BRATISLAVA. Prípad poslaneckého asistenta SaS Filipa Rybaniča mohol poslúžiť ako zámienka na hromadné lustrovanie novinárov v roku 2017.
Keďže sa okrajovo dotýkal niektorých žurnalistov, bolo pomerne jednoduché dať si v rámci neho „preklepnúť“ aj mnohých ďalších ľudí z médií, ktorí však už so samotnou kauzou nemali nič spoločné.
Práve takto došlo podľa informácií denníka SME k lustrácii 28 novinárov, medzi ktorými boli okrem investigatívnych reportérov viacerých redakcií napríklad aj moderátori, ktorí len čítali v televízii správy o tom, ako si Rybanič v Tatrabanke prezeral účty exministra Roberta Kaliňáka.
V prípade Rybaniča pritom pôvodne figurovali novinári len pre to, akým spôsobom sa kauza dostala na verejnosť.
Ešte v júni 2016 totiž týždenník Trend ako prvý informoval o tom, že na súkromné účty Kaliňáka prišli v minulosti státisíce eur od firiem blízkych podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi.

Keď následne začala polícia prešetrovať Rybaniča kvôli porušeniu bankového tajomstva, do jej pozornosti sa dostali aj novinárky Trendu Zuzana Petková a Xénia Makarová.
Požiadavku na ich lustrovanie, či na lustrovanie ďalších novinárov však podľa informácií SME z prostredia polície nedala vyšetrovateľka prípadu menovite a vopred nedefinovala ani to, že by malo ísť o novinárov.
Uviedla len všeobecné zadanie na lustráciu „možných páchateľov“, na čo jej o niekoľko dní prišli vypracované podklady týkajúce sa 28 ľudí z médií.
Obsahovali informácie o príbuzných novinárov, o ich manželkách a manželoch, či ďalších rodinných príslušníkoch, a to vrátane fotiek.
Keďže tieto informácie boli pre vyšetrovanie kauzy Rybanič nepodstatné, vyšetrovateľka ich založila do akéhosi konceptu spisu, čo je vedľajšia verzia spisu, ktorá nie je súčasťou hlavného spisu. Na prokuratúru a na súd sa tak neskôr tieto záznamy ani nedostali.