BRATISLAVA. Najnovší koaličný spor týkajúci sa opravy armádnych letísk postavil proti sebe SNS a Smer. Kým strana Andreja Danka hovorí o hrozbe príchodu cudzích vojsk na Slovensko, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to ostro odmieta.
Denník SME odpovedá, o čo ide v celom spore a čo by pre Slovensko znamenalo prijatie peňazí od USA.
Prečo ponúkali USA peniaze Slovensku?
Peniaze, o ktorých je reč, mali pochádzať z amerického vládneho programu Európska iniciatíva odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI), ktorý prvýkrát predstavil bývalý prezident USA Barack Obama ešte v roku 2016 na summite NATO vo Varšave.
Balík peňazí vyčlenený Spojenými štátmi bol určený viacerým členským štátom NATO, a to prevažne z východného krídla aliancie (okrem Slovenska bola pomoc ponúknutá aj Islandu, Nórsku, Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Malte či Luxembursku a Bulharsku).
Program mal predstavovať reakciu na anexiu Krymu a dianie na Ukrajine. Po nástupe do úradu podporila zámer aj vláda súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá naň vyčlenila niekoľko miliárd dolárov.
O koľko peňazí šlo?

Balík peňazí určených na pomoc európskym štátom sa niekoľkokrát zvyšoval, a to až na sumu 4,8 miliardy amerických dolárov.
Konkrétne Slovensku ponúkali USA 105 miliónov dolárov (vyše 93 miliónov eur), a to na opravy a modernizáciu vojenských letísk.