BRATISLAVA. Učiteľ má byť múdry, spravodlivý, priateľský, s prirodzenou autoritou a odvahou robiť nové veci. To je výsledok celoslovenského kvantitatívneho prieskumu pre Komenského inštitút.
“V týchto ťažkých podmienkach vyrastajú super učitelia. Takých musí byť viac.
„
Pod názvom Predstava ideálneho učiteľa ho na prelome februára a marca realizovala agentúra Focus na vzorke 310 rodičov a 321 žiakov druhého stupňa základných škôl.
Podľa zakladateľa uvedeného inštitútu Juraja Hipša obe skupiny respondentov sa v mnohých veciach zhodujú, ako má vyzerať ideálny učiteľ.
Že má mať rovnaký prístup ku všetkým žiakom, je férový a vtipný, učí aj vychováva, vedie žiakov k spolupráci v kolektíve.
V ťažkých podmienkach vyrastajú super učitelia
Najväčší rozdiel bol v otázke domácich úloh, 57 percent rodičov je za ne a iba 15 percent žiakov ich chce.

"Prieskum tiež ukázal, že v školstve budú supermani a super ženy. Na druhej strane treba povedať, že robíme všetko preto, aby sme takých učiteľov nemali. Ich príprava, podpora existujúcich učiteľov aj finančné ohodnotenie nezodpovedá tomu, že by mali byť supermanmi," konštatoval Hipš na utorkovej prezentácii výsledkov prieskumu v Bratislave.
"Preto robíme cenu Učiteľ Slovenska, aby sme ukazovali, že máme dobrých aj vynikajúcich učiteľov a o tých hovoríme málo. My sme sa naučili na školstvo sťažovať, že je v katastrofálnom stave, čo je pravda. Napriek tomu v týchto podmienkach vyrastajú super učitelia. Takých musí byť viac. Jedna z chýb v školstve je zložitý a komplexný systém. Dôležitá je zmena zdola, ale bez podpory zhora to nepôjde," doplnil Hipš.
“Pre nás je tiež dôležité, aby sme sa navzájom inšpirovali. Ja som vďaka súťaži spoznala mnohých výborných kolegov. Je to jeden z jej benefitov.
„
Zároveň organizátori vyhlásili druhý ročník národnej súťaže Učiteľ Slovenska. Termín na zaslanie nominácií je do 28. apríla.
"Okrem samotných pedagógov ich môžu prihlásiť iní učitelia, rodičia, žiaci aj ďalší ľudia. My sa potom s nimi porozprávame, či s tým súhlasia, pretože prihlášku musia vyplniť sami. Víťaz získa odmenu 5000 eur a cestu na finále Global Teacher Prize 2020 do Dubaja," dodal Hipš.
Učitelia sa hanbia prihlásiť
Podľa vlaňajšej víťazky Zuzany Tkáčovej mnohí učitelia sa hanbia prihlásiť, aj keď by mali byť hrdí na svoju prácu.
"Súťaž je prínosom, že sa o školstve hovorí pozitívne. Pre nás je tiež dôležité, aby sme sa navzájom inšpirovali. Ja som vďaka súťaži spoznala mnohých výborných kolegov. Je to jeden z jej benefitov," povedala Tkáčová, učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach.