BYTČA. Uprostred Bytče neďaleko mestského úradu stojí nenápadný dom. Modrá fasáda so sivým nádychom od výfukových plynov a pokrivená strecha naznačujú, že sa oň už dlho nikto poriadne nestará.
Všedný výzor obyčajného dedinského domu narúša len pamätná tabuľa so zobrazením odsúdeného vojnového zločinca a prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa. Pod ňou je pripnutá kytica umelých červených ruží oviazaných trikolórou.
Tabuľa upozorňuje na to, že práve v tomto dome sa v rok 1887 Tiso narodil. Okrem busty a mena je na nej aj heslo „Verní sebe – svorne napred“, ktoré bolo oficiálnym mottom fašistického Slovenska.
Polovicu domu vlastní mesto Bytča, druhú má v rukách občianske združenie s názvom Slovenský dejepisný spolok. Na čele spolku stojí Pavol Demjanič známy svojím pozitívnym vzťahom k Tisovmu režimu. Ako znalec napríklad vypovedal v prospech kotlebovského poslanca Stanislava Mizíka, ktorý čelil obžalobe pre antisemitský status na Facebooku.
Demjaničovo združenie krátko po zvolení nového mestského zastupiteľstva požiadalo mesto, aby mu predalo svoju polovicu domu. V zdôvodnení žiadosti píše, že dom potrebuje rekonštrukciu, no pre mesto by to bola záťaž, a tak to chce združenie vziať na seba.

Tisova glorifikácia
Vo štvrtok krátko poobede je pri Tisovom dome úplné ticho. Na hnedej plechovej bráne je zvonček, no na zazvonenie nikto nereaguje. Krátko na to prichádza vitálna dôchodkyňa, ktorá oznamuje, že zvonček nefunguje. Ak sa chce človek dostať dnu, treba dať vedieť vopred.
Sťažuje sa, že vraj dom chcú zbúrať, lebo je starý. Dúfa, že mestskí poslanci na hlasovaní schvália predaj mestskej polovice, aby sa mohlo Demjaničovo občianske združenie oň postarať. Mestskí poslanci však jednomyseľne predaj polovice domu odmietli, a tak zostáva situácia patová.