BRATISLAVA. Šéf Smeru a expremiér Robert Fico stiahne svoju kandidatúru na sudcu Ústavného súdu.
Zároveň oznámil, že ak prejdú kandidáti spoločne zvolení poslancami Most-Híd a opozície, bude to mať vážne následky pre ďalšie fungovanie vládnej koalície.
Fico svoje vzdanie sa kandidatúry zdôvodnil tým, že Smer má odlišný pohľad na verejnú voľbu kandidátov na sudcov ústavného súdu v parlamente, na menovanie sudcov prezidentom Andrejom Kiskom, a tým, že to môže vyvolávať dojem, že prevládajú jeho záujmy kandidovať na predsedu ústavného súdu.
„Aby som mohol vstúpiť do ďalších vyjednávaní rozhodol som sa, že nebudem kandidovať,“ uviedol.
Fico stiahol kandidatúru
Fico na tlačovej konferencii povedal, že sa nikdy neuchádzal o post radového člena Ústavného súdu. Vždy mal záujem o post predsedu súdu.

Zároveň konštatoval, že napriek vyjadreniam opozície, ale aj predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, bolo preukázané, že splnil všetky zákonné podmienky.
„Voľba sudcov bude veľmi ťažká a bude vyžadovať dohody v rámci koalície, ale aj medzi Národnou radou a prezidentom. V týchto dohodách som sa nikdy neuchádzal o post radového člena súdu, ale len o post predsedu súdu,“ povedal.
Fico tiež dodal, že o sudcoch rozhodujú poslanci a prezident. „Neklamme sa, že nejde o politický akt,“ povedal.
Následky pre koalíciu
Doteraz podľa Fica nevznikli žiadne politické dohody v koalícii, ani s prezidentom. Ocenil korektné rokovania s predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom.
„Smer má vážne výhrady voči verejnej voľbe. My sme sa tajnej voľby nikdy nebáli, je to výdobytok novembra 89. Nepotrebujme na rozdiel od Mosta-Híd žiadne kontrolné mechanizmy ako fotenie hlasovacích lístkov, vzájomnú kontrolu lístkov alebo ich označenie,“ uviedol Fico.
Predseda Smeru súčasne pripomenul, že to robila koalícia za vlády Iveta Radičovej, ktorej bol Most-Híd členom.
Ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde podľa Fica k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami pre fungovanie vládneho kabinetu.
Dodal, že ak sa utorková, prípadne štvrtková, voľba kandidátov na ústavných sudcov neskončí zvolením dostatočného počtu kandidátov a bude hroziť paralyzovanie Ústavného súdu, existuje dosť nástrojov na zabezpečenie jeho funkčnosti, napríklad predĺženie mandátu sudcom, ktorým sa o niekoľko dní končí funkčné obdobie.