BRATISLAVA. Ústavná kríza, ktorú predpovedal predseda Smeru Robert Fico v septembri, môže nastať už o dva týždne. Na Ústavnom súde skončí deväť z trinástich sudcov a politici otvorene pochybujú, že parlament dovtedy zvolí kandidátov na ich nástupcov.
Súd by tak zostal po 16. februári nefunkčný. Zostanú na ňom štyria sudcovia, no tí netvoria spoločný senát.
Napríklad bývalá poslankyňa Smeru Jana Laššáková pracuje v druhom senáte, bývalý poslanec Smeru Mojmír Mamojka a Jana Baricová v treťom senáte. Posledný zostávajúci sudca Miroslav Duriš je vo štvrtom senáte.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Súd po odchode dosluhujúcich sudcov nebude môcť rozhodovať, keďže mu nezostane jediný funkčný senát, ktorý býva spravidla trojčlenný. Nebude rozhodovať o starších, ale ani o prichádzajúcich prípadoch.

Zachrániť situáciu by mohla dosluhujúca šéfka súdu Ivetta Macejková, no zatiaľ sa k tomu nemá.
Stačilo by jej predložiť v najbližších dňoch na hlasovanie pléna nový rozvrh práce, v ktorom by zo zostávajúcej štvorice vytvorila aspoň jeden senát.
Nešlo by o nič výnimočné, keďže ústavní sudcovia si rozvrh práce schvaľujú každoročne približne v tomto období. Je v ňom rozpísané, ktorí sudcovia tvoria jednotlivé senáty a tiež, kto im predsedá.
Aktuálny rozvrh práce platí do 28. februára.
Macejková: Priority sú inde
K otázkam, či by malo plénum Ústavného súdu prijať nový rozvrh ešte v súčasnom zložení, alebo či by sa malo počkať na nových sudcov, sa Macejková nevyjadrila.