BRATISLAVA. Najvyšší predstavitelia kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike vidia v školstve diskrimináciu cirkevných škôl.
Ako sa uvádza v ich spoločnom vyhlásení, rodičov a pedagógov zneisťuje súčasná situácia, v ktorej verejná správa umelým spôsobom znižuje počet žiakov v cirkevných školách, čo je zdrojom nestability a môže viesť postupne k zániku týchto škôl.
„Táto diskriminácia má negatívny vplyv na kvalitu a vytráca sa zdravá konkurencia škôl, z ktorých by si mohli rodičia slobodne a rovnocenne vybrať tú najlepšiu pre svoje deti,“ upozorňujú vo vyhlásení.
Výzva na odstránenie nesystémových opatrení
Zároveň sa obracajú na kompetentných predstaviteľov Slovenskej republiky, aby odstránili nesystémové administratívne opatrenia, ktoré umožňujú, aby jeden zriaďovateľ rozhodoval o druhom zriaďovateľovi, a tak v konečnom dôsledku obmedzoval právo rodičov na výchovu detí v súlade s ich vierovyznaním.

Podľa najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí súčasťou uplatňovania náboženskej slobody je právo rodičov vychovávať deti v súlade s ich hodnotami a vierovyznaním.
„Od Nežnej revolúcie cirkvi a náboženské spoločnosti založili desiatky materských, základných a stredných škôl a školských zariadení. Väčšina z nich sa vďaka výchovnému procesu a dosahovaným výsledkom stali stabilnou súčasťou vzdelávacieho systému v Slovenskej republike,“ pripomínajú v spoločnom vyhlásení.
Vyhlásenie reaguje na stav, keď samosprávne kraje majú kompetenciu rozhodovať o počtoch žiakov na cirkevných a súkromných stredných školách.
Ministerstvo reaguje na trh práce
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR tvrdí, že optimalizácia regulačného procesu, ktorého cieľom je umiestnenie väčšieho počtu žiakov v tých odvetviach hospodárstva, ktoré indikujú vysokú požiadavku na trhu práce si vyžiadala zmenu spočívajúcu v prechode z plánovania počtu tried na určovanie počtu žiakov.
"Vzhľadom na to, že ide o prenesený výkon štátnej správy, schvaľovací proces určovania počtu žiakov stredných škôl nepodliehal schvaľovaniu v krajských zastupiteľstvách, ani následnému vydaniu všeobecne záväzného nariadenia," uviedol odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.
Úprava kompetencie samosprávnych krajov z určovania počtu tried na určovanie počtu žiakov povedie podľa ministerstva školstva k postupnej optimalizácii sústavy odborov vzdelávania a k ich koncentrácii na príslušných stredných školách.
Rezort pripomenul, že sa uskutočnili stretnutia so všetkými školami, ktoré rozporovali návrhy vyšších územných celkov.
"Nesúlad s kritériami pri zaraďovaní cirkevných škôl sme zaznamenali najmä v Košickom samosprávnom kraji," uzavrelo ministerstvo školstva.