Bývalý poslanec, uznávaný akademik a od minulého týždňa už aj bývalý ústavný sudca. V rozhovore pre SME hovorí LADISLAV OROSZ o tom, ako odchádzajúci sudcovia sledovali hádky týkajúce sa svojich nástupcov, ale aj o tom, či niekedy na Ústavnom súde cítil politické tlaky.
Hlavnou témou uplynulých týždňov bola voľba nových ústavných sudcov. Prakticky celú ju zatienila kandidatúra expremiéra Roberta Fica. Ako ste ju vnímali?
"Od predsedu Smeru som očakával oveľa vyššiu mieru sebareflexie a aj lepší odhad ďalšieho vývoja, ktorý po ohlásení jeho kandidatúry objektívne musel nastať. Bolo to z jeho strany nešťastné rozhodnutie, ktoré škodilo a škodí v prvom rade jemu, politickej strane, ktorú reprezentuje, a malo mimoriadne negatívny vplyv na priebeh prvého pokusu zvoliť kandidátov na sudcov."
Aký vzťah máte s Ficom, s ktorým sa poznáte ešte z čias SDĽ?
"Nerozprával som sa s ním možno viac ako desať rokov, takže môžem hovoriť skôr o našich minulých vzťahoch. Tie boli predurčené mojou zásadne odlišnou osobnostnou a hodnotovou výbavou. Mierny šok som zažil v roku 1998, keď na prvom zasadnutí poslaneckého klubu oznámil, že ho už nebaví byť poslancom a že sa chce stať generálnym prokurátorom. Sám aj pripravil a predložil do parlamentu novelu zákona, ktorou sa mala znížiť veková hranica na túto funkciu. V tom čase totiž ešte nemal 35 rokov. Jeho neskorší odchod z poslaneckého klubu som vnímal ako zradu a ako útek z potápajúcej lode, čo som mu viackrát vytkol aj z parlamentnej tribúny."

Z Ústavného súdu ste odišli len pred niekoľkými dňami. Aká na ňom bola atmosféra počas posledných dní jeho riadneho fungovania?
"Boli to ešte rušné pracovné dni, aj keď naplnené aj istou dávkou nostalgie. Krátko pred skončením funkčného obdobia sme prijali jedno z najzávažnejších rozhodnutí v histórii Ústavného súdu, ktorým bola zrušená aj časť ústavy upravujúca takzvané bezpečnostné previerky sudcov. Dva dni pred vypršaním mandátu sme prijali zmenu rozvrhu práce, vďaka ktorej môže Ústavný súd po našom odchode fungovať aspoň v provizórnom zložení."
Čakali ste, že parlament nezvolí žiadneho kandidáta a súd ostane ochromený?
"Sudcovia Ústavného súdu spravidla dokážu vnímať spoločensko-politickú situáciu. Väčšina z nás vychádzala z pesimistického predpokladu, že voľby budú neúspešné. Tieto naše prognózy sa, žiaľ, naplnili."