BRATISLAVA. Zhruba 690 Slovákov pracovalo vlani v štruktúrach Európskej únie.
V Európskej komisii robilo podľa údajov z januára tohto roka 396 Slovákov, v Európskom parlamente 187, na Generálnom sekretariáte Rady robilo 75 občanov SR, vo Výbore regiónov ich bolo 13 a v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) 22.
Slováci vedú misie EÚ v Moldavsku a Egypte
Práve tu má Slovensko podľa Výročnej správy o členstve SR v Európskej únii nadpriemerné zastúpenie.
„Vzhľadom na svoju geografickú váhu a počet obyvateľstva krajiny SR signifikantne zvýšila počet národných diplomatov z dvoch na šesť, pričom dvaja z nich sú vedúcimi delegácií EÚ v Egypte a Moldavsku,“ píše sa v materiáli z dielne rezortu diplomacie, ktorý čaká na prerokovanie vládou.
Slováci pracujúci v európskych inštitúciách pracujú ako europoslanci, národní nominanti, vyslaní zástupcovia, euroúradníci a zástupcovia národnej diplomatickej služby a stážisti.
Poslancov Európskeho parlamentu bolo minulý rok 13, národní nominanti sú zástupcovia členských krajín vo Výbore regiónov či Európskom hospodárskom a sociálnom výbore a ich nominácia podlieha schváleniu vládou.
Národní experti
Vyslaní zástupcovia sú národní experti či pracovníci agentúr. Sú nominovaní členským štátom, ale prechádzajú výberom podľa pravidiel príslušnej inštitúcie. Ku koncu roka 2018 evidovali národné orgány 21 národných expertov.

Z ministerstva financií boli siedmi, z vnútra piati, z Úradu priemyselného vlastníctva dvaja a po jednom vyslali ministerstvá životného prostredia, obrany, hospodárstva a školstva.
Jedného národného experta takisto vyslali Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, Národná banka Slovenska a Generálna prokuratúra SR.
Euroúradníci sú podľa správy administrátori a asistenti v európskych štruktúrach. V rámci EUROJUST pôsobí zástupca Slovenska na pozícii prezidenta.