BRATISLAVA. Slovenskí diplomati pred pár dňami uskutočnili v ruskom väzení monitorovaciu návštevu Aslana Achmetoviča Jandieva a zistili, že počas výkonu väzby nedochádzalo a nedochádza k jeho mučeniu.
Jandiev bol vydaný zo Slovenska v druhej polovici júla minulého roku na trestné stíhanie do Ruskej federácie za teroristické trestné činy, nedovolené ozbrojovanie a iné.
Bez prítomnosti ruskej strany
"Pracovníci Zastupiteľského úradu SR (ZÚ) v Moskve uskutočnili 21. februára monitorovaciu návštevu A. A. Jandieva, ktorý je aktuálne vo výkone väzby v Ruskej federácii, s cieľom preveriť dodržiavanie diplomatických záruk, poskytnutých Slovenskej republike," uviedla v stredu pre TASR Denisa Gerši z tlačového odboru MS SR.

"Pripomíname, že ruský občan Jandiev bol 17. júla 2018 vydaný do Ruskej federácie na trestné konanie (trestné činy organizovaného zločinu a spolupáchateľstvo na teroristickom útoku) a uvedené záruky poskytnuté Ruskou federáciou boli zásadné pre udelenie súhlasu Ministerstva spravodlivosti (MS) SR s vydaním do Ruskej federácie," dodala Gerši.
Ako ďalej priblížila, spomínaná návšteva diplomatov sa uskutočnila formou rozhovoru bez prítomnosti ruskej strany.
K mučeniu ani týraniu nedochádzalo
"Pracovníci ZÚ SR v Moskve zistili, že počas výkonu väzby nedochádzalo a nedochádza k mučeniu menovaného, respektíve týraniu, a počas výkonu väzby nebol zranený ani zbitý. Menovaný ani nepodal sťažnosť na neuspokojivé väzobné podmienky alebo zlé zaobchádzanie," priblížila ďalej Gerši.

"Počas rozhovoru bol v dobrej fyzickej kondícii bez známok týrania či mučenia. Jandiev uviedol, že sú mu poskytnuté všetky práva a nie je si vedomý, že by mu boli obmedzované. Dozorcovia sú podľa neho 'normálni'," dodala.
V rozhovore potvrdil, že má všetko, čo potrebuje. Má zabezpečený prístup k lekárskej starostlivosti, je mu umožnené, aby ho navštevovali príbuzní, s ktorými sa môže spojiť aj prostredníctvom videokonferencie.
Umiestnený v modernom zariadení
Zariadenie, v ktorom je umiestnený, je moderné, s kapacitou pre 35 väzňov. V cele (s rozmerom 3 m x 3 m) sa nachádza spolu s ďalšou osobou.
Cela má okrem základného vybavenia chladničku, televízor a oddelenú toaletu s umývadlom.
"Záver z uskutočnenej návštevy uvádza, že záruky dané Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie sú voči menovanému reálne vykonávané a nie je dôvod na ich spochybňovanie. SR bude naďalej pokračovať v priebežnom monitorovaní dodržiavania záruk, ktoré poskytla Ruská federácia v tomto prípade," dodala na záver Gerši.
Súd sťažnosť odmietol
Ústavný súd (ÚS) SR odmietol koncom leta minulého roka sťažnosť Jandieva, ktorý namietal porušenie jeho základných práv zásahom MS SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva vnútra SR, Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru a Národnej ústredne Interpol pri realizácii úkonov, smerujúcich k jeho vydaniu do Ruskej federácie, v rozpore s neodkladným opatrením Výboru OSN pre ľudské práva.
Výbor predtým od Slovenska žiadal pozastavenie vydania z dôvodu preskúmania, či mu v Rusku nehrozí mučenie alebo zlé zaobchádzanie.
Podľa informácií Amnesty International Jandiev ušiel z Ingušska a 14. mája 2008 požiadal o azyl na Slovensku z dôvodu prenasledovania orgánmi činnými v trestnom konaní v Ingušsku a Severnom Osetsku. Jandiev tvrdí, že bol krivo obvinený z niekoľkých zločinov a mučením donútený k "priznaniu".
Vo februári 2011 podala Generálna prokuratúra Ruskej federácie žiadosť o jeho vydanie a uviedla, že bol obvinený z nasledujúcich trestných činov: činnosť v ozbrojenej skupine, nelegálne držanie a preprava strelných zbraní a výbušnín, teroristické činy a iné trestné činy.
Slovenské orgány následne Jandieva zatkli a od roku 2011 bol vo väzbe.