Len zopár hodín predtým, ako slovenský snem vyhlásil samostatný slovenský štát, poslala skupina československých legionárov jeho poslancom krátku výzvu. Vo svojom liste apelovali na ich budúce rozhodnutie a vyslovujú sa proti rozbitiu Československa a vzniku štátu z vôle Hitlera.
„Slávny snem slovenskej krajiny, páni poslanci! Ak máte dnes rozhodnúť, či autonómne Slovensko bude súčasťou republiky česko-slovenskej, alebo samostatným štátom po boku niektorého susedného štátu, pamätajte: že statoční slovenskí národovci bojovali i umierali spolu s Čechmi za oslobodenie slovenského národa,“ písali 14. marca 1939 Slováci, československí legionári, ktorí kedysi vybojovali prvú Československú republiku vo svojom otvorenom liste poslancom „svojho“ slovenského snemu.
Hoci sa nemecký vodca Adolf Hitler vyhrážal, že ak vlastný štát Slovensko nevyhlási, slovenský národ zanikne, československí legionári boli aj v tejto situácii presvedčení, že sa nemožno nechať tlačiť k múru. Solidarita s priamo ohrozeným českým národom bola podľa nich vecou svedomia.
„Pamätajte, že Česi to boli, ktorí nám Slovákom pomáhali v najhorších osudových chvíľach, a že všetko, čo dnes v materiálnom i duchovnom ohľade máme, docielili sme za uplynulých 20 rokov s pomocou českou. Kladieme Vám na srdce, aby ste nezneuctili slovenskú národnú česť a pamiatku našich mŕtvych bratov na čele s generálom Milanom Rastislavom Štefánikom. Časove nie je možné, aby spolu s nami všetci ešte žijúci slovenskí legionári a dobrovoľníci Vám toto pripomenuli, ale hovoríme zo srdca iste všetkých a tiež zo srdca prevažnej väčšiny slovenského národa,“ napísali v liste.
Viest, Jesenský, Tajovský aj Tvarožek
Pod narýchlo napísanú výzvu, ktorú dali v Bratislave dokopy československí legionári zo Slovenska, sa vtedy podpísal napríklad generál Rudolf Viest, ktorý sa stal o čosi neskôr jedným z veliteľov Slovenského národného povstania, spisovatelia Janko Jesenský a Jozef Gregor Tajovský či známy prvorepublikový architekt budovy s kaviarňou Metropol Juraj Tvarožek.