BRATISLAVA. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) nehrozila svojou demisiou v súvislosti s odchodom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara z postu jej poradcu.
„Nemyslím si, že sa má rozumný politik vyhrážať demisiou,“ vyhlásila Saková v relácii TA3 V politike.
Demisiou nehrozila
Na otázku, či Tibor Gašpar odmietal odísť, a preto hrozila demisiou, Saková povedala, že demisiou nehrozila. Ku krajným rozhodnutiam v tomto prípade podľa vlastných slov pristúpiť nemusela.
Gašpar sa vo štvrtok pod tlakom vzdal funkcie poradcu ministerky vnútra. Urobil tak po tom, čo médiá informovali, že mal dať pokyn na lustrovanie novinára Jána Kuciaka. Neskôr investigatívneho novinára zavraždili.
O lustrovaní podľa portálu aktuality.sk vypovedal na jeseň šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov.
Tvrdil, že na jeseň 2017 mu vtedajší policajný šéf Gašpar dal pokyn, aby hľadal v policajných záznamoch informácie o novinárovi. Gašpar to odmieta.
Je o tom záznam
V relácii RTVS o 5 minút 12 Denisa Saková priznala, že šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Vorobjov spísal úradný záznam o tom, že lustroval Jána Kuciaka na príkaz nadriadeného.
Podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (OĽaNO) by Vorobjov mal zo svojej funkcie odísť.
Ak nebol dôvod na lustrovanie Jána Kuciaka, mal podľa neho takýto pokyn odmietnuť. "Ak to neodmietol, mal sa vzdať funkcie," dodal.
"Je to personálna otázka a rešpektujem názor policajného prezidenta, že pokiaľ sa nedokáže vina, že pán Vorobjov má krivú výpoveď, nemáme záujem ho odvolávať. Je to tvrdenie proti tvrdeniu, kedy pán Vorobjov na príkaz nadriadeného vykonal lustráciu a je o tom úradný záznam, ktorý pán Vorobjev spísal." reagovala Saková.
Všetky tieto fakty podľa Sakovej vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra.
"Vyšetruje, či je to zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo je to neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi," dodala Saková s výzvou, aby sa počkalo na výsledky vyšetrovania.
Podľa poslanca Gábora Grendela (OĽaNO) "je neúnosné, aby riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície bol ďalej vo funkcii".
Úniky informácií
Pokiaľ ide o samotnú podstatu únikov z vyšetrovacích spisov, Saková si myslí, že úniky spomaľujú proces k vypátraniu skutočného objednávateľa vraždy Kuciaka.
K spisom majú prístup jednotliví účastníci – poškodení, obvinení, ich advokáti, policajti a prokurátor.
Ona ako ministerka teda nevie, ako ďaleko vyšetrovanie je, či je blízko alebo ďaleko od konca, keďže nie je orgán činný v trestnom konaní.
Podľa nej je však samotné vyšetrovanie efektívne a napreduje dobrým smerom.
Naopak Grendel (OĽaNO) je toho názoru, že zverejnenie informácie o údajnom lustrovaní Kuciaka pol roka pred jeho zavraždením je "vo verejnom záujme".
Situáciu prirovnal k prípadu zavlečenia Michala Kováča mladšieho, keď Oskar Fegyveres ako svedok činu zverejnil o prípade také informácie, keď sa "štát nemohol tváriť, že s únosom nič nemá spoločné"
. Ako zdôraznil, v prípade vraždy novinára pre neho "vyplýva záver, že časť predstaviteľov štátu je zodpovedná za Kuciakovu smrť".
Výber šéfa polície
Ministerka tiež prisľúbila, že v krátkom čase sa začne proces výberu nového šéfa polície.
Grendel je presvedčený, že ním bude súčasný dočasný prezident Milan Lučanský. Ministerka ale nevie, či sa Lučanský bude o tento post uchádzať, je to otázka na neho.
Dodala, že novelou zákona o policajnom zbore, ktorú prezident odmietol podpísať a Národná rada ju opätovne schválila, reagovali podľa Sakovej na výhradu opozície a ulice a chceli ztransparentniť výber šéfa polície aj policajnej inšpekcie.
Grendel novele vyčítal, že ďalší policajný prezident bude viac-menej neodvolateľný, keďže na jeho koniec bude treba tri pätiny branno-bezpečnostného výboru.
Tvrdí, že policajný prezident možno ani nepotrebuje mandát na určitý počet rokov, ak by mal podľa neho dobré výsledky, dokázal by sa „zabetónovať“ do funkcie bez ohľadu na to, kto je vo vláde.
Poslanec podľa svojich slov vníma, že nové vedenie má vyššiu dôveru verejnosti a podľa neho má aj lepšie výsledky. Kritizoval však vymenovanie Gašpara za poradcu ministerky Sakovej.
Stretnutie s Kiskom
Saková sa vrátila aj k stretnutiu s prezidentom Andrejom Kiskom. Stretla sa s ním prvýkrát od svojho vymenovania v apríli 2018.
Rozprávali sa o viacerých témach vrátane spomínaných únikov zo spisu. Prebrali aj situáciu v Policajnom zbore, Gašpara sa dotkli len okrajovo, keďže Saková ešte pred stretnutím s prezidentom oznámila jeho odchod.
Hoci Kiska ministerke pred rokom nevyjadril dôveru, podľa nej ocenil výsledky policajtov.

Beata
Balogová
