BRATISLAVA. Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar žiadnu funkciu na ministerstve vnútra nemal dostať.
Uvádza sa to v reakcii opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na vyhlásenie ministerky vnútra Denisy Sakovej, že Gašpar končí vo funkcii jej poradcu.
SaS: Očakávame, kde sa Gašpar objaví
"Políciu treba očistiť od ľudí napojených na rôzne záujmové organizované skupiny a urobiť poriadok, aby dostali priestor čestní a šikovní policajti," konštatuje hnutie.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v tejto súvislosti uvádza, že bude s napätím očakávať, v ktorom štátnom útvare sa Gašpar opäť objaví.
"To najpodstatnejšie je ale to, aby tým, že zišiel z očí, nezišiel z mysle orgánov činných v trestnom konaní," dodala SaS.
Končí vo funkcii poradcu
Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer) v oblasti zákonov a sociálne vylúčených komunít.
Saková to uviedla pred stretnutím s prezidentom Andrejom Kiskom. Podľa jej slov sa tak s Gašparom dohodli po vzájomnom stretnutí, aby sa nezvyšoval verejný tlak voči jeho osobe.

Na otázku, či vydal pokyn na lustrovanie Jána Kuciaka, ktorého spolu s jeho partnerkou Martinou Kušnírovou zavraždili vlani vo februári, odpovedala ministerka vnútra tak, že tento prípad bude ešte preverovaný orgánmi činnými v trestnom konaní. "Bude to ešte predmetom vyšetrovania prokuratúry a polície," potvrdila Saková.
Saková neodpovedala, či odchod Gašpara bola jej podmienka na zotrvanie v pozícii ministerky. Ešte v roku 2018 skončil v obdobnej situácii Tomáš Drucker, keď verejnosť a opozícia žiadali odchod Gašpara z policajného zboru.
Tibor Gašpar vo funkcii poradcu ministerky pôsobil od svojho odchodu z postu prezidenta Policajného zboru SR. V polícii zostal aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Robert Krajmer.