BRATISLAVA. Práca na návrhu znenia Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky k ochrane náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie je prvou z aktivít parlamentnej Komisie pre ochranu náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie pri Výbore Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Komisia sa vo štvrtok popoludní stretla na svojom ustanovujúcom zasadnutí.
Agentúru SITA o tom informovala Katarína Oravcová z Kancelária poslankyne NR SR Anny Verešovej.
Na zasadnutí sa zúčastnili odborníci
V tlačovej správe pripomenula, že komisia vznikla v novembri 2018 na návrh predsedníčky výboru Anny Verešovej a jej cieľom je poskytovať odborné stanoviská pre prácu výboru v oblasti ochrany náboženskej slobody.
Na ustanovujúcom zasadnutí sa zúčastnili odborníci, ktorí sa ochrane náboženskej slobody venujú na úrovni štátnej správy, cirkví, vedy či v slovenských a medzinárodných neziskových organizáciách.
Medzi členov komisie patrí napríklad osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry, Marek Tatarko zo Slovenskej Asociácie Falun Gong, či Martin Kornfeld za Ústredný zväz židovských náboženských obcí.
Téma v medzinárodnom spoločenstve
Podľa predsedníčky výboru Anny Verešovej je ochrana náboženskej slobody dnes právom veľkou témou v medzinárodnom spoločenstve.
“Kým na Slovensku človek môže svoju vieru žiť relatívne v pokoji, to isté sa nedá povedať o mnohých iných krajinách, najmä v rozvojovom svete. Podľa medzinárodných štúdii zomrie denne pre svoju vieru osem kresťanov. Táto téma sa však netýka len kresťanov a len veriacich. V 13 krajinách sveta dnes za ateizmus hrozí trest smrti,” cituje tlačová správa Verešovú.
“Naším dlhodobým cieľom je upozorniť slovenskú verejnosť, ako aj politikov naprieč spektrom, že ochrana náboženskej slobody je vecou elementárnej spravodlivosti, je to výsostne apolitická téma,” uviedla Verešová.
Verí, že sa ešte v tomto volebnom období podarí prijať deklaráciu s konkrétnymi krokmi, ktoré Slovensko v tejto oblasti v budúcnosti podnikne, tak ako sa to deje Európskom parlamente v ďalších členských krajinách Európskej únie.
Verešová sa domnieva, že "je načase, aby Slovensko podniklo kroky v tejto oblasti aj na vládnej úrovni”.