BRATISLAVA. Inštitút ľudských práv považuje zaradenie Konferencie biskupov Slovenska rezortom spravodlivosti medzi oprávnené inštitúcie v rámci medzirezortného pripomienkového konania za diskriminačné.
Uviedli to v piatok predstavitelia inštitútu pri príležitosti odovzdania hromadnej pripomienky, ktorou žiadajú vyškrtnúť biskupov zo zoznamu na pripomienkovanie.
KBS v polohe štátnej inštitúcie
Rezort spravodlivosti sa bráni tým, že ide iba o návrh zákona a všetky pripomienky budú náležite vyhodnotené.
Konferencia biskupov tak nemusí byť definitívne v zozname oprávnených inštitúcií. Medzi ne partia napríklad ministerstvá, Úrad pre verejné obstarávanie či Úrad vlády SR.
V prípade záujmu o pripomienky občanov ich musí byť minimálne 500.
"Zaradenie jednej skupiny katolíckej cirkvi je zo strany Ministerstva spravodlivosti SR diskriminačné. Túto skupinu, konkrétne Konferenciu biskupov Slovenska to stavia do pozície štátnych inštitúcií, čo nie je správne. Preto sme vyzbierali tritisíc podpisov od občanov a podáme ich ako hromadnú pripomienku k návrhu zákona," uviedol Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.
"Slovensko je zvrchovaná krajina, ktorá nie je založená na základe žiadnej ideológie ani náboženstva," doplnil.
Ide iba o návrh
Ministerstvo odmieta, že ide o definitívnu verziu, pripomienky plánuje po klasickom postupe vyhodnotiť.

"Pripomíname, že ide iba o návrh a nie definitívne znenie. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) navrhol takéto riešenia na základe požiadavky Konferencie biskupov Slovenska," reagovala Gálova hovorkyňa Zuzana Drobová.
Pokiaľ by návrh zákona prešiel v pôvodnom znení, v praxi by tak mohla katolícka inštitúcia pripomienkovať všetky zákony ako oprávnená inštitúcia, kým občania potrebujú minimálne 500 podpisov.