BRUSEL. Výbor Európskeho parlamentu pre spravodlivosť a občianske slobody (LIBE) vyzval v utorok Maltu a Slovenskú republiku, aby lepšie chránili novinárov a posilnili právny štát.
Výbor LIBE prijal návrh uznesenia, v ktorom kritizuje neprimerané opatrenia na zaručenie bezpečnosti novinárov v EÚ, najmä na Malte a na Slovensku.
Alarmujúcu úroveň korupcie
Uznesenie výboru vyzýva všetky členské štáty EÚ, aby zintenzívnili svoje úsilie v boji proti korupcii, praniu špinavých peňazí a podvodom.
Najväčšia časť odporúčaní je adresovaná maltskej vláde.

Parlamentná skupina na monitorovanie právneho štátu upozornila v prípade Malty na alarmujúcu úroveň celoštátnej korupcie a zlého fungovania polície a súdnych služieb.
Poslanci vyzvali zodpovedné orgány, aby okamžite zastavili program "zlatých víz", čiže predaj maltského občianstva prostredníctvom pochybných investičných systémov s využitím právnej medzery v oblasti víz a občianstva v EÚ.
Vraždy novinárov
Uznesenie vypracovali členovia monitorovacej skupiny, ktorú zriadili po vražde maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka.
Obaja novinári odhaľovali "nepohodlnú pravdu" o korupcii a podvodoch v najvyšších politických kruhoch.
Poslanecká rozprava a samotné hlasovanie o prijatí uznesenia týkajúceho sa Malty a Slovenska sa uskutoční v priebehu plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu koncom marca (25.-28.3.).
Zneužívanie dotácia v poľnohospodárstve
Výbor okrem toho vyzval Komisiu a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na riadne vyšetrenie všetkých údajných trestných činov týkajúcich sa korupcie a podvodov, vrátane zneužívania poľnohospodárskych dotácií EÚ, o ktorých boli poslanci informovaní počaspracovných ciest na Slovensku.
Zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu by však malo aj samotné Slovensko.
Poslanci vyjadrili obavy aj v súvislosti s údajnými prípadmi korupcie, konfliktu záujmov a beztrestnosti v slovenských mocenských kruhoch a varovali pred politizáciou a nedostatkom transparentnosti v procese výberu a menovania niektorých predstaviteľov štátu, vrátane policajného prezidenta.
V súvislosti s aktuálnou voľbou sudcov Ústavného súdu SR poslanci vyzvali, aby proces ich výberu ako aj vymenovaní kandidáti napĺňali najvyššie možné štandardy transparentnosti, kontroly a zodpovednosti.
Vyjadrili sa aj k únosu Vietnamca
Výbor sa vyjadril aj k únosu vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohla podľa schváleného textu zohrať rolu aj vláda SR.
Poslanci vyzvali na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov a komplexné vyšetrenie prípadu, vrátane údajnej úlohy, ktorú v ňom mohol zohrať bývalý minister vnútra SR Robert Kaliňák.
Poslanci ocenili zapojenie sa mnohých slovenských občanov a mimovládnych organizácií do zápasu za demokraciu, právny štát a základné práva v krajine a vyzvali slovenských predstaviteľov, aby takéto prejavy občianskej angažovanosti podporovali a neodrádzali od nich.
Schválený text tiež vyzýva slovenskú vládu, aby zaistila novinárom bezpečnosť a vyjadruje znepokojenie nad vyhláseniami niektorých slovenských politikov, ktoré spochybňujú prínos nezávislej žurnalistiky.
Poslanci v tejto súvislosti kritizovali napríklad verejné vyhlásenia bývalého premiéra Roberta Fica.
Výbor odsúdil nedostatok transparentnosti vo vlastníctve médií. Schválený text sa zároveň v nadväznosti na odchod viacerých novinárov z RTVS zamýšľa nad mierou nezávislosti a kvality verejnoprávnych médií v krajine.