BRATISLAVA. Vo Vysokých a Západných Tatrách platí 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice lavínového nebezpečenstva, v Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre 1. stupeň, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Sneh bol silným vetrom previaty na záveterné, najmä najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a žľaby. Tu môže byť uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov a jeho hrúbka môže dosahovať aj 30 centimetrov.
Uvoľnenie lavín je na strmých svahoch danej expozície možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, spontánne lavíny môžeme očakávať najmä okolo poludnia vplyvom tepla, tieto však nebudú veľkých rozmerov.
Lavínové nebezpečenstvo je v teréne veľmi rozdielne, v kontraste s naviatymi snehovými doskami je väčšina svahov vyfúkaná až na „betón“, čiže tvrdú až zľadovatelú starú snehovú pokrývku. Prechod medzi takýmito povrchmi snehu je veľmi ľahko viditeľný - jasne biely sneh na „sivom“ ľadovom podklade.
Lavínové nebezpečenstvo zotrváva.
Dnes ráno bolo na horách jasno. Oproti včerajšku sa ochladilo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus päťnásť stupňov Celzia do mínus dvoch stupňov Celzia. Fúkal silný severozápadný vietor.
Za posledných 24 hodín napadlo vo východnej časti Nízkych Tatier do piatich centimetrov nového snehu vo forme krúpkov, inak do dvoch centimetrov vo Východných Tatrách, Západných Tatrách a Fatrách.
Nový sneh bol vplyvom silného vetra previevaný na záveterné, najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov, kde jeho hrúbka dosahuje aj 30 centimetrov.
Na exponovaných a vypuklých miestach a na náveterných svahoch, v sedlách a podobne je povrch snehu vetrom vyfúkaný na tvrdý až zľadovatený základ.
Všeobecne môžno povedať, že prevláda terén so starým tvrdým snehom, na ktorý cez noc napadol nový prachový sneh a pôvodný tvrdý ľadový podklad prekryl.