BRATISLAVA. Buď udá sám seba, alebo ho za prešľapy v práci, ale napríklad ani za dopravné priestupky prakticky nemožno potrestať. Takúto výsadu má generálny prokurátor. Návrh na disciplinárne konanie totiž naňho nemôže podať nikto.

O diere v zákone sa začalo znova hovoriť po tom, ako generálny prokurátor Jaromír Čižnár prehovoril, že mu jeho predchodca Dobroslav Trnka asi pred desiatimi rokmi púšťal nahrávky z kauzy Gorila.
Čižnár si vraj nahrávku, ktorú počul, spojil s kauzou Gorila až neskôr. V kauze však ako šéf prokuratúry nekonal a nezakročil ani proti Trnkovi.
Na otázku, či si v podobných situáciách prokurátori splnili povinnosti, odpovedajú obyčajne disciplinárne konania. Ak sa pri nich príde na nejaké pochybenie, prokurátori dostávajú rôzne druhy trestov od pokarhania cez dočasné zníženie platu až po zbavenie funkcie.
Návrhy na disciplinárne konanie a potrestanie bežných prokurátorov dávajú ich nadriadení. Generálny prokurátor však nadriadeného nemá.
To, že sa tak generálny prokurátor stáva prakticky nepostihnuteľným, neoznačuje ministerstvo spravodlivosti za problém. Zmena pravidiel v tejto oblasti nepatrí k jeho prioritám.
Hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová to vysvetlila snahou zachovať nezávislosť Generálnej prokuratúry.