BRATISLAVA. Mierové riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu bolo hlavnou témou stretnutí, ktoré v utorok absolvoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s azerbajdžanskými partnermi.
Mier pre civilné obyvateľstvo
Ako informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí, konflikt v Náhornom Karabachu pretrváva desaťročia a bezprostredne naň doplácajú bežní ľudia.
Práve tí sú hlavným menovateľom priorít, ktoré si Slovensko ako predsednícka krajina OBSE stanovilo.
„Slovenské predsedníctvo je pripravené podporiť iniciatívy na budovanie vzájomnej dôvery a dialógu strán sporu riešeného spolupredsedami Minskej skupiny. Prajeme si, aby sa počas nášho predsedníctva pozície všetkých strán čo najviac priblížili a pripravili tak obyvateľov zasiahnutých týmto konfliktom dlho očakávaný mier,“ uviedol Lajčák.
Slovenský minister zahraničia vyzdvihol prácu takzvanej Minskej skupiny OBSE, úlohu osobného predstaviteľa úradujúceho predsedu tejto organizácie pre konflikt riešený Minskou konferenciou Andrzeja Kasprzyka, ako aj osobitného predstaviteľa pre južný Kaukaz Rudolfa Michalku.
Rozvoj vzťahov s Azerbajdžanom

Lajčák o možnostiach posunu v otázke náhornokarabašského konfliktu rokoval s najvyššími ústavnými predstaviteľmi Azerbajdžanu - šéfom diplomacie Elmarom Mammaďarovom, prezidentom Ilhamom Alijevom a predsedom parlamentu Ogtayom Asadovom.
Zároveň s nimi diskutoval aj o možnostiach ďalšieho rozvoja slovensko-azerbajdžanských bilaterálnych vzťahov, vrátane rozvoja politického dialógu, ako i obchodno-ekonomickej a investičnej spolupráce aj v nadväznosti na novembrovú návštevu predsedu vlády Petra Pellegriniho v Baku.

Šéf rezortu diplomacie sa taktiež stretol s predstaviteľmi Azerbajdžanského spoločenstva náhornokarabašského regiónu v Azerbajdžanskej republike na čele s Turalom Gananjalijevom, ktorí ho informovali o životných podmienkach vnútorne presídlených azerbajdžanských občanov z Náhorného Karabachu po tom, ako boli prinútení opustiť svoje domovy začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia v dôsledku vojnového konfliktu.