BRATISLAVA. Tlak verejnosti už druhýkrát v priebehu desiatich mesiacov donútil Tibora Gašpara odstúpiť. V apríli skončil ako policajný prezident, vo štvrtok sa vzdal funkcie poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej zo Smeru.

„Rozhodli sme sa spoločne, aby sme trochu uvoľnili atmosféru a znížili tlak na jeho osobu," povedala Saková.
Šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov podľa portálu aktuality.sk vypovedal, že na jeseň 2017 mu vtedajší policajný šéf Gašpar dal pokyn, aby hľadal v policajných záznamoch informácie o novinárovi Jánovi Kuciakovi, ktorého neskôr zavraždili. Gašpar to odmieta a Vorobjov sa k tomu nevyjadruje.
Prezident Andrej Kiska, ktorý sa s ministerskou Sakovou stretol, označil tieto správy za šokujúce.
„Predstavitelia vládnej moci si začínajú uvedomovať, že po vlaňajších udalostiach, po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nemôžu vážne podozrenia súvisiace s prepojením zločinu na štát ignorovať a zametať pod koberec,“ povedal Kiska.
Gašparovi a Sakovej trvalo týždeň, kým sa po zverejnení podozrení dohodli, že končí ako jej poradca. Gašpar pracoval len na polovičný úväzok a nie je úplne jasné, čo vlastne pre Sakovú robil.
Tibor Gašpar je rodina s oligarchom Miroslavom Bödörom, ktorý vlastní neobyčajne úspešnú bezpečnostnú firmu Bonul. Dobre zarobila na miliónových zákazkách so štátom. O Bödörovi písal aj zavraždený Kuciak.
Lustrovanie Kuciaka
Zatiaľ nemožno povedať, či Gašpar spáchal trestný čin a ako by bol tento čin kvalifikovaný, tvrdí Ondrej Laciak z Katedry trestného práva na Univerzite Komenského.