BRATISLAVA. Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch sa nemal dostáť do parlamentu v aktuálnej v podobe, myslí si to prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Podľa neho je to nezákonné, pretože návrh zákona po riadnom pripomienkovom konaní zásadne zmenili.
„Zásadná je v prvom rade kompletná zmena celého systému vzdelávania pedagogických odborných zamestnancov. Podľa zákona, ak k takejto zmene príde, musí sa znovu uskutočniť pripomienkové konanie,“ uviedol v utorok na brífingu pred podateľňou Úradu vlády SR Crmoman.
Premiéra žiadajú o stiahnutie zákona
Petičný výbor Petície za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch následne odovzdal oficiálnu žiadosť o prijatie, prešetrenie a vybavenie petície.
Predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho žiadajú, aby návrh zákona stiahol a zabránil rokovaniam o ňom v parlamente. Vyzbierali viac ako štrnásťtisíc podpisov.
Crmoman ďalej konštatoval, že na právnom informačnom portáli vidno, že posledné prerokovanie s verejnosťou bolo v apríli 2018 a posledné medzirezortné pripomienkovanie v auguste 2018.
„Oficiálne pripomienkovanie nebolo zverejnené, žiadne organizácie neboli oficiálne pozvané na pripomienkovanie, nič nebolo zverejnené na tom portáli."
Zamietnutá žiadosť o stretnutie
Naopak Slovenská komora učiteľov proaktívne žiadala v januári 2019 o stretnutie.
"Konkrétne sme žiadali šéfa regionálneho školstva, šéfa odboru pedagogických a odborných zamestnancov a šéfku sekcie legislatívneho práva. Naša žiadosť bola zamietnutá,“ zdôraznil Crmoman.

Ako povedal, podľa ministerstva školstva bolo dôvodom to, že rezort „už nemá priamy dosah na zmenu formulácií konkrétnych ustanovení návrhu zákona, pretože v tejto chvíli je návrh vládnym návrhom zákona, ktorý bol predložený na rokovanie Národnej rady SR“.
Petičný výbor sa plánuje zúčastniť na každom parlamentnom výbore a žiadať, aby sa o návrhu zákona nerokovalo, keďže neboli splnené zákonné požiadavky.
„Neboli splnené tri zákonné požiadavky. Tento návrh nebol pripravený zákonným legislatívnym procesom, nezohľadňuje potreby v praxi a nemá zabezpečené finančné krytie,“ povedala Daniela Čorbová z občianskej iniciatívy Kvalitné školstvo.
Petičný výbor tvoria zástupcovia Slovenskej komory učiteľov, občianskej iniciatívy Kvalitné školstvo, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Asociácie stredných zdravotníckych škôl SR, Slovenskej asociácie pedagogiky raného detstva, Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku, Asociácie výchovných poradcov, Asociácie špeciálnych pedagógov škôl a poradní, MESA10 a Fóra proaktívnych škôl.
Vládny kabinet schválil 9. januára návrh zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Zákon je momentálne v druhom čítaní v parlamente.
Príplatky za inovačné vzdelávanie
Ako informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, zákon prináša zvýšenie ochrany zamestnancov pred patologickým správaním, zníženie úväzkov vychovávateľov a výchovných poradcov pri zachovaní platov, či posilnenie kariérového poradenstva pre žiakov.
Na základe žiadosti Odborového zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pokračovali rokovania zamerané na ďalšie zlepšenia odmeňovania pracovníkov v rámci príplatkov za vzdelávanie.
"Oproti pôvodnému návrhu zákona sa rozšírili možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie sa predĺžilo na sedem rokov, rovnako ako aj platnosť príplatkov za vzdelávanie v profesijnom rozvoji, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo, zvýšil sa príplatok za jazykovú skúšku a podobne," uvádza sa vo vyjadrení ministerstva.
"Všetky tieto dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby v budúcnosti neboli znížené 12-percentné príplatky v novom vzdelávacom systéme. Práve tento participatívny proces svedčí o tom, že počas celej tvorby zákona ministerstvo školstva rokuje s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňuje ich pripomienky a požiadavky," konštatuje rezort školstva.
Dodáva, že ďalší legislatívny postup je už v rukách poslancov Národnej rady SR, keďže návrh zákona prešiel do druhého čítania.