BRATISLAVA. Jeden z trojice kandidátov by sa mal stať predsedom Výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry (SAA) pre vysoké školstvo.
Verejné vypočutie kandidátov na tento post sa začalo vo štvrtok od 9.00 h.
Pôvodne sa hlásili piati
O funkciu predsedu SAA sa namiesto piatich avizovaných kandidátov uchádzajú len traja. Ide o Roberta Redhammera, Mareka Šmida a Juraja Sinaya.
"Z pôvodných piatich uchádzačov o post predsedu SAA jeden nedodal kompletné podklady, a to najmä štúdiu, ktorá má prezentovať víziu uchádzača v tejto funkcii," uviedol rezort školstva.
Z tohto dôvodu boli na verejné vypočutie pozvaní štyria uchádzači, z ktorých sa jeden tejto možnosti v pondelok (18. 2.) vzdal.
Predstavili projekt rozvoja
Akreditačná agentúra by nemala byť len kontrolný a sankčný orgán, ale aj partnerom vysokých škôl, zamestnávateľov i spoločnosti.
Uviedol to počas verejného vypočutia na post predsedu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo súčasný rektor Trnavskej univerzity v Trnave a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Marek Šmid.
„Predseda by mal byť človek, ktorého budú ostatní rešpektovať. Mal by byť schopný vedieť zjednotiť názory viacerých ľudí," dodal.
V prípade zvolenia za predsedu by chcel Šmid budovať agentúru na troch princípoch - stratégia, internacionalizácia a partnerstvo.
Zodpovednosť za kvalitu vzdelania
V zahraničí nesú vysoké školy zodpovednosť za kvalitu vysokoškolského vzdelávania, kladie sa pozornosť na študenta, akceptuje sa rôznorodosť a školy sú nastavené tak, že sa chcú zlepšovať.
Uviedol to počas verejného vypočutia súčasný rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer s tým, že toto by chcel zaviesť na Slovensku, keby sa stal predsedom agentúry.
„Chcem vrátiť dôveru slovenským vysokým školám. Z hľadiska štatistík, čo sa týka kvantity, sme veľmi vysoko. Až 60 percent populačného ročníka sa vzdeláva na vysokej škole. Dôležitá je však kvalita a vhodná otázka je, čo vlastne kvalita je. Pre mňa to je miera napĺňania očakávania a potrieb predovšetkým študentov, ale aj zamestnávateľov a spoločnosti," dodal Redhammer.
Akreditačnú agentúru Redhammer vníma ako príležitosť na systémové zlepšenie vysokého školstva.
Problémy s komplexným financovaním
Medzi štyri hlavné problémy vysokého školstva patrí problém s komplexným financovaním, ďalej to, že stále menej stredoškolákov je schopných splniť podmienky na štúdium na vysokej škole, tiež skutočnosť, že slovenskí učitelia sa nepodieľajú na medzinárodných mobilitách a zbytočne veľký počet vysokých škôl.
Uviedol to počas vypočúvania vedúci Katedry bezpečnosti a kvality produkcie Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay.
„To, že máme veľa vysokých škol znamená, že školy medzi sebou bojujú o študentov. Počet študentov je totiž často kritériom na to, akú sumu peňazí škola dostane," vysvetlil Sinay.
V prípade, že sa stane predsedom agentúry, bude ju budovať na troch princípoch - nezávislosť, transparentnosť a otvorenosť.