BRATISLAVA. Ministri budú v stredu rozhodovať o Envirostratégii 2030, ktorá bude určovať smerovanie ochrany životného prostredia v najbližšom období, aj Programom predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 - 2025.
Zoberať sa budú tiež podporou najmenej rozvinutých okresov, zvýšením počtu špeciálnych prokurátorov, vlastníckymi vzťahmi poľnohospodárov a zmenami v zákone o cestnej doprave.
Envirostratégiu pripravovali dva roky
Envirostratégiu Inštitút environmentálnej politiky (IEP) ministerstva životného prostredia pripravoval dva roky v spolupráci so 160 odborníkmi z rôznych oblastí a verejnosťou.
Jej ciele by mali byť rešpektované v iných koncepčných dokumentoch vlády aj v legislatíve.
Obsahuje napríklad útlm výroby energie z uhlia aj podporu množstvového zberu odpadu, prevenciu jeho vzniku a riešenie čiernych skládok.
Prevenciou vzniku odpadu sa zaoberá aj ďalší materiál z dielne envirorezortu - Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 - 2025.
Obsahuje napríklad podporu bezobalových obchodov, budovanie siete fontán s pitnou vodou alebo zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach a v trvalých prevádzkach.
Najmenej rozvinuté okresy
Ministri budú rokovať aj o návrhoch ročných priorít pre deväť z najmenej rozvinutých okresov na rok 2019 z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Je medzi nimi napríklad rozvoj cestovného ruchu v okrese Gelnica, iniciovanie a realizovanie projektov pozemkových úprav v okresoch Revúca a Trebišov, podpora podnikania mladých v okrese Rožňava i podpora sociálnych a obecných podnikov v okrese Sobrance.
Zvýšenie počtu prokurátorov
Vláda v stredu rozhodne aj o tom, či sa zvýši počet prokurátorov na Úrade špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR z 30 na 35.
Pribudnúť by malo nové oddelenie európskeho prokurátora s jedným vedúcim oddelenia, jeho zástupcom a troma prokurátormi. Opatrenie súvisí s posilnenou spoluprácou s krajinami EÚ na účely zriadenia Európskej prokuratúry.
Vládny kabinet má tiež v pláne rokovať o harmonizácii vnútroštátneho práva s právom Európskej únie v oblasti vnútrozemskej prepravy nebezpečného tovaru.
Tá je cieľom návrhu zákona o cestnej doprave, ktorý by mal zároveň umožniť aj objednávanie výkonov za vodnú dopravu vo verejnom záujme.