BRATISLAVA. Fórum kresťanských inštitúcií podporilo v prezidentských voľbách Františka Mikloška. Informoval o tom podpredseda Fóra Pavol Kossey.
"Slovensko si zaslúži mať na čele zrelú, nekomunistickú osobnosť, ktorá dokáže hrdo upevniť jeho miesto v súčasnom svete," uvádza v tlačovej správe Fórum kresťanských inštitúcií.
To združuje takmer 60 kresťanských organizácií ako napríklad Fórum života, Katolícku jednotu Slovenska či Resoty.
Pozor na "dekoračné" kresťanstvo kandidátov
Fórum zároveň apeluje na kresťanských voličov, aby pozorne preskúmali konanie kandidátov, ktorí sa hlásia ku kresťanským hodnotám.
“František Mikloško smelo a aktívne pôsobil v podzemnej Cirkvi. Bol iniciátorom Sviečkovej manifestácie, ktorá bola odvážnou manifestáciou za náboženskú slobodu a občianske práva.
„
Mali by sa podľa nich pýtať, či doterajší život kandidátov ukazuje, či kresťanstvo pre nich nie je len dekoráciou, kde stáli a čo robili v čase komunistickej totality, či boli členmi komunistickej strany, či bránili utláčanú cirkev a veriacich alebo boli ich sudcami a nástrojom ŠTB.
"Kde stáli a čo robili v 90. rokoch, keď sa vládna moc neštítila aj vraždiť a keď sa mafiáni ničoho a nikoho nebáli? Obohatilo ich verejné pôsobenie viac náš spoločný štát alebo ich osobný rozpočet? Sú pre nich iné ľudské bytosti paraziti len preto, že sme ich nedokázali integrovať? Sú neonacistické idey tým, čo chceme spájať s našou súčasnou štátnosťou?" pokračuje v otázkach na kandidátov na post prezidenta Fórum kresťanských inštitúcií.
O Mikloškovej minulosti niet pochýb
Zároveň si odpovedali, že po zodpovedaní týchto otázok viacerí kandidáti prepadnú cez sito zodpovedného kresťanského voliča.
Minimálny vek 40 rokov je podľa Fóra kresťanských inštitúcií dostatočne dlhý čas, aby životný príbeh kandidáta dokázal odhaliť jeho osobný charakter, ale aj podiel na príbehu našej krajiny.
Za zodpovedné považujú poznať doterajší život jednotlivých kandidátov, najmä kde stáli a ako si počínali v rozhodujúcich chvíľach.
"František Mikloško smelo a aktívne pôsobil v podzemnej Cirkvi. Bol iniciátorom Sviečkovej manifestácie, ktorá bola odvážnou manifestáciou za náboženskú slobodu a občianske práva. Postaviť sa proti totalitnému štátu znamenalo riziko väzenia a iných celoživotných ťažkostí," uvádza sa vo vyhlásení Fóra kresťanských inštitúcií.

"Jeho príbeh rovnako intenzívne pokračoval aj v období po roku 1989, keď v rokoch 1990-1992 zastával funkciu predsedu Slovenskej národnej rady a pomáhal budovať základy slobody. Neskôr bol dôležitou súčasťou víťazného zápasu proti mečiarizmu," odôvodňujú voľbu Mikloška.
Je čitateľným kandidátom, ktorý ukázal, že spoločnosť dokáže vnímať a posudzovať ako rozhľadený štátnik z pohľadu spoločného dobra, dodali.
V sobotu 16. marca sa uskutoční prvé kolo prezidentských volieb. Voliči nájdu na hlasovacom lístku 15 kandidátov, ale budú si môcť vybrať len z trinástich, keďže z predvolebného boja odstúpili Róbert Mistrík a József Menyhárt.