BRATISLAVA. Na nenahraditeľnosť mokradí v boji proti klimatickým zmenám poukáže tento rok Svetový deň mokradí, ktorý si v sobotu pripomíname.
„Téma má poukázať na dôležité a nenahraditeľné funkcie mokradí, ktoré nám pomáhajú čeliť dopadom zmeny klímy, pripraviť sa na ne a tlmiť ich dôsledky,“ konštatuje pri tejto príležitosti Štátna ochrana prírody (ŠOP), podľa ktorej v súvislosti s klimatickými zmenami vystupuje do popredia najmä protipovodňová a vodozádržná funkcia mokradí.
Dôležitosť mokradí
Mokrade znižujú riziko záplav, dopĺňajú zásoby pitnej vody, filtrujú odpadové látky, čím zlepšujú kvalitu vody, zvlhčujú vzduch v sídlach, poskytujú priestor na rekreáciu.

Mokrade sú územia, ktoré sú permanentne alebo sezónne zaplavované vodou. Nachádzajú sa aj v ľudských sídlach, alebo v ich okolí.
Patria sem rieky, ich záplavové územia, jazerá, močiare ako aj pobrežné varianty mokradí. Na Slovensku je niekoľko typov mokradí – prameniská, tečúce vody a ich alúviá, lužné lesy, rašeliniská, rybníky, štrkoviská, mokré lúky a podzemné vody jaskýň.
Svetový deň mokradí si každoročne pripomíname 2. februára, pretože v tento deň bol v roku 1971 podpísaný Ramsarský dohovor.
Ich ochrana sa stala predmetom medzinárodnej spolupráce, pretože nerozumné využívanie mokradí a ich postupný zánik spôsobili na celom svete vážne ohrozenie mokraďových ekosystémov a druhov, ktoré sú na ne existenčne viazané, napríklad hmyz a vodné vtáctvo.
Dohovor má v súčasnosti 154 zmluvných strán, medzi nimi aj Slovensko. Jednou zo základných povinností členských krajín je zápis aspoň jednej mokrade do Zoznamu mokradí medzinárodného významu.
Mokrade na Slovensku
Slovenská republika prispela do tohto zoznamu postupným prihlásením 14 lokalít na výmere 40 697 hektárov. Celkovo sa v zozname nachádza 2 241 mokraďových lokalít na celom svete.
Štátna ochrana prírody pri príležitosti Svetového dňa mokradí vypísala fotografickú súťaž s názvom Potulky (s) mokraďou. Úlohou súťažiacich je odfotiť zamrznutú mokraď.
„Hlavným cieľom fotografickej súťaže je zvýšiť záujem o mokrade, ako aj poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre človeka, trvalo udržateľný rozvoj a upozorniť na to, že bez mokradí nebude voda,“ uviedla Štátna ochrana prírody.
Súťažné fotografie je možné posielať do 22. februára na emailovú adresu Štátna ochrana prírody.