BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR chce, aby sa stimuly neposkytovali žiadateľovi, ktorý má povinnosť zapisovať sa do Registra partnerov verejného sektora (RPVS) a nie je ku dňu podania žiadosti o stimuly v tomto registri zapísaný.
Túto zmenu navrhuje rezort školstva v novele zákona o stimuloch pre výskum a vývoj.
Firmy, ktoré sa výskumu nevenujú
Novelu zákona predložiť rezort školstva do medzirezortného pripomienkového konania. Účinnosť zmeny navrhuje od 1. júna tohto roka.

Prideľovanie stimulov na výskum a vývoj sa začal riešiť začiatkom roka po tom, čo ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) v decembri 2018 pridelila viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja.
Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku.
Remišová: Výberové kritériá určuje ministerstvo
Výberové kritériá pri prideľovaní stimulov pre výskum a vývoj podľa zákona o stimuloch určuje samotné ministerstvo a v zákone je doslova napísané, že „oznámenie o predkladaní žiadostí o stimuly obsahuje informácie najmä o základnom cieli poskytnutia stimulov a výberových kritériách, podľa ktorých sa budú vyhodnocovať jednotlivé žiadosti o stimuly, a počte bodov prislúchajúcich k jednotlivým výberovým kritériám“.

Povedala to predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová na dnešnej tlačovej s tým, že to znamená, že ministerstvo bez problémov mohlo určiť také kritériá, aby miliónové dotácie nedostávali schránkové firmy, ktoré doteraz žiadny výskum nerobili.
„My sme na firmy v domoch a v bytovkách upozorňovali hlavne preto, že doteraz o nich nikto nepočul, nemali zamestnancov a nič nerobili. Pani ministerka (ministerka školstva Martina Lubyová, pozn. SITA) v stredu tiež povedala, že kritériá prideľovania stimulov sa riadia zákonom o stimuloch a sú odlišné od kritérií pre prideľovanie eurofondov," dodala opozičná poslankyňa.
Podľa Remišovej Lubyová tvrdí, že stimuly sú zamerané aj na start-upy.
„Na podporu nových firiem máme ale špecializovanú štátnu agentúru - Slovak Business Agency, a asi nikde na svete to nefunguje tak, že firma, ktorá nikdy nič nerobila, zrazu dostane od štátu milión eur. Veď pre rizikový kapitál a nové firmy sú úplne iné postupy," vysvetlila Remišová.