Portrét legendárneho cestovateľa

Bol 22. apríl 1947. Dvojica mladíkov Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vtedy opustila Československo a vyrazila na cestu, ktorú si vysnívala.
Zablúdili v púšti, prepadli ich lupiči, prespali na Cheopsovej (Chufuovej) pyramíde. Boli medzi Pygmejmi v pralese v Kongu, nafilmovali výbuch sopky pri jazere Kivu aj vystúpili na Kilimandžáro. Čierny kontinent opustili v Južnej Afrike a juhoamerickú pevninu dosiahli v Buenos Aires.
V Paraguaji navštívili tábor malomocných, v amazonskom pralese zasa lovcov lebiek z kmeňa Šuárov, v Kostarike ich väznili za vymyslenú krádež.
Dobrodružstiev však bolo oveľa viac.
Miroslav Zikmund zo slávneho dua H + Z sa dožíva sto rokov. Aký je jeho príbeh?
Exkluzívny rozhovor s mladou jachtárkou

Keď holandská jachtárka Laura Dekker v trinástich rokoch oznámila, že plánuje ako najmladšia na svete sama oboplávať svet, holandské úrady sa vzbúrili a desať mesiacov jej snahu blokovali.
Nakoniec vyrazila a v šestnástich rokoch svoju cestu úspešne dokončila. V rozhovore pre SME hovorí, že deťom dnes chýba sebadôvera.
"V školách ich neučia, aby boli sami sebou či realizovali svoje sny. Hovoria im, aby nasledovali nejaký smer, či akí majú byť. Mali by veriť, že dokážu niečo aj sami," myslí si.
Na Slovensko príde 28. marca prednášať na festival Hory a mesto.
O jednom veľkom materskom tabu

„Keď som čakala mladšieho syna, hrozne som sa bála, či ho budem schopná ľúbiť tak ako staršieho. Tehotenstvo bolo nečakané a so starším synom sme mali intenzívny vzťah,“ opisuje svoje obavy 45-ročná Zuzana.
Je jednou z 250 viacnásobných matiek, ktoré denník SME prostredníctvom online dotazníka oslovil a položil im niekoľko jednoduchých, no tabuizovaných otázok.
Tá najdôležitejšia znela: Máte alebo ste niekedy mali pocit, že vám bolo niektoré z vašich detí bližšie ako ostatné? Možnosť nie si v dotazníku zvolilo len 36 percent opýtaných. Zvyšok respondentiek, teda 64 percent priznalo, že niektoré z ich detí im bolo alebo stále je bližšie.
Hoci dotazník nemal ambíciu nahrádzať seriózny vedecký výskum a vznikol skôr ako inšpirácia, v podstate potvrdil to, čomu sa v dlhodobých štúdiách venovali aj vedci. Prečo je to tak?
Pikantná história dvoch farieb

Zrejme každému je známe, ktoré farby zvykneme prisudzovať chlapcom a ktoré dievčatám. Najvýraznejšie sa s rozlišovaním pohlavia spájajú modrá a ružová – oblečenie, doplnky a hračky v týchto odtieňoch si už automaticky asociujeme buď s mužským alebo so ženským pohlavím.
Iste platí, že veľa ľudí už dnes túto dichotómiu odmieta a nepodriaďuje sa nezmyselným pravidlám, ktoré sú aj tak len socio-kultúrnym konštruktom.
Prečo sa však ružová spája s dievčatami a modrá s chlapcami, keď pohľad do histórie hovorí, že kedysi to bolo presne naopak? Za „dievčenskú“ sa pritom ružová označuje ani nie storočie.
Čítanie z The Washington Post

Keď koncom roka 2017 astronómovia na Havaji narazili na prvý známy medzihviezdny objekt – blikajúci bod svetla, ktorý sa pohyboval tak rýchlo okolo slnka, že mohol prísť len z inej hviezdy - Avi Loeb mal v životopise tri desaťročia profesúry v Ivy League (spolok ôsmich najprestížnejších amerických univerzít) a stovky prác o astronómii.
Väčšinou o čiernych dierach, prvotných galaxiách a ďalších témach, ktoré sú na hony vzdialené záujmu bulvárnej tlače.
Takže keď sa zdanlivo každý astronóm na planéte pokúšal zistiť, ako sa medzihviezdny objekt (nazvaný 'Oumuamua, čo v havajčine znamená posol) dostal do našej odľahlej časti Mliečnej cesty, Loebova mimoriadne presvedčivá domnienka, že pravdepodobne ho poslala iná civilizácie, sa nedala len tak odmietnuť.

Beata
Balogová
