BRATISLAVA. Zázračné kvapky do uší, ktoré prinavrátia sluch, alebo magnetické vložky do topánok, ktoré zbavia všetkých bolestí. O podvodných inzerátoch na zdravotnícke šmejdy SME píše už od decembra 2017, napriek tomu v pozmenenej podobe vychádzajú dodnes.
Princíp zavádzajúcich inzerátov je stále rovnaký. Bombastický titulok láka najmä starších ľudí na údajne zvýhodnené ceny na zázračné zdravotné pomôcky. Pod domnelým časovým tlakom si vec ľudia objednajú, používajú a neskôr zistia, že im vôbec nepomohla.
Reklamácia je však v praxi nemožná. Spätná adresa odosielateľa je falošná, zásielky sa ľuďom vracajú. Peňazí sa vedia domôcť po namáhavej korešpondencii s pomocou Európskeho spotrebiteľského centra, ktoré funguje v každej krajine EÚ.
Veľa oklamaných ľudí však o tejto možnosti nevie alebo na to nemá čas či trpezlivosť. Šmejdi, ktorí zneužívajú dôveru starších ľudí, tak zarábajú naďalej.
Neznáma firma, neznámi ľudia
Slovenské úrady sú na tento typ nečestných obchodných praktík krátke. Zasiahnuť nevie Úrad verejného zdravotníctva, Štátny ústav na kontrolu liečiv ani Slovenská obchodná inšpekcia. Najväčším problémom je, že zásielky na Slovensko prichádzajú z Česka a má ich na starosti zahraničná firma.
„Predmetná spoločnosť je mimo kompetencií orgánov úradnej kontroly na Slovensku a podnet na prešetrenie sme odstúpili kontrolným orgánom v Českej republike,“ vysvetľuje Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Pochybným inzerátom sa ešte minulý rok začali venovať aj reportéri relácie Černé ovce, ktorú vysiela Česká televízia. Vypátrali, že firma, ktorá nefungujúce zdravotné pomôcky rozosiela, sídli vo Varšave.
“Predmetná spoločnosť je mimo kompetencií orgánov úradnej kontroly na Slovensku a podnet na prešetrenie sme odstúpili kontrolným orgánom v Českej republike.
„
Na korešpondenčnej adrese sa však nachádza len správcovská spoločnosť, ktorá spravuje virtuálne sídlo. Následné skúmanie priviedlo reportérov až ku schránkovej firme na súostroví Komory v Indickom oceáne. Tam sa však stopa končí, žiadni konkrétni ľudia sa vypátrať nedajú.
Český konzul v Paname
Iná cesta k osobám, ktoré za podvodnými inzerátmi stoja, vedie cez zadávateľa inzercie v jednotlivých médiách. Vydavateľské domy, ktoré vlastnia periodiká, v ktorých sa inzeráty objavujú najčastejšie, zadávateľa inzerátov odmietli prezradiť.
Odkazujú, že overovanie obchodných praktík patrí do pôsobnosti Slovenskej obchodnej inšpekcii a ony žiadne predpisy neporušujú. Síce deklarovali, že inzeráty budú sledovať a vyhodnocovať, no k žiadnej zmene nateraz nedošlo.
V Česku má nad vydavateľmi právomoc pražský magistrát, keďže firmy sídlia v Prahe. Podarilo sa im zistiť, že zadávateľom inzerátov je spoločnosť Direct Group z Panamy, no žiadne ďalšie informácie nezískali.
Štáb Českej televízie v Paname firmu vypátral, no na uvedenej adrese nenašiel žiadneho zástupcu spoločnosti. Zistili však, že český honorárny konzul Jaime Eduardo Sanchez Reverte je partnerom advokátskej kancelárie, ktorá spoločnosť Direct Group zastupuje.
„Českému ministerstvu zahraničia Reverte odpovedal, že ich síce zastupuje, ale nemá s firmou Direct Group nič spoločné,“ hovorí reportérka relácie Černé ovce Kateřina Blechová.
Celý prípad Zľavového klubu je teda mimoriadne komplikovaný a úrady na Slovensku, ale ani v Českej republike si s podvodnými inzerátmi nevedia dať rady.
Jediné riešenie aj podľa Blechovej zostáva v tom, že vydavatelia prestanú inzeráty na pochybné zdravotné pomôcky uverejňovať.

Beata
Balogová
