SME

Čižnár podržal Sakovú pri zásahu do vyšetrovania vraždy

Prípravu vraždy presunuli na inšpekciu.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Šéfka rezortu vnútra Denisa Saková nevie jasne vysvetliť svoje rozhodnutie, ktorým presunula časť vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na inšpekciu svojho ministerstva.

Dohodla sa tak s vedením polície a generálnej prokuratúry bez vedomia pôvodných vyšetrovateľov a dozorujúceho prokurátora. Pochybnosti vyvoláva aj fakt, že Saková je zároveň členkou predsedníctva Smeru, pričom vyšetrovanie sa dotýka aj ľudí z vysokej politiky.

Počas riešenia kauzy Kuciak odkryl vyšetrovací tím ďalšie aktivity možných páchateľov. Údajne pripravovali aj vraždu námestníka prokuratúry Petra Šufliarskeho, člena úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

SkryťVypnúť reklamu

Práve túto časť kauzy pôvodnému tímu nečakane odňali a posunuli ju inšpekcii, ktorá rieši trestnú činnosť policajtov a patrí pod Sakovú.

Dôvody sa rôznia

„Podozrenia sú vedené v samostatných konaniach. Nikto nevylučuje, že za všetkými konaniami bude jeden konkrétny páchateľ,“ povedala Saková. Dodala, že jednotlivé tímy si budú medzi sebou informácie vymieňať.

Pôvodne ministerka tvrdila, že dôvodom sú opatrenia na zamedzenie úniku citlivých informácií zo spisu. Ako si to v praxi predstavuje, nevysvetlila. Inšpekcia však podľa nej rieši aj zverejnené úniky informácií z vyšetrovania, za ktorými môžu byť policajti.

S ďalšími otázkami Saková v stredu odkázala na Generálnu prokuratúru.

Vedenie polície a prokuratúry vysvetľuje zmeny inak. Cieľom presunu časti kauzy vyšetrovateľom inšpekcie by podľa ich stanoviska malo byť efektívnejšie konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Politiku odmieta

„Chceli sme odbremeniť tím Kuciaka. Ich sa nič z toho nedotkne a naďalej prebieha vyšetrovanie tak ako doteraz je tam aj ten istý dozorový prokurátor," konštatuje policajný prezident Milan Lučanský. Odmietol, že by išlo o politický zásah.

Ministerke vnútra neprináleží robiť takéto rozhodnutia, tvrdí bývalý vyšetrovateľ závažných káuz Lexovej éry Július Šáray, ktorý v súčasnosti pôsobí ako advokátsky koncipient.

„Vyšetrovateľ je pri vyšetrovaní samostatný a zákonnosť vyšetrovania dozoruje prokurátor. To je všetko. Ministri nemajú rozhodovať o odobratí spisu, stoja mimo týchto procesov,“ povedal Šáray.

Generálna prokuratúra vysvetľuje, že podpis ministerky je len administratívny akt, ktorý potvrdil dohodu medzi policajtmi a prokuratúrou. „V čase jeho vydania išlo o opodstatnený a zákonný postup,“ oznámila.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šufliarsky, Žilinka, Lipšic

Pri vyšetrovaní podozrení z prípravy vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica začal pôvodný tím samostatné trestné stíhania. Vychádza z informácií, ktoré polícii poskytol jeden z obvinených v kauze Kuciak - Zoltán Andruskó, ktorý sa rozhodol spolupracovať s políciou.

Andruskó zároveň označil za hlavného objednávateľa vraždy Kuciaka mafiána Mariána Kočnera. Ten mal v minulosti blízke vzťahy s politikmi Smeru. Počas prehliadky Kočnerovho trezoru policajti našli okrem iného nahrávku, na ktorej komunikuje s bývalým šéfom prokuratúry Dobroslavom Trnkom aj o úplatkoch v čase voľby jeho nástupcu v roku 2011.

Trnku vtedy presazoval Smer, víťazstvo mu ušlo o jeden hlas.

Dvojica prokurátorov Šufliarsky a Žilinka, spolu s advokátom Lipšicom, boli po Kuciakovi ďalší ľudia, ktorí Kočnerovi komplikovali jeho pochybné aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný Lipšic, ktorý zastupuje rodinu Kuciakovcov, postupu tiež nerozumie. „Ak by bol argument preťaženosť vyšetrovacieho tímu, tak by to museli avizovať vyšetrovatelia alebo prokurátori. Ale oni o tom odňatí vecí vopred nevedeli a nikto to s nimi nekonzultoval. Takéto zdôvodnenie nepôsobí dôveryhodne,“ povedal Lipšic.

Zhoduje sa s názorom vedenia prokuratúry, že podpis Sakovej pod rozhodnutím je v súlade so zákonom, lebo inšpekcia spadá pod ministerku. Presun vyšetrovania na iný útvar, ako sú tie pod policajným prezídiom, musí podpísať minister.

Inšpekcia rieši policajtov

Keďže z vyšetrovania kauzy Kuciak podľa prokuratúry vyplynuli podozrenia z ďalšej závažnej trestnej činnosti, tieto skutky boli vylúčené na samostatné trestné konania, ktoré budú riešiť policajti inšpekčnej služby ministerstva vnútra.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sakovej krok je na hrane zákona, musí ho jasne vysvetliť Čítajte 

Inšpekcia štandardne vyšetruje, či policajti počas služby neporušili zákon.

Viacerí oslovení právnici upozorňujú, že prípady sa zvyknú presúvať na inšpekciu vtedy, ak sa pri ich vyšetrovaní príde na to, že obvineným pomáhal policajt.

„Ak sa pri vyšetrovaní prípadu objaví ako jeden z podozrivých príslušník policajného zboru, je to štandardný postup,“ povedal Ondrej Laciak z Katedry trestného práva na Univerzite Komenského.

Aj keď by sa počas vyšetrovania prišlo na to, že medzi podozrivými je nejaký policajt, platí, že ministerka na to nemá dosah, upozorňuje však Šáray.

„Vyšetrovateľ odstúpi inšpekcii ministerstva vnútra tú časť spisu, kde je podozrivý policajt, ale nie celý spis. A nepotrebuje na toto rozhodnutie ministerky,“ povedal.

Za vysoko neštandardný označil postup ministerky advokát Pavel Nechala zo strany Spolu. Nechala spolupracoval na príprave viacerých zákonov o polícii, ktoré sa však nepodarilo presadiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ neexistuje dôvodné podozrenie, že vraždu plánovali napríklad policajti, tak nie je dôvod, aby vyšetrovanie viedla inšpekcia. Verejne dostupné informácie tomuto zatiaľ nenasvedčujú."

Právomoc odňať prípad vyšetrovateľovi má podľa Nechalu len dozorujúci prokurátor, nie ministerka.

Nestíhajú termíny

Pôvodne malo byť vyšetrovanie Kuciakovej vraždy uzavreté do konca februára. Podľa aktuálnych informácií dozorových prokurátorov nie je tento termín reálny.

„Je preto logické, že iným skutkom, ktoré vyplynuli z tejto trestnej veci sa budú venovať iní vyšetrovatelia, teda boli vylúčené na samostatné trestné konanie,“ tvrdí prokuratúra.

Odlišný názor má advokát Roman Kvasnica, ktorý je právnym zástupcom rodiny zavraždenej Martiny Kušnírovej „Musíme mať vážne výhrady voči tomu, že politický nominant na ministerstva vnútra a dokonca člen predsedníctva strany Smer, bez logických a uveriteľných dôvodov vstupuje úradnícky do vyšetrovania a neberie absolútne ohľad na to, ako sa to vyšetrovanie vyvíja," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu