BRATISLAVA. Zbankrotoval, vďaka jedinečnej príležitosti však zarobil 2,3 milióna eur, hlása bombastický titulok na vymyslenej spravodajskej stránke, ktorá ukradla grafiku britského bulvárneho denníka Daily Mirror.
Obeťou tohto internetového podvodu sa začiatkom roka stal hudobník a spisovateľ Branislav Jobus.
Práve jeho meno a tvár zneužili podvodníci, ktorí dôverčivých ľudí lákajú na ľahko zarobené peniaze. Stačí vraj investovať 250 eur a v priebehu niekoľkých dní môže človek získať tisíce eur.
Sponzorované príspevky falošných stránok, ktoré lákali ľudí vymysleným príbehom o tom, ako Jobus zázračne zbohatol, sa začali na facebooku objavovať ešte v januári.
Koncom januára podal Jobus trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Doteraz čaká, či polícia začne trestné stíhanie.

"O falošných reklamách s mojimi fotkami som sa dozvedel, keď som bol na dovolenke na ostrove Maurícius, na ktorú som sa rok tešil. Celý výlet mi to pokazilo," opisuje Jobus moment, keď sa o článkoch dozvedel.
Mesiace naťahovania
Krátko po tom, ako sa zjavili prvé sponzorované odkazy na podvod, sa Jobusovi začali ozývať rôzni ľudia. Niektorí sa čudovali, na akú hlúposť sa dal nahovoriť, ďalší mu gratulovali k zisku viac ako dvoch miliónov eur.
Ako sa brániť zneužitiu fotografií z facebooku?
- Nahlasovať podvodné príspevky administrátorom facebooku.
- Podať trestné oznámenie na políciu.
"Písali mi aj ľudia, aby som im poradil. Všetkým musím vysvetľovať, že boli len zneužité moje fotografie a o ničom neviem," hovorí Jobus.
Najskôr sa pokúšal kampaň zastaviť nahlasovaním reklám do centrály Facebooku. Trvalo však dni až týždne, kým firma nejakú stránku zablokovala. O chvíľu sa aj tak zjavila nová.
Pochybné stránky zmizli až po tom, ako sa ozval do centrály Facebooku do Spojených štátov amerických. Jobus navyše sponzoruje príspevok, v ktorom ľudí upozorňuje, že reklama na ľahký zárobok je podvod.
"Máme podozrenie z trestného činu ohovárania, v domnelom článku sú údaje, ktoré znižujú vážnosť môjho klienta," hovorí Jobusov právny zástupca Dalibor Kuciaň.
S podobným prípadom sa zatiaľ nestretol. Odhaduje, že riešenie môže zabrať veľmi dlhý čas.
Stránky z USA
Falošných článkov, ktoré obsahovali návod, ako rýchlo a ľahko zbohatnúť, bolo viac. V súčasnosti fungujú ešte dve. Z ich IP adries vyplýva, že sú prevádzkované zo Spojených štátov amerických.
"V tomto prípade bude ťažké zistiť, kto za sprevádzkovanie stránky zaplatil a takisto je možné, že platba bola hradená bitcoinom, a teda bola anonymná," vysvetľuje Gabriel Lachman z občianskeho združenia Slovensko.Digital.
Text článku však pôsobí, že jeho autorom je človek, ktorý veľmi dobre ovláda slovenčinu. Za hlavného hrdinu si vybral Jobusa, ktorý má silný životný príbeh, v texte sa vyskytuje aj odkaz na reláciu Téma dňa TA3 aj fotografie jej moderátora Petra Bielika.
Trestné oznámenie podala aj televízia, s Jobusom však postup nekoordinuje. Ako autor podvodného textu je uvedený Jozef Kuciak, čo takisto naznačuje, že autor podvodu dobre pozná slovenské reálie.
"Polícia môže robiť dožiadania, využiť medzinárodnú spoluprácu, pátrať cez Interpol či Europol, má teda dostatok možností, aby páchateľa odhalila," myslí si advokát Kuciaň. Správca stránky sa ukrýva za internetovú spoločnosť Cloudflare.
Na otázky SME firma nereagovala.

Beata
Balogová
