvojovej spolupráce SR. Rezort diplomacie, ktorý materiál pripravil, chce do rozvojovej spolupráce viac zapájať všetkých relevantných aktérov z verejnej správy, mimovládneho, podnikateľského a akademického sektora. Aktivity SlovakAid budú primárne realizované v štyroch regiónoch - krajinách Východného partnerstva, západného Balkánu, Východnej subsaharskej Afriky a Blízkeho východu. Strednodobú stratégiu rozvojovej spolupráce SR na roky 2019 - 2023 v stredu schválila vláda.