BRATISLAVA.Ministerstvo školstva tvrdí, že v uplynulých dňoch ho poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová opakovane obviňovala z manipulovania bodového hodnotenia v prípade hodnotenia projektu spoločnosti NaviDate pri prideľovaní stimulov na výskum a vývoj.
Ministerstvo si preto vyžiadalo vyjadrenie hodnotiteľky projektu, ktorá potvrdila, že hodnotenie vložené do systému vypracovala ona osobne.

„Z toho vyplýva, že nezrovnalosť 94 a 84 bodov bola obsiahnutá v pôvodnom hodnotení od hodnotiteľky a nebola upravovaná pracovníkmi ministerstva," uviedol rezort školstva.
Na nezrovnalosti počtu bodov poukázala Remišová začiatkom februára.
„Hodnotiteľ pridelil projektu body za všetky hodnotené parametre v štyroch tabuľkách. Správne ich sčítal a pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Som presvedčená, že nemôže ísť o preklep, pretože tých preklepov by muselo byť veľmi veľa. Ide o zjavný podvod. S 94 bodmi bol projekt tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700-tisíc eur. Ak by nebol počet bodov v hodnotení zmenený, projekt tejto firmy by skončil v celkovom hodnotení výrazne nižšie a nedostal by štátnu dotáciu," uviedla vtedy Remišová.
Podľa nej je pridávanie bodov, ktoré priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov, najhrubším porušením zákona.
Rezort školstva si uvedomuje vážnosť vzniknutej situácie, preto v tejto veci prijalo viacero zásadných opatrení.
„Podali sme trestné oznámenie, prijali sme disciplinárne a personálne opatrenia a na sekcii vedy a techniky je audit s cieľom zabezpečiť, aby kontrola bola vykonávaná ešte dôkladnejšie," tvrdí ministerstvo, ktoré dodalo, že sa dôrazne ohradzuje voči krivým obvineniam z účelového navyšovania bodov, subvenčného podvodu a podobného nekalého konania.
Škandalizovanie procesu hodnotenia môže mať podľa rezortu školstva vážny negatívny dopad na ochotu hodnotiteľov a inštitucionálnu kapacitu rezortu v oblasti hodnotenia projektov.
Ministerstvo školstva pridelilo v decembri minulého roka 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Začiatkom januára upozornil poslanec NR SR Branislav Gröhling za stranu Sloboda a Solidarita, že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Poslanec liberálov poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa slov Lubyovej sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali.