BRATISLAVA. Pre naplnenie cieľov a opatrení novej environmentálnej stratégie Slovenska je nevyhnutná nadrezortná spolupráca, teda aby všetky kompetentné rezorty prijali akčné plány so záväznými a časovo rozloženými cieľmi, financovaním a transparentnou kontrolou.
„Inak ozeleňovanie Slovenska ostane do veľkej miery len na papieri, čo je častý slovenský štandard,“ zdôraznil Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA).
Nedostatočná stratégia vlády
Envirostratégia 2030, ktorú vláda schválila v stredu, nastavuje systémové riešenia pre najväčšie environmentálne výzvy Slovenska, akými sú kvalita ovzdušia, odpady, vody, lesy či klimatické zmeny.
„Envirostratégiu 2030 určite vnímame ako pozitívny krok ministerstva životného prostredia,“ vyhlásil Lešinský s tým, že CEPTA má však viaceré výhrady k jej konečnému zneniu.

Envirostratégia sa v ochrane ovzdušia podľa Lešinského zameriava len na redukciu emisií z jednotlivých sektorov, no absentujú v nej kapitoly pre zlepšenie monitoringu, zmenu kompetencií, dostupnosti informácií ako aj konkretizované ciele pre zlepšenie samotnej kvality ovzdušia.
CEPTA navrhovala doplnenie cieľov, ktoré by pre rok 2030 vychádzali z vedecky stanovených limitov Svetovej zdravotníckej organizácie pre znečistenie ovzdušia. „Nie sú to politicky dohodnuté limitné hodnoty, ktoré dnes platia v rámci EÚ,“ uvádza CEPTA.
Nízke ciele pre odpadové hospodárstvo
Envirostratégia sa v oblasti ochrany ovzdušia zameriava najmä na utlmenie spaľovania uhlia, ekologickú dopravu a efektívnejšie a čistejšie vykurovacie systémy.
Lešinský považuje ciele stanovené pre odpadové hospodárstvo za málo ambiciózne. Envirostratégia predpokladá, že miera recyklácie stúpne do roku 2030 na 60 percent a skládkovanie odpadu sa zníži na 25 percent.

Takéto hodnoty však podľa neho dosahovala EÚ už v roku 2016. CEPTA navrhovala zvýšiť mieru zhodnocovania odpadov na 80 percent a skládkovanie znížiť na maximalne desať percent.
Lešinský tiež považuje za nedostatočný cieľ dosiahnuť do roku 2030 len 70-percentnú mieru zeleného verejného obstarávania.
„To by podľa nás mal byť v roku 2030 už štandard pre všetky verejné financie. Navrhovali sme 90-percentnú mieru,“ vyhlásil.