BRATISLAVA. Z pódia na bratislavskom Námestí SNP sa o piatej popoludní ozvalo 12 gongov. Symbolizovali dvanásť mesiacov od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá sa stala vlani 21. februára vo Veľkej Mači.
Na námestí bolo ticho, aj keď do bratislavských ulíc rok po vražde vyšlo podľa odhadov organizátorov 30-tisíc ľudí. V novembri 2018 ich na posledný protest prišlo 18-tisíc.
„Ján a Martina, dnes tu stojíme po roku. Nezabúdame a neodchádzame,“ povedal na úvod jeden z organizátorov protestu Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.
Dav tisícov ľudí dal o sebe vedieť, keď na pódium vyšiel otec Jána Kuciaka, Jozef Kuciak. Hovoril, že nastal čas, aby predstúpil pred ľudí a poďakoval im, aj keď prvé tri mesiace po vražde nekomunikoval.

„Najsmutnejšie na tom je, keď sa približne po roku vyšetrovania tejto vraždy dozvieme, že Janko bol sledovaný nielen príslušníkmi SIS, ale približne v tom čase, keď ho pán Kočner dal sledovať, bol lustrovaný aj v policajných databázach. A keď vyšla najavo komunikácia pána Maznáka s istou nemenovanou osobou, tak do toho dokonca zaplietli aj vojenské spravodajstvo,“ vyhlásil Jozef Kuciak.
Narážal na sms poslancas Smeru Martina Glváča s údajnou objednávateľkou vraždy Alenou Zsuzsovou.
Protest Za slušné Slovensko podporili vedci, herci, zdravotné sestry, lesníci aj farmári, ktorí boli v Bratislave už od utorka, aby upozornili na to, že sa cez oligarchov nevedia dostať k svojej pôde. Dav ich podporoval výkrikmi: „Sme s vami!“
Osemnásťročná farmárka Miriama Šimončíková z okolia Nitry vyzvala mladých, aby neboli nečinní. „Oni sú tým hnacím motorom, ktorý dokáže niečo zmeniť.“
Vyzvali na odchod
Organizátori protestu vyzvali na odchod Andreja Danka, Roberta Fica, ale aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Stále požadujú nezávislé vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí. „Odmietame zásahy do vyšetrovania. Pani Saková, nechajte políciu slobodne pracovať,“ vyzval ministerku vnútra Denisu Sakovú zo Smeru Šeliga.
Spomínala sa aj voľba ústavných sudcov či nadchádzajúce prezidentské voľby, ale aj pripravované zmeny v tlačovom zákone, ktorý by mal znovu zaviesť právo politikov na odpoveď.
„Ústavný súd nie je váš. Ústavný súd musí byť pre najlepších a najčestnejších ústavných právnikov, ktorých táto krajina má,“ vyhlásil z pódia herec Richard Stanke.
Niekoľkokrát z pódia zaznela aj výzva, aby ľudia nerezignovali a premýšľali o tom, komu dajú hlas v prezidentských voľbách. Organizátori odmietli kandidátov Mariana Kotlebu z ĽSNS a Štefana Harabina, bývalého ministra za HZDS.
„Rozmýšľajme, rozmýšľajme, rozmýšľajme a až potom hádžme lístky do urny,“ vyzýval herec Martin Huba.
Kiska bol v Košiciach
Matka zavraždenej Zlatica Kušnírová vystúpila v Košiciach s prezidentom Andrejom Kiskom. Zúčastneným poďakovala, že prišli. Spomínala na posledné stretnutie s dcérou. Boli to naše nevinné deti. My už viac nežijeme, len prežívame. Treba očistiť tento mafiánsky štát.“ Predtým Kušnírová vystúpila na zhromaždení v Prešove.
Na Námestie SNP v Banskej Bystrici prišlo okolo tritisíc ľudí. Organizátori rozdávali ruže z novinového papiera, ľudia zapaľovali sviece.
Na námestí v Považskej Bystrici sa stretlo asi 500 ľudí. V Žiline sa zišlo asi tritisíc ľudí, v Trnave päťsto, v Piešťanoch, Námestove či Martine stovky, protestovalo sa aj v Lučenci a ďalších mestách, aj v 27 v zahraničí. V Banskej Štiavnici na Trojičné námestie prišlo asi 90 ľudí.

Beata
Balogová
