SME

Kiska chce napomôcť k dohode pri sudcoch, je pripravený na súčinnosť

Prezident vyzval poslancov na zodpovednosť.

Prezident Andrej Kiska.Prezident Andrej Kiska. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vyzval všetkých kandidátov na ústavných sudcov, ktorí kandidovali v neúspešnej voľbe, aby svoju kandidatúru zopakovali.

Zároveň vyzval aj nových kandidátov, aby sa nebáli prihlásiť a organizácie, ktoré môžu kandidátov navrhovať, aby dali aj ďalšie nominácie.

Povedal to po stretnutí s tromi zo štyroch ústavných sudcov, ktorí ostali vo funkciách po nezvolení kandidátov na ústavných sudcov poslancami Národnej rady.

Kiska je pripravený na súčinnosť

Prezident po stretnutí označil situáciu v Národnej rade pri voľbe ústavných sudcov za divadlo, ktoré sa skončilo veľkým neúspechom. Zároveň vyzval poslancov k zodpovednosti za ich konanie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Most-Híd nebude trvať na verejnej voľbe, ak sa koalícia dohodne na menách sudcov Čítajte 

„Nezabudnime, že Ústavný súd je jedna z najdôležitejších inštitúcií nášho štátu, ktorá dokáže anulovať voľby, dokáže zásadným spôsobom ovplyvňovať chod nášho štátu. Vyzývam všetkých poslancov nášho parlamentu, aby boli zodpovední k nášmu štátu,“ povedal Kiska k aktuálnej situácii na ústavnom súde.

Aby k dohode týkajúcej sa voľby ústavných sudcov došlo je prezident pripravený na plnú súčinnosť.

Pripomenul, že sa už pred neúspešnou voľbou stretol s predstaviteľmi všetkých politických strán aj organizácií, ktoré môžu nominovať kandidátov na ústavných sudcov.

„Počet kandidátov na ústavný súd bol vysoký a aj odborná verejnosť sa zhodla na tom, že sú tam veľmi dobré mená, čo dnes potvrdili aj členovia ústavného súdu,“ dodal prezident.

Súd je v ťažkej situácii

So zostávajúcimi sudcami vo štvrtok diskutoval aj o téme predsedu súdu. Od 1. marca, až do nástupu nových sudcov, povedie jediný senát Ústavného súdu ako predsedníčka Jana Baricová.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fico nebude kandidovať na ústavného sudcu ani v marcovej voľbe (video) Čítajte 

„Počkám na novú voľbu národnej rady a som presvedčený, že zvolia nových kandidátov, z ktorých budem môcť vybrať ústavných sudcov. Pravdaže budem pripravený čo najskôr vybrať aj nového predsedu ústavného súdu,“ dodal prezident.

Podľa Kisku je aktuálne súd vo veľmi ťažkej situácii, hoci zmenou režimu práce bol vytvorený funkčný senát. To umožňuje riešiť najurgentnejšie podnety.

„Členovia ústavného súdu ma ubezpečili, že najcitlivejšie veci, ako sú väzobné a výživné, sa snažia riešiť prioritne, aby nedochádzalo k veľkým škodám. Ale nevedia, ako dlho to dokážu ustriehnuť a zvládnuť. Ten nápor je obrovský, pretože nové podania prichádzajú,“ pripomenul Kiska.

Ostal iba jeden senát

V sobotu 16. februára sa skončilo 12-ročné funkčné obdobie deviatim sudcom. Ústavný súd má teraz už len jeden senát, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka.

Parlament minulý týždeň v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá voľba kandidátov na ústavných sudcov bude na programe schôdze parlamentu, ktorá sa začne na konci marca. Oprávnené inštitúcie môžu predkladať návrhy na kandidátov do 5. marca do 16. hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 511
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 785
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 583
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 641
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 187
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 832
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu