BRATISLAVA. Európska spoločnosť pediatrickej onkológie (SIOPE) vyzvala Ministerstvo zdravotníctva (MZ) na spoluprácu v oblasti výskumu a liečby detskej rakoviny.
Zároveň v utorok pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa detskej rakoviny (15. 2.) odovzdala členka predsedníctva SIOPE Ruth Ladenstein medzinárodné ocenenie zakladateľom detskej onkológie na Slovensku za účasti štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Jaroslava Ridoška.
Úspešná liečba
Ridoško si návrh na spoluprácu cení. "Uvedomujeme si, že liečba detského onkologického pacienta je veľmi komplikovaná a výmena skúseností v tejto oblasti je podstatná k úspechu liečby. Určite sa budeme v čo najkratšom čase snažiť takúto ponuku uviesť do reálnej podoby," povedal.
Ridoško súčasne dodal, že verí, že spoločnou prácou prispejú lekári k tomu, aby sa im podarilo čo najskôr vyliečiť všetkých pacientov.

Za zásluhy o rozvoj detskej onkológie prevzali medzinárodné ocenenie SIOPE Letter of Acknowledment Svetozár Dluholucký, Eva Bubanská, Kristína Husáková, Viera Bajčiová, Terézia Stančoková a Emília Kaiserová.
Prodekan Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave so sídlom v Banskej Bystrici Svetozár Dluholucký tvrdí, že už koncom 70. rokov 20. storočia mali detskí pacienti možnosť liečiť sa najnovšími metódami, ktoré boli dostupné iba v Prahe.
Stále to však bolo podľa Dluholuckého iba v rámci klasickej detskej medicíny.
"Situácia sa zlepšila inštitucionalizáciou onkologického centra, ktoré sa nám podarilo etablovať v Banskej Bystrici v roku 1983. Dnes máme v Banskej Bystrici európsku úroveň starostlivosti a dosahujeme európsku úspešnosť liečby," vysvetlil prodekan Dluholucký.
Ako ďalej doplnil, v minulosti znamenalo onkologické ochorenie pre deti takmer istú smrť. Preto vysvetlil, ako sa na Slovensku začala detská onkológia rozvíjať pred 35 rokmi v Banskej Bystrici.
Rozvoj liečby onkológie
Dnes sa nachádzajú detské onkológie aj v Bratislave a Košiciach. Spoločne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochoreniu detí do 19 rokov.
Úspešnosť liečby na Slovensku sa pohybuje na úrovni vyše 80 percent vyliečených pacientov.
Najbežnejšie sa u detí vyskytujú leukémia, rakovina mozgu, lymfómy a tzv. solídne nádory. Rakovine dieťaťa sa vo všeobecnosti nedá predchádzať alebo ju skríningovať.
Ako doplnilo ministerstvo zdravotníctva, Slovensko vyčlenilo na rok 2019 v rámci Akčného plánu 5 Národného onkologického programu sumu 400.000 eur na aktivity v oblasti onkologického výskumu.