SME

Farár Tiso mal pre Nemcov veľkú cenu

Jozef Tiso bol vedomým spolutvorcom totalitného systému a jeho metód.

Súvisiace: Kto bol Tiso?
Prezident vojnovej Slovenskej republiky Jozef Tiso. (Zdroj: FOTO - MINISTERSTVO VNÚTRA SR, SLOVENSKÝ NÁRODNÝ ARCHÍV, fond STK - 00006)

Jozef Tiso patrí medzi najkontroverznejšie osobnosti slovenských dejín. Buď je posunutý na piedestál priam božskej nedotknuteľnosti, alebo démonizovaný a uvrhnutý do zabudnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tiso vstúpil do aktívneho politického života ako 31-ročný kňaz, bezprostredne po vytvorení česko-slovenského štátu v roku 1918.

Vďaka svojmu rozhľadu, nesporným organizačným schopnostiam, publikačnej i rečníckej pohotovosti však rýchlo stúpal po funkcionárskom rebríčku v štruktúrach Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS), ktorej hlavným cieľom bolo dosiahnutie autonómie Slovenska v rámci Československej republiky.

Pri vnútorných sporoch v strane stál vždy lojálne po boku Andreja Hlinku a postupne sa vypracoval na post jedného z najvážnejších kandidátov na prevzatie vodcovskej funkcie po starnúcom predsedovi.

Dejiny sú plné paradoxov. Jedným z nich bola aj skutočnosť, že keď na jeseň 1938 dosiahla HSĽS svoj hlavný politický cieľ - autonómiu Slovenska, začala pre Jozefa Tisa najdramatickejšia a v konečnom dôsledku ľudsky i politicky tragická etapa jeho mnohostranného verejného, kňazského i osobného života.

Nový štát z vôle Hitlera

Tiso odišiel 13. marca 1939 na rokovania do Berlína s Adolfom Hitlerom. Nacistický vodca od neho ultimatívne žiadal, aby sa Slovensko ihneď osamostatnilo, inak bude jeho celé územie obsadené horthyovským Maďarskom. Tiso odmietol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň, v tiesnivej atmosfére strachu a neistoty, sucho a bez akéhokoľvek pátosu tlmočil na rokovaní slovenského snemu prítomným poslancom obsah svojho rokovania v Berlíne. Zvlášť zdôraznil, že Adolf Hitler žiada uskutočniť zásadný štátoprávny akt bleskovo.

V rokovacej sále nezaznel ani formálny potlesk, ani diskusia, nehlasovalo sa. Poslanci vstali, zaspievali hymnickú pieseň Hej Slováci - a takýmto netradičným spôsobom pribudol na mape Európy nový štát.

V októbri 1939 slovenský snem jednohlasne zvolil Tisa za prezidenta. Ešte predtým sa stal aj predsedom samovládnucej HSĽS, ktorá mu v roku 1942 prisúdila oficiálny titul vodca. Zatiaľ čo prezidentská funkcia v zmysle ústavy bola viac reprezentatívna, post predsedu HSĽS bol pre Tisa kľúčový.

Radikáli na čele s Alexandrom Machom a Vojtechom Tukom sa už od roku 1939 usilovali o získanie rozhodujúcich mocenských pozícií v štáte. A to na úkor konzervatívno-klerikálneho krídla zoskupeného okolo predsedu strany a prezidenta Tisa. Tento zápas sa skončil v polovici roka 1942 úplným víťazstvom konzervatívnej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tiso porazil radikálov vo vládnom tábore ich vlastnými zbraňami: prehĺbením kolaborácie s Nemeckom, zavedením vodcovského princípu, ako aj radikálnym riešením židovskej otázky. Tiso však zaplatil za toto „víťazstvo“ vysokú cenu.

Veľmi cenný farár

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5TE5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


Hokejisti HK Skalica.

Skaličania vyhrali rovnakým výsledkom, ako deň predtým prehrali.


Radosť slovenských hokejistov po treťom góle počas prípravného hokejového zápasu Slovensko 18 - Lotyšsko 18.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


SkryťZatvoriť reklamu