BRATISLAVA. Pomalý výber nového ministra financií vyvolal ďalšiu roztržku v koalícii. Šéfovi SNS Andrejovi Dankovi sa totiž nepáči, že Smer zatiaľ neoznámil, kto nahradí Petra Kažimíra, ktorý sa od júna stane guvernérom Národnej banky Slovenska.
Jeho ďalšie pôsobenie na doterajšej funkcii je podľa SNS porušením koaličnej dohody.

„Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať zostavovania štátneho rozpočtu na rok 2020,“ uviedol Danko v stanovisku pre agentúru Sita.
Strana tiež vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby čo najskôr navrhol nového šéfa rezortu financií.
„Ak by sme vedeli, čo sa bude diať, nemohli by sme súhlasiť s predčasnou voľbou guvernéra NBS,” dodal Danko.
Smer nechce posielať odkazy
Premiér Peter Pellegrini a poslanci Smeru sa vo víkendových diskusiách vyjadrovali v duchu, že na hľadanie nového ministra má strana ešte čas.
„Nemali sme mať ešte žiadneho nového ministra financií, Peter Kažimír je zatiaľ legitímnym ministrom financií a bude ním minimálne do svojho nástupu na guvernéra,“ vyhlásil v relácii TV Markíza podpredseda Smeru Richard Raši.

Podobne aj Pellegrini naznačil, že diskusie v rámci strany o náhradníkovi ešte len prebiehajú.
V hre o post ministra financií je šéf finančného výboru v parlamente Ladislav Kamenický, či bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.
Na Dankove slová o porušovaní koaličnej dohody reagoval Smer zmierlivo.
„Určite si nebudeme s koaličným partnerom posielať odkazy cez médiá. Priestor na diskusiu vidíme za jedným koaličným stolom,“ odkázal hovorca Smeru Ján Mažgút.
Most-Híd sa k roztržke v koalícii zatiaľ nevyjadril.
SNS chce presadiť vlastné návrhy
Národniari zároveň požadujú znižovanie daní z príjmu právnických osôb, zníženie DPH pre tlačené médiá, zníženie DPH na potraviny na 10 percent či zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov.
SNS tvrdí, že tieto zákony zaradí na priame rokovanie Národnej rady bez odobrenia koaličných partnerov.
„Slovenská národná strana už dlhodobo kritizuje, že politická strana Smer mediálne komunikuje veci, ktoré nie sú koalične dohodnuté. Poslednými príkladmi je zastropovanie veku odchodu do dôchodku, či nárast minimálnej mzdy na 600 eur," uviedol Danko.
"Keďže koaličný partner naďalej prichádza s takýmto spôsobom komunikácie, v SNS sme sa rozhodli pristúpiť k priamym návrhom zákonov do parlamentu," povedal ďalej Danko.
Podľa jeho vyjadrenia mu prekáža aj fakt, že pri zostavovaní vlády bolo dohodnuté, že v prípade dobrej kondície štátnych financií budú znižované dane.
„SNS sa už podarilo s maximálnym vypätím síl znížiť DPH na ubytovacie služby na desať percent, zvýšiť paušálne výdavky pre živnostníkov, zrušiť daňové licencie, zabezpečiť vyplácanie odmeny pre zamestnancov formou 13., 14. platu oslobodeného do výšky 500 eur od odvodov a daní. Dohoda však bola, že každý rok dôjde k zníženiu dane z príjmov o jedno percento, k čomu zatiaľ nedošlo,” povedal Danko.
Smer sa pýta, kto to zaplatí
Šéf SNS aj napriek tomu verí, že na najbližšej koaličnej rade budú niektoré témy vyjasnené a koalícia bude fungovať. Napriek tomu neplánuje ustúpiť pri prijatí zákonov z dielne jeho strany o znížených daniach.
Predstavitelia Smeru avizované návrhy SNS označili za dobré, avšak pýtali sa, kde na ne štát zoberie peniaze. Zvýšené výdavky totiž bude nutné niekde kompenzovať.
"Stále je platná koaličná zmluva. O zásadných návrhoch musí rokovať Koaličná rada," uviedol Raši k Dankovej iniciatíve. Podľa neho "ak sa budú tieto výborné návrhy prejednávať, určite sa budú hľadať riešenia, kto a skadiaľ ich
zaplatí". povedal Raši.
Pellegrini doplnil, že podobných iniciatív bude už zrejme v ďalšom období viac, keďže o rok budú parlamentné voľby a aj koaličné strany budú mať záujem presadiť viac svojej politiky.

Beata
Balogová
