SME

Koaličný Most chce vedieť, prečo Gajdoš ukončil rokovania s USA

Konanie ministra zarazilo aj rezort diplomacie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Strana Most-Híd bude žiadať vysvetlenie, prečo zlyhali rokovania o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými.

Avizovala to hovorkyňa strany Klára Debnár v reakcii na ukončenie rokovaní s USA zo strany Ministerstva obrany (MO) SR.

"Rozhodnutie MO prichádza v čase, keď stojíme pred modernizáciou vojenských letísk, ktorú by sme mali zvládnuť v relatívne krátkom čase, ešte pred príchodom prvých amerických stíhačiek F-16.

Strana Most-Híd preto bude žiadať vysvetlenie, prečo zlyhali rokovania, keď paralelné rokovania s Maďarskom boli úspešne ukončené, pričom vieme, že náš južný sused si rovnako chráni svoju suverenitu," povedala Debnár.

SkryťVypnúť reklamu

Strana tiež bude žiadať vysvetlenie, z čoho chce minister obrany Peter Gajdoš (SNS) financovať modernizáciu letísk na Sliači a v Kuchyni.

Lajčákovo ministerstvo Gajdoš zarazil

Ministerstvo zahraničných vecí s prekvapením zaregistrovalo vyhlásenie ministerstva obrany o ukončení rokovaní s USA.

Prečítajte si tiež: Ministerstvo obrany odmietlo ponuku USA na modernizáciu letísk Čítajte 

„Rezort obrany toto rozhodnutie nekonzultoval s ministerstvom zahraničných vecí, nebolo to ani predmetom rokovania v rámci Bezpečnostnej rady štátu, na zasadnutí vlády a podľa našich vedomostí ani na politickej úrovni v koalícii. Ide pritom o zásadné rozhodnutie, ktoré má ďalekosiahle zahraničnopolitické a bezpečnostné dôsledky," uviedol tlačový odbor rezortu diplomacie s tým, že tento krok je zarážajúci, keďže ministerstvo obrany oslovilo práve ministerstvo zahraničných vecí, aby viedlo rokovania o tejto dohode v mene vlády SR za účasti viacerých rezortov.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so zdôvodneniami uvedenými vo vyhlásení rezortu obrany zdôrazňuje, že rokovania o dohode neboli ukončené a závisí od slovenskej strany, aká bude jej finálna podoba.

Rezort diplomacie ďalej pripomína, že ide o rámcovú dohodu a na uskutočnenie akýchkoľvek konkrétnych aktivít v rámci jej uplatňovania by boli potrebné samostatné zmluvy.

Zodpovednosťou ministerstva obrany je v rámci štandardného dialógu s USA identifikovať také projekty, ktoré dokážu využiť ponúkané finančné zdroje pri plnom rešpektovaní suverenity SR.

Cieľom rokovaní pod vedením ministerstva zahraničných vecí je predložiť vláde a NR SR na schválenie návrh dohody, ktorý umožní využitie finančných prostriedkov za podmienok, ktoré budú pre SR prijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort diplomacie upozornil, že avizované odstúpenie ministerstva obrany od ďalších rokovaní by znamenalo celkové ukončenie negociácií s americkou stranou k uvedenému dokumentu, keďže akákoľvek dohoda o obrannej spolupráci bez účasti rezortu obrany je bezpredmetná.

V praxi to znamená, že SR by bola jedinou členskou krajinou NATO, ktorá odmietla takúto dohodu, čo nemôže nevyvolať otázky o dôveryhodnosti našej krajiny v očiach partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie.

Ministerstvo nezaznamenalo, že by bola ohrozená suverenita tých členských štátov NATO, ktoré podobnú dohodu s USA uzavreli.

„Zdôrazňujeme, že v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR vláda bude podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. V programovom vyhlásení sa taktiež uvádza, že vláda podporí rozvoj obrannej infraštruktúry, zdokonalí systém dodávok tovarov, poskytnutie služieb a činnosti na podporu ozbrojených síl pri obrane SR a spojeneckých síl pri plnení úloh kolektívnej obrany na území SR ako hostiteľskej krajiny," uzavrelo ministerstvo zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Fedor Gajdošov krok nechápe

Prečítajte si tiež: Gajdoš odporúča predĺžiť zmluvu s Rusmi Čítajte 

Odôvodnenie, že 105 miliónov dolárov nereflektuje požiadavky Ozbrojených síl (OS) SR, považuje poslanec Národnej rady SR Martin Fedor za Most-Híd za nepochopiteľné.

"Každému je zrejmé, že budeme potrebovať financie na prispôsobenie letísk už len z dôvodu nedávneho rozhodnutia vlády o nákupe nových stíhačiek," tvrdí. Verí, že vláda a koaliční partneri prehodnotia význam a potrebu dodatočných investícií do obrannej infraštruktúry.

Fedor pripomína aj na programové vyhlásenie vlády. Slovensko sa podľa jeho slov zaviazalo podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. Rozhodnutie rezortu označil za jednostranný krok ministerstva, ktorým odmietlo investíciu od jedného z najbližších spojencov v rozpore so základným dokumentom, na ktorom stojí vláda.

SkryťVypnúť reklamu

"Spolupráca so spojencami je v našom najvyššom štátnom záujme. Akoby sme si stále neuvedomovali, že naši vojaci sú vojakmi NATO, na ktorých sa spojenci právom spoliehajú," doplnil s tým, že modernizované letiská budú vo vlastníctve SR.

Gajdoš prerušil rokovania s USA

Rezort obrany v pondelok informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými.

Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky.

Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR

USA

Americký prezident Donald Trump.

Vietnam môže do USA vyvážať produkty za zhruba polovičné clo oproti aprílu.


TASR
Logo pri centrále Microsoftu v Redmonde.

Je to najväčšia jednorazová redukcia počtu pracovných miest od roku 2023.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

CBS News mali postrihať predvolebný rozhovor tak, aby Harrisovej pomohli získať sympatie.


TASR 2
Súvisiace témy: Amerika
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 862
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 025
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 455
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 230
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 266
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 123
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 105
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tipy na skvelú dovolenku v novembri.

HappyTravel.sk spustila kampaň na zimnú sezónu pár dní pred krachom.


11
Predseda vlády Robert Fico a vpravo minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Vo Fínsku majú kryty pre väčšinu ľudí. Na Slovensku sú pre päť percent.


19
Peter Tkačenko.

Ak si to Fico nevšimol, ideologické sú aj európske fondy.


7
Obyvatelia Gaza City si berú humanitárnu pomoc.

Situáciu zhoršuje aj sporná humanitárna organizácia.


2

Sportnet

Majiteľ FC DAC 1904 Dunajská Streda
Oszkár Világi.

Dunajská Streda bola vylúčená z Konferenčnej ligy pre porušenie pravidiel o viacnásobnom vlastníctve klubov.


Brankár Michal Prádel počas draftu NHL 2025.

O Slovákov je v zámorských juniorkách tradične vysoký záujem.


Slovenské hokejbalistky sa tešia z výhry nad USA 3:1 na MS v hokejbale žien do 20 rokov 2025.

Tréner vysvetlil aj to, prečo je Lopušanovej príslušnosť martinský hokejbalový klub.


Róbert Boženík v drese Boavisty Porto.

Orgán zastrešujúci najvyššie dve portugalské súťaže neudelil Boaviste licenciu na ďalšiu sezónu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu