BRATISLAVA. Ako je možné, že z múzea zmizne guľomet a ďalších takmer 250 kusov historických zbraní a prídu na to až po rokoch?
Stačí, ak bývalé vedenie múzea nechá zamestnancom voľný prístup do depozitára a svoje exponáty roky nekontroluje. Údaje v centrálnej evidencii všetkých exponátov na Slovensku totiž nevie nikto overiť.
Zhruba taký je príbeh zbraní, ktoré sa stratili v Trenčianskom múzeu. Vec už vyšetruje polícia, viac však k tomu nehovorí.
„Pre Slovenské národné múzeum je každá takáto informácia, týkajúca sa nedostatkov v odbornej evidencii, prípadne až strát zbierkových predmetov, zarážajúca,“ povedala Gabriela Podušelová, námestníčka Národného múzea pre odborné činnosti.
Národné múzeum s tým však podľa Podušelovej veľa urobiť nevie a navyše Trenčianske múzeum ani nespravuje.
Ako zbrane zmizli
Po tom, ako sa v roku 2014 stal novým riaditeľom Trenčianskeho múzea Peter Martinisko, prikázal urobiť revízie exponátov. Múzeum ich vlastní viac ako 170 800.

Ukázalo sa, že v minulosti múzeum revízie nerobilo a v evidencii exponátov sú závažné nedostatky, na čo múzeum poukazuje aj vo výročných správach.
V roku 2017 napríklad Trenčianske múzeum upozornilo Slovenské národné múzeum, aby bralo údaje o počte múzejných predmetov s rezervou, pretože ich ešte prepočítava.
„Tieto revízie sú časovo i personálne náročné. Na základe ich čiastkových výsledkov sa ukazujú závažné nedostatky v odbornej evidencii zbierkových predmetov,“ píše sa vo výročnej správe z roku 2017.
Slovenské národné múzeum vedie centrálnu evidenciu všetkých zbierkových predmetov, ale či dáta odzrkadľujú realitu, nevie skontrolovať.
„Obsah dodávajú jednotlivé múzeá, ony zodpovedajú aj za rozsah údajov,“ povedala Podušelová.
Cena zmiznutých predmetov sa nedá presne určiť, pohybuje sa v tisícoch eur za kus. Kto zbrane ukradol, nie je zatiaľ jasné, ale múzeum už naznačilo, ako sa to mohlo celé udiať.