TBILISI, BRATISLAVA. Návšteva amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea na Slovensku je vnímaná ako príklad pozitívneho a bezproblémového partnerstva.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) to povedal v pondelok počas návštevy Gruzínska, kam pricestoval z pozície úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
"Neprichádza sem so žiadnymi negatívnymi posolstvami, ale, naopak, chce oceniť vzťahy, ktoré existujú medzu Spojenými štátmi a Slovenskou republikou. Verím tomu, že takýmto spôsobom táto návšteva aj vyznie," povedal minister Lajčák s odvolaním sa na informácie, ktoré o Pompeovej ceste na SR komunikujú jeho americkí partneri.
Po dvadsiatich rokoch
Minister Lajčák pripomenul, že to bude iba druhá návšteva ministra zahraničných vecí USA na Slovensku v poradí.

Prichádza 20 rokov po prvej návšteve Madeleine Albrightovej. "Takže sme radi, lebo dáva viditeľnosť našim dvojstranných vzťahom," povedal.
Šéf americkej diplomacie prichádza podľa Lajčáka na Slovensko v situácii, "keď sme si pripomenuli významné výročia v situácii, keď Slovensko plní svoje záväzky, pokiaľ ide o investície v oblasti obrany, v situácii, keď je veľa tém, o ktorých treba hovoriť".
Na margo utorňajšieho Pompeovho programu v Bratislave Lajčák uviedol, že rokovania s predsedom slovenskej vlády a prezidentom budú "klasicky veľmi vecné". "Máme zoznam tém, na ktoré sa zameriame," priblížil.
Západný Balkán aj Čína
Okrem bilaterálnych vzťahov sa s americkým partnerom určite porozprávajú aj o regionálnych záležitostiach.
Americkú stranu budú podľa slov ministra zaujímať tiež názory Slovenska na "západný Balkán, naše predsedníctvo v OBSE", ale aj iné veľké témy ako napríklad Čína.
Lajčák sa s Pompeom stretol vlani v novembri, keď ho na základe pozvania navštívil vo Washingtone. V nadväznosti na túto udalosť prijal Lajčákov partner pozvanie na Slovensko.
Rokoval s predstaviteľmi Gruzínska
Stretnutiami s ústavnými činiteľmi, ale aj odovzdaním humanitárnej pomoci pokračovala dvojdňová pracovná cesta v Gruzínsku.
Jeho rozhovory s predstaviteľmi krajiny sa sústredili na aktivity OBSE v regióne a na to, ako konkrétne môže organizácia pomôcť.
Lajčák sa stretol so šéfom gruzínskej diplomacie Davidom Zalkalianim, štátnou ministerkou pre zmierenie a občiansku rovnosť Ketevan Cichelašviliovou, gruzínskym premiérom Mamukom Bachtadzem, predsedom parlamentu Iraklim Kobachidzem a prezidentkou Salome Zurabišviliovou.
Dar zdravotníckemu centru
Minister Lajčák využil návštevu Gruzínska aj na to, aby odovzdal humanitárny finančný dar 39-tisíc eur v mene slovenského predsedníctva v OBSE a Oficiálnej rozvojovej pomoci SR (ODA) určený na nákup zdravotníckeho vybavenia pre Skríningové centrum prevencie rakoviny v meste Zugdidi pri administratívnej deliacej línii s odštiepeneckým Abcházskom.
Lajčák sa ešte v nedeľu oboznámil so situáciou na administratívnej deliacej línii (ABL) s odštiepeneckým Južným Osetskom v oblasti Odzisi a prácou pozorovateľskej misie Európskej únie (EUMM).
Získal tam informácie o aktuálnej bezpečnostnej situácii na tejto deliacej línii a živote obyvateľov v jej okolí.
Zároveň sa stretol aj so zástupcami slovenského kontingentu v EUMM, pričom ocenil ich náročnú prácu v teréne. EUMM v Gruzínsku je neozbrojenou civilnou monitorovacou misiou, ktorá začala svoju činnosť v októbri 2008 dozorom nad stiahnutím ruských vojsk z území priliehajúcich k Abcházsku a Južnému Osetsku.
V súčasnosti jej hlavnou úlohou je posilňovanie opatrení na budovanie dôvery medzi Gruzínskom a odštiepeneckými územiami.