BRATISLAVA. Opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS) podal v stredu na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre výroky bývalého šéfa polície Tibora Gašpara v súvislosti s lustrovaním zavraždeného novinára Jána Kuciaka.
Lustrácie novinárov začal preverovať úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra pod dozorom prokurátora.
"Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomoci verejného činiteľa," povedal v stredu médiám Rajtár s tým, že tieto skutky súvisia s jeho pondelkovou výpoveďou na Národnej kriminálnej agentúre.
Previerky zo strany inšpekcie potvrdila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) v stredu po rokovaní vlády.
"Všetko je ešte v rámci celého prípadu Kuciaka, nemám k tomu prístup, informovať o tom bude musieť Úrad špeciálnej prokuratúry, ak sa tak rozhodne," vysvetlila Saková s tým, že sa o tejto veci nemôže viac informovať.
Každé lustrovanie má mať podľa ministerky svoje opodstatnenie.
"Ak niekto lustroval 20 novinárov v rámci vyšetrovania, v rámci vyšetrovacieho spisu, určite mal vyšetrovateľ na to oprávnenie a bolo to pod schválením dozorujúceho prokurátora," priblížila.
Na otázku, či v tejto veci mohlo dôjsť k zneužitiu právomocí verejného činiteľa, ministerka odpovie, keď bude vedieť výsledky vyšetrovania.
Lustráciami sa podľa Sakovej bude musieť rezort zaoberať v širšom kontexte. Pripomína, že je to téma, ktorá prekračuje hranice ministerstva vnútra.
"V rámci informatizácie poskytujeme niektoré dáta aj iným rezortom. Budeme sa touto otázkou musieť zaoberať v kontexte nielen lustrácií ministerstva vnútra, ale aj v kontexte dát, ktoré poskytujeme iným ministerstvám na to, aby mali nejaké kmeňové údaje a referenčné registre," uzavrela.
Pri Gašparovej verzii nesedia dátumy

Podľa medializovaných informácií bývalý policajný prezident tvrdil, že Kuciak bol lustrovaný v rámci skupiny novinárov ako súčasť vyšetrovania Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča.
Toho vyšetrovali a následne aj súd neprávoplatne odsúdil za nazeranie do účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Podľa Rajtára sa však v spise k tomuto prípadu nenachádza žiadna zmienka o lustrácii.
"Takisto tam nesedia dátumy," povedal Rajtár s tým, že Rybaničov prípad bol z pohľadu polície uzavretý v máji 2017 obžalobou.
Lustrácia Kuciaka sa však uskutočnila najskôr v septembri toho roku.
Samotná lustrácia je podľa Rajtára problém, aj keby nesúvisela s vraždou.
Nie je totiž podľa neho možné, aby preto, že v prípade Rybaniča vypovedal ako svedok jeden novinár, bol lustrovaný ľubovolný počet novinárov.
Gašpar popiera príkaz na lustráciu Kuciaka

Rajtár tiež pripomína, že bývalý šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov vypovedal, že lustráciu robil na príkaz Gašpara.
Ten to však poprel. Podľa Rajtára pritom nešlo o mediálne vyjadrenia, ale výpovede pod prísahou a jeden z nich musel zákonite klamať.
"A treba vyšetriť, ktorý z nich klamal," vyhlásil Rajtár s tým, že treba vyšetriť aj všetky ďalšie detaily. "Kto lustroval, prečo lustroval, na koho príkaz lustroval a koľko tých lustrácií bolo," dodal.
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal k lustrácii zavraždeného Jána Kuciaka v pondelok na Národnej kriminálnej agentúre.
Podľa medializovaných informácií poprel vyjadrenie bývalého šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, že by sa lustrácia vykonala na jeho príkaz.
O lustráciách v policajných databázach sa hovorilo aj v prípade plánovaných vrážd dvoch prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica.
Lustrácie preveruje inšpekcia