BRATISLAVA. Ministerka vnútra Denisa Saková zo Smeru odobrala časť vyšetrovania prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej súčasnému vyšetrovaciemu tímu a presunula ho na svojich priamych podriadených z inšpekcie ministerstva vnútra.
Informoval o tom Denník N s tým, že odňatá časť prípadu sa týka prípravy vraždy prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a bývalého ministra vnútra a právnika Daniela Lipšica.

Saková vyhlásila, že presunom vyšetrovania časti prípadu chce zabrániť úniku informácií zo spisu.
„Po vzájomnej dohode s Úradom špeciálnej prokuratúry a Generálnou prokuratúrou bude danú vec vyšetrovať Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra, aby sa zabránilo prípadnému úniku informácií z vyšetrovacieho spisu a tým pádom možnému mareniu vyšetrovania,“ tvrdí Saková.
Úrad špeciálnej prokuratúry však o žiadnej dohode nevie.
„Úrad špeciálnej prokuratúry takouto informáciou v súčasnosti nedisponuje a do tejto chvíle nám žiadne rozhodnutie nebolo doručené. Z uvedeného dôvodu ani nepoznáme konkrétne dôvody, ktoré mali viesť k uvedenému rozhodnutiu,“ reagovala pre Denník N hovorkyňa Jana Tökölyová.
Saková Denníku N neodpovedala, prečo o dohode nehovorila pravdu.
Polícia na svojom Facebooku v utorok večer vyhlásila, že prijala bezpečnostné opatrenia, ktoré zabránia únikom informácií. Nenapísala však, aké opatrenia má na mysli.
Príprava vraždy
“Je zjavné, že pánu Bödörovi tieto informácie neunikajú od advokátov poškodených.
„
Správa o tom, že Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie pre prípravu vraždy Žilinku a Lipšica, sa objavila v januári.
Vyšetrovanie vychádza z informácií, ktoré boli zverejnené v októbri, podľa ktorých jeden z obvinených vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zoltán Andruskó vypovedal, že obvinená skupina z Kolárova chystala aj ďalšie vraždy.

Andruskó označil za hlavného objednávateľa vraždy novinára podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariana Kočnera. Aj v prípade ďalších vrážd smeruje vyšetrovanie ku Kočnerovi.
Kočnerov konflikt s Lipšicom bol verejne známy a Kočner niekoľko rokov ponúkal odmenu za akékoľvek informácie o ňom.
Bývalý Lipšicov štátny tajomník Žilinka je zase prokurátor, ktorý dozoruje kauzu Technopol Servis. V kauze polícia obvinila osoby blízke Kočnerovi, samotný Kočner je v prípade vyšetrovaný, ale nie obvinený.
Nečakaný zásah do vyšetrovania
Sakovej rozhodnutie odňať časť prípadu vyšetrovaciemu tímu prekvapilo vyšetrovateľov aj Lipšica, ktorý zastupuje rodinu Kuciakovcov.
„Ako zástupca poškodených mám veľkú dôveru v tím, ktorý vyšetruje vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ak im je takáto vec odňatá, tak to vo mne vzbudzuje veľké pochybnosti a podozrenie z politických manipulácií,“ povedal Lipšic.
Inšpekcia ministerstva vnútra navyše nezvykne riešiť vraždy, štandardne vyšetruje, či policajti počas služby neporušili zákon.
Doteraz Saková tvrdila, že na vyšetrovanie nemá dosah.
Denník SME hovoril s viacerými právnikmi, ktorí upozorňujú, že prípady sa zvyknú presúvať na inšpekciu vtedy, ak sa pri ich vyšetrovaní príde na to, že obvineným pomáhal policajt.
„Ak sa pri vyšetrovaní prípadu objaví ako jeden z podozrivých príslušník policajného zboru, je to štandardný postup,“ povedal Ondrej Laciak z Katedry trestného práva na Univerzite Komenského.
Úniky z vyšetrovania
Únik informácií zo spisu sa nepáči ani policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Potvrdil však, že nie je nelegálne, ak advokáti zverejnia niečo, čo sa dozvedeli zo spisu.

„My sa zaoberáme len nezákonnými únikmi. Poškodená strana má právo na tie informácie a ako s nimi naloží,“ povedal pre televíziu JOJ Lučanský.
Informácie však podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu unikajú aj nezákonným spôsobom.
Advokáti rodín zavraždeného Jána a Martiny napríklad upozorňujú, že Norbert Bödör, syn oligarchu Miroslava Bödöra, vedel, že ho idú vypočuť v prípade sledovania novinárov, a vedel aj o chystanom zadržaní ľudí obvinených z vraždy.
„Je zjavné, že pánu Bödörovi tieto informácie neunikajú od advokátov poškodených,“ povedal koncom januára pre SME Lipšic.

Beata
Balogová
