BRATISLAVA. O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 30 kandidátov.
Viacerí z uchádzačov kandidovali aj v minulej voľbe, v ktorej parlament nezvolil žiadneho kandidáta. Termín na predkladanie návrhov uplynul v utorok popoludní.
Až jedenásť mien navrhuje na post ústavných sudcov Slovenská advokátska komora, okrem iných aj Radoslava Procházku či šéfku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú.
Podľa komory je v záujme všetkých občanov Slovenskej republiky, aby bol Ústavný súd funkčný.
Navrhli opäť Procházku a Švecovú
Advokátska komora nominovala Libora Duľu, Michala Ďuriša, Ivana Fiačana, Stanislava Irsáka, Štefana Kseňáka, Miloša Maďara, Pavla Malicha, Radoslava Procházku, Roberta Šorla, Michala Trubana a Danielu Švecovú.

Advokáti oslovili aj sudkyňu Najvyššieho súdu Soňu Mesiarkinovú, ktorá sa zúčastnila aj na prvej voľbe.
Sudkyňa však ponuku uchádzať sa opätovne o tento post odmietla. Kandidáti musia so svojou nomináciou písomne súhlasiť.
Kompletný zoznam jedenástich mien doručí komora ešte v utorok do Národnej rady. Advokáti stavili pri druhom kole na viaceré mená z tej prvej, pričom sú v zozname dve nové mená.
Komora tvrdí, že už do prvej voľby navrhli osobnosti práva, ktoré aj v rámci verejného vypočutia preukázali svoje osobnostné a profesionálne kvality.
Uchádzači o pozíciu ústavného sudcu:
Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Eva Fulcová, Rastislav Kaššák, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Ľuboš Szigeti, Marek Tomašovič, Michal Truban, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Daniela Švecová, Ladislav Duditš, Peter Molnár, Robert Šorl, Martin Vernarský, Zuzana Pitoňáková.
"Z toho dôvodu dnes do druhej voľby navrhujeme predovšetkým ľudí z tohto zoznamu. Medzi kandidátov do druhej voľby sme pridali dve nové mená, pričom ide o skúsených advokátov," píše komora v stanovisku.
"Je v záujme nás všetkých, aby sme mali plne funkčný najvyšší orgán súdnictva a kontroly ústavnosti. Vyzývame preto kompetentné osoby a orgány, aby k voľbe pristúpili zodpovedne a vybrali odborne a morálne kompetentných kandidátov," uzavrela komora.
Ombudsmanka navrhla dve mená
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová navrhla Evu Kováčechovú a Katarínu Čechovú. Kováčechová sa o funkciu uchádzala aj v prvej voľbe.
V rámci predkladania návrhov na kandidátov sa na verejnú ochrankyňu práv obrátili aj mimovládne organizácie.
Katarínu Čechovú jej pomohli nominovať organizácie Liga proti rakovine a občianske združenie Divadlo Malá scéna STU.
Patakyová je presvedčená, že navrhnuté kandidátky spĺňajú odborné aj morálne kritériá na vykonávanie tejto funkcie.
"Ombudsmanka pristúpila ku kompetencii navrhovať kandidátov a kandidátky na sudcov a sudkyne Ústavného súdu s plnou vážnosťou a zodpovednosťou," doplnila Michaela Pavelková z komunikačného odboru kancelárie ombudsmanky.
Patakyová do prvej voľby navrhovala štyri mená.
Päť návrhov od notárov, tri od šéfky Súdnej rady
Notárska komora SR predložila do novej voľby päť návrhov na kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Sú nimi Ladislav Duditš, Anton Dulak, Eva Fulcová, Rastislav Kaššák a Daniela Švecová.
Všetci okrem Kaššáka sa o funkciu uchádzali aj v prvej voľbe.
Svojich kandidátov navrhla aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Opätovne nominovala troch kandidátov, a to Danielu Švecovú, Petra Melichera a Pavla Malicha. V predchádzajúcej voľbe šéfka Súdnej rady navrhovala aj Moniku Jankovskú.
Súd funguje v obmedzenom režime
Inštitúcia v súčasnosti funguje v obmedzenom režime, keď na nej zostali pôsobiť štyria sudcovia z trinástich. Plne funkčný je tak iba jeden trojčlenný senát.

Oprávnené inštitúcie a jednotlivci môžu uchádzačov o post ústavných sudcov predkladať dnes do 16. hodiny, pričom hlasovanie poslancov Národnej rady je naplánované na marcovej schôdzi.
Uchádzačov čaká pred voľbou ešte niekoľko procesov, vrátane verejného vypočutia či posúdenia 15-ročnej praxe v právnickom povolaní.
Uchádzač okrem verejného vypočutia musí splniť niekoľko zákonných predpokladov. Pri voľbe v Národnej rade je pre úspech potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov a najmenej 39 hlasov.
Zákonodarcovia už dvakrát neúspešne hlasovali v priebehu februára tohto roka, keď nebol zvolený žiaden kandidát. Poslanci majú za úlohu zvoliť 18 uchádzačov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.