BRATISLAVA. Umožniť voľbu poštou v predstihu v rámci volieb do NR SR, komunálnych a krajských volieb, v prvom kole voľby prezidenta a v eurovoľbách.
To je základný cieľ novely volebného zákona, s ktorou prichádza opozičná SaS. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na aktuálnej schôdzi.
Možnosť voliť bez ohľadu na miesto pobytu
Liberáli tvrdia, že moderné občianstvo, odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete, predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu.
Týmto spôsobom chce teda SaS posilniť zastupiteľský princíp v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilniť mieru volebnej účasti.
V prípade volieb do NR SR, kde je voľba poštou zo zahraničia možná už v súčasnosti, novela odstraňuje podľa SaS absurdné ustanovenie, pri ktorom musí byť pri voľbe poštou obálka s volebnými listinami zasielaná ministerstvom voličovi do cudziny.
A po vykonaní volebného aktu sa zasiela ministerstvu zásielka z cudziny. Podľa novely môže byť korešpondenčná adresa na Slovensku a zásielka môže byť odoslaná v predstihu z pošty na Slovensku.
"Vyjde sa tým v ústrety tým záujemcom, ktorí žijú na Slovensku, avšak vedia, že napr. v deň volieb budú súkromne alebo služobne v zahraničí," ozrejmil spolupredkladateľ Martin Klus.
Záujem voličov stúpa
Stúpajúca tendencia záujmu o voľby do NR SR poštou zo zahraničia dáva podľa jeho slov tušiť, že sa tento návrh stretne s pozitívnou odozvou medzi mnohými občanmi Slovenskej republiky.

Najmä tými, ktorí trvalo alebo prechodne žijú mimo územia SR, resp. sa vzhľadom na súkromné a služobné aktivity nenachádzajú na území Slovenska v deň konania volieb.
SaS sa inšpirovala štúdiou Parlamentného inštitútu "Inštitút predčasného hlasovania vo vybraných krajinách", spracovanej na základe požiadavky Martin Klusa.
V rámci nej sa zistilo, že inštitút predčasného hlasovania v určitej forme využíva až 83 percent krajín EÚ 28 + EFTA + USA + Kanada + Austrália.
Korešpondenčné hlasovanie je z analyzovaných foriem predčasného hlasovania rozšírené v najväčšom podiele krajín. Z 35 skúmaných štátov ho v súčasnosti využíva takmer polovica (48 percent).
Približne štvrtina krajín (26 percent) umožňuje odovzdať hlas v oboch formách predčasného hlasovania.
Z rokovania parlamentu
- Vojenská polícia by mala dostať nové úlohy. Definuje ich novela zákona o Vojenskej polícii, ktorá má tiež zabrániť zneužívaniu služobnej rovnošaty, preukazu či odznaku Vojenskej polície. Po novom by Vojenská polícia mala chrániť lietadlá vo vojenských službách, riadiť premávku vozidiel zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska či plniť úlohy na základe medzinárodných zmlúv. Ministerstvo obrany chce vytvoriť podmienky na jej kvalitnejšiu a efektívnejšiu činnosť. Novela zákona má tiež pomôcť zabrániť zneužitiu označenia Vojenskej polície, teda služobnej rovnošaty, preukazu či odznaku. Zároveň má definovať priestupky a sankcie, pričom popisuje Vojenskú políciu ako vecne príslušný orgán, ktorý bude tieto priestupky objasňovať. Podľa rezortu tiež dopĺňa chýbajúcu právnu úpravu stravovania osoby, ktorej bola vojenským policajtom obmedzená osobná sloboda.
- Poslanci by mali v piatok rozhodovať o uznesení SNS k Maďarsku a Poľsku, ako aj o tom, či sa budú ďalej zaoberať opätovným zavedením práva na odpoveď pre politikov.