BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR tvrdí, že predstavitelia slovenského rezortu obrany až do súčasnosti reagovali na finančnú pomoc od Spojených štátov amerických na rozvoj vojenskej infraštruktúry kladne.
Rezort zahraničia to uvádza v oficiálnej reakcii na informácie o tom, že Slovensko tieto zdroje nepotrebuje.
Proti tejto investícii sa ohradili predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa poslanca Národnej rady SR Jaroslava Pašku (SNS), ich nielenže nepotrebujeme, ale ani nechceme.
Niektoré objekty nespĺňajú štandardy
Spojené štáty by v prípade súhlasu investovali do infraštruktúry slovenských vojenských letísk viac ako sto miliónov eur.
Podľa rezortu zahraničia je potrebné počkať si na finálnu podobu jednotlivých projektov a až potom ich vyhodnotiť. MZV tiež vníma prípadnú finančnú výpomoc za prospešnú aj preto, že v súčasnosti sú vojenské letiská na našom území v zlom technickom stave.

"Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR doteraz registrovalo stanoviská ministra obrany a ďalších predstaviteľov rezortu, ktorí v komunikácii s koaličnými partnermi a aj s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR hodnotili finančný príspevok na modernizáciu slovenskej vojenskej infraštruktúry ako prínosný," uviedlo ministerstvo zahraničia.
"Keďže navrhnuté projekty sú v štádiu rozpracovania, odporúčame vyhodnocovať jednotlivé projekty až vtedy, keď bude dohodnuté, čo bude ich cieľom a ako budú realizované," uviedlo ministerstvo zahraničia.
"Dodávame, že niektoré objekty slovenskej vojenskej infraštruktúry sú dnes v zlom, až havarijnom stave alebo nespĺňajú štandardy NATO pre bezpečnosť personálu a techniky," dodáva rezort.
Spolupráca s NATO zvýšila obranyschopnosť
Ministerstvo pripomína, že obdobná spolupráca tu bola už v minulosti.
"Spoluprácu so všetkými členskými krajinami NATO, aj na našom území, považujeme vo všeobecnosti za prínosnú pre zvyšovanie obranyschopnosti Ozbrojených síl SR. Modernejšia vojenská infraštruktúra môže poskytnúť viac a lepšie príležitosti na spoluprácu s ozbrojenými silami všetkých členských krajín NATO a ďalších partnerov. SR už v minulosti úspešne modernizovala letisko Sliač využitím prostriedkov z fondu NATO (NATO Security Investments Program)," uzavrel rezort.