SME

Do druhého kola postupujú Čaputová a Šefčovič (minúta po minúte)

Volebná účasť dosiahla 48,7 percenta.

Načítavam video...

Volebné dianie sme sledovali minútu po minúte:

2:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Reakcie na výsledky budeme sledovať aj v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu

2:28 Kompletné výsledky prezidentských volieb 2019 nájdete na volby.sme.sk.

Prečítajte si tiež: Aký bude duel Čaputová vs. Šefčovič? Druhé kolá už obrat priniesli Čítajte 

2:25 Aký bude duel Čaputová vs. Šefčovič v druhom kole? Prečítajte si analýzu Jakuba Fila.

1:55 Harabin napriek tomu, že skončil tretí, prehru nepriznal. Vyhral som v pravde, reagoval na poznámku, či uznáva, že prvé kolo vyhrala Čaputová. V druhom kole nepodporí nikoho z kandidátov.

1:28 Po spočítaní 97,3 percenta zápisníc získala Čaputová 40,49 percenta hlasov. Šefčovič, ktorý sa spolu s ňou dostal do druhého, získal 18,66 percenta. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin, ktorý získal 14,35 percenta.

Účasť dosiahla 48,58 percenta.

Prečítajte si tiež: Bugár: Pred druhým kolom oslovíme Čaputovú, my nekupčíme Čítajte 

1:13 V štábe Mosta-Híd je o jednej ráno poloprázdna miestnosť, kde je do dvadsať ľudí. Kandidát a predseda strany Béla Bugár s nimi živo diskutuje v maďarčine.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskumy podľa Bugára ukazovali jednoznačne tých, ktorí sa môžu dostať do druhého kola.

"Dokonca favorizovali kandidátku Zuzanu Čaputovú. Pritom hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát," skonštatoval Bugár.

Predstavitelia Most-Híd sa chcú preto s Čaputovou stretnúť a rokovať. Na otázku, či tým jasne odmietajú podporu Šefčovičovi v druhom kole , Bugár odpovedal, že "nič vylúčené nie je".

00:56 Čaputová predstúpila pred médiá so svojím záverečným vystúpením. Pôsobila spokojne, ale i unavene.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv povedala slovo ďakujem v piatich jazykoch, potom ďakovala svojej rodine, tímu i podporovateľom. Zagratulovala aj Šefčovičovi k jeho postupu.

Prečítajte si tiež: Čaputová: Chcem bojovať proti zlu a hlásim sa k tomu Čítajte 

"Som rada, že nebudeme musieť, on ani ja, čeliť extrému," povedala Čaputová.

K otázke, aký je rozdiel medzi ňou a Šefčovičom povedala, že ide najmä o to, ako sa pozerajú na súčasný stav spoločnosti.

"K tejto ponuke som pristúpila s názorom a diagnózou na súčasný stav na Slovensku. Obsahuje aj príklady káuz a príbehov, s niektorými súvisí Smer. Čo považujem za dôležité je kritický pohľad na aktuálnu situáciu na Slovensku a vyvodzovanie zodpovednosti," dodala.

Ak by vraj pred druhým kolom dostala ponuku na spoločné stretnutie s predstaviteľmi cirkvi, rada by sa ho zúčastnila. Sama ho však iniciovať nebude.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Krajina si sebavedomo vybrala Čaputovú Čítajte 

00:43 Krajina si sebavedomo vybrala Čaputovú. Presvedčila, že môže byť protiváhou tých, čo konšpirujú a rozkladajú právny štát.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

00:40 Šefčovič sa už začal vymedzovať voči Čaputovej. Hovorí, že nasledujúce dni ukážu, že sú veľmi odlišní.

Pripomenul, že je podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska, pričom on je nezávislý kandidát. To, že poslanci Smeru mu dali podpisy na kandidatúru a Smer spolufinancoval jeho kampaň pri tom nespomenul.

00:30 Do druhého kole prezidentských volieb postupuje Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Zrátaných je 83 percent hlasov.

00:22 Ani po sčítaní viac ako 50 percent hlasov sa Harabin nevzdáva a verí, že prvé kolo vyhrá.

Načítavam video...

00:12 Čaputová zatiaľ vedie vo všetkých krajoch. Atmosféra v jej štábe je dobrá. Pri každom ďalšom náraste percent zaznie jasot. Oslavy sú však stále pomerne mierne.

SkryťVypnúť reklamu

Slová podpory jej opätovne vyslovil Mistrík, podľa ktorého je Čaputovej víťazstvo "signál, že krajina sa hýbe k lepšiemu".

00:10 Boris Kollár je presvedčený, že jeho kandidát Milan Krajniak si vo voľbách hanbu neurobil, aj keď sa jeho percentá pohybujú okolo troch percent.

„Vo vrcholovej politike nie je dlho, nikoho nenapádal, mal konkrétny program,“ povedal Kollár. Krajniak má zatiaľ výrazne menej hlasov, než sú preferencie jeho strany.

00:00 Maroš Šefčovič s najväčšou pravdepodobnosťou postupuje do druhého kola.

Pred novinárov predstúpil s manželkou a poďakoval ľuďom za vysokú volebnú účasť. "Zajtra ráno, po spočítaní všetkých hlasov začíname od znova," vyhlásil.

Načítavam video...

23:48 Atmosféra v štábe Milana Krajniaka je pokojná, je tu množstvo členov jeho strany vrátane predsedu Borisa Kollára. Pre Krajniaka nachystali tortu s logom strany.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sledujú prvé priebežné výsledky, buď na notebookoch alebo v televízii. Ich kandidát Krajniak je podľa prvých prieskumov siedmy z troma percentami.

Keď začal brífing kandidátky Čaputovej, celá kaviareň na chvíľu stíchla. Ľudia sa postavili k televízii a sledovali ju. Po čase sa však znovu začali rozprávať.

23:42 Po sčítaní viac ako 40 percent hlasov je jasné, že Čaputová postupuje do druhého kola.

"Zatiaľ k tým číslam pristupujem s pokorou a optimizmom," komentovala prvé výsledky Čaputová, podľa ktorej to odráža volanie ľudí po zmene. Svoje víťazstvo už po prvom kole volieb nepredpokladá, no dúfa, že jej protikandidátom sa stane Šefčovič.

23:37 Po tom, ako novinári Harabinovi povedali, že po sčítaní zhruba pätiny hlasov má 14 percent vyzeral mierne prekvapený. Stále však verí, že sa prepracuje medzi finálovú dvojku. Prehru si nepripúšťa. Verí, že ho podporí hlavne východné Slovensko, či okolie Nitry.

SkryťVypnúť reklamu

23:35 Volebná účasť zatiaľ dosiahla 46,04 percenta.

23:18 Štatistický úrad zverejňuje prvé výsledky. Zatiaľ vedie Čaputová, ktorej sa podarilo získať 38,91 percenta hlasov, za ňou nasleduje Šefčovič s 18,87 percenta a prvú trojicu uzatvára Štefan Harabin s 14,52 percentami hlasov. Spočítaných je 21,56 percenta okrskových zápisníc. Priebežné výsledky si môžete pozrieť tu.

23:16 Voľby sa definitívne skončili, rátajú sa hlasy.

22:51 V štábe Harabina sa nachádza aj bývalý šéf Matice slovenskej Marian Tkáč. S Harabinom sú v časti reštaurácie, ktorú stráži esbéeskár.

22:46 Do centrály Zuzany Čaputovej prišiel Robert Mistrík, ktorý bol pôvodne jej súperom. "Verím vo víťazstvo," odhadol výsledky.

Na otázku, či mu nie je ľúto, že na mieste Čaputovej mohol byť on, odpovedal nepriamo. "Je to náš spoločný večer a verím v spoločné víťazstvo," odpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

22:35 Šefčovič prišiel z uzavretého priestoru, kde čaká na výsledky, medzi novinárov. Zopakoval, že je rád, že tu s ním je jeho rodina a dcéry. Objednal si čapované pivo.

22:32 Aj keď Čaputovú podporili pred voľbami mnohé známe osobnosti, na výsledky s ňou osobne nečakajú. Kandidátka vsadila na skromnejší event.

V štábe je však zatiaľ uvoľnená nálada, jej spolupracovníci veria v hladký postup do druhého kola.

22:30 Mikloško označil atmosféru v predvolebnej kampani za emotívnu a tento trend sa podľa neho s každými voľbami stupňuje. „Sledoval som každé voľby od vzniku Slovenskej republiky a nikdy doteraz nebola atmosféra tak vybičovaná. Ale možno je to spôsobené tým, aká je nálada v spoločnosti,“ povedal Mikloško.

Čoraz viac podľa neho v kampani hrajú úlohy PR agentúry a profesionálne urobená kampaň. Kandidáti už nie sú tak autentickí ako kedysi a ľudia môžu mať mylné predstavy o tom, koho vlastne zvolili, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob, akým trnavský arcibiskup Orosch minulý týždeň na neho nepriamo útočil počas kázne nechcel komentovať.

„Teraz som sledoval jednu diskusiu, kresťana katolíka, ktorého už poznám 45 rokov, a on povie, že keď cítia vzťah lásky dvaja muži, jeden k druhému, majú sa radi a spolu založia spoločenstvo, to nie je hriech,“ povedal vtedy Orosch. Mikloško poprel, že by šíril takéto názory.

22:27 Hnutie OĽANO čin poslanca zastupiteľstva obce Medzany Antona Vaňa, ktorý narušil priebeh volieb, odsúdilo. Zároveň ho vyzvali, aby sa vzdal poslaneckého mandátu.

22:08 „Máme tu marhuľovicu 52-ku, poďte si dať,“ povedal novinárom František Mikloško. Na otázku, koľko percent tipuje, že získa vo voľbách odpovedal: „Podľa marhuľovice“.

22:07 Eduard Chmelár volil v domácej Galante. S počtom voličov, ktorí sa rozhodli prísť k volebným urnám, je spokojný.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemyslím, že volebná účasť bude rekordná, ale podľa všetkého bude pomerne vysoká,“ povedal. Večer strávi so svojím štábom v bratislavskej kaviarni Štefánka.

22:05 Čaputová sa k priebehu volieb bližšie vyjadrí až o pol dvanástej, chce počkať na skončenie moratória. Večer zatiaľ trávi s podporovateľmi, zväčša ďalšími členmi Progresívneho Slovenska.

22:00 Väčšina volebných miestností sa zatvorila, komisie v nich začínajú sčítavať hlasy.

Voľby narušil incident v Medzanoch, pre ktorý sa predĺžilo moratórium a s tým súvisiace zverejňovanie predbežných neoficiálnych výsledkov do 23.16 h. V Medzanoch teda zavrú volebnú miestnosť o tomto čase. V Malackách zase voliči hlasujú do 22.35 h.

21:56 Františka Mikloška prišiel okrem brata Jozefa podporiť aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko či humorista Oliver Andrásy, ktorý mu drukoval aj počas kampane.

SkryťVypnúť reklamu

V reštaurácii je do 40 ľudí aj s novinármi a obsluhou.

21:34 Maroš Šefčovič dorazil na štáb v sprievode manželky. Očakáva, že vo voľbách bude veľmi vysoká účasť. "Aj my budeme veľmi nedočkavo čakať výsledky," povedal. V kampani podľa neho urobili maximum.

21:30 Krátko po deviatej prišiel na štáb do bratislavského Hotela Apollo Štefan Harabin s manželkou Gabrielou. „Iné, ako výhru si nepripúšťam,“ povedal Harabin. Aktuálne dianie zo štábu Štefana Harabina môžete sledovať tu.

21:25 V novozámockom regióne sa s príchodom večera účasť zvýšila. Predseda okresnej volebnej komisie Mikuláš Balogh odhaduje, že v Palárikove, Šuranoch a okolí príde k urnám do 50 percent voličov. Na juhu to vyzerá horšie. Štúrovo a okolie hlásia účasť medzi 20 a 30 percentami.

SkryťVypnúť reklamu

21:20 V najmenších dedinách Oravy spočítajú hlasy rýchlo. V Pokrývači a Osádke komisie odhadujú, že prezidenta by mohlo prísť voliť viac ľudí.

21:16 Na Čaputovej štábe sa čaká aj na príchod Roberta Mistríka, ktorý bol pôvodne jej protikandidátom, no po odstúpení Čaputovú podporil .

21:12 Za múrmi väznice v Leopoldove využilo právo voliť zhruba tristo obvinených a odsúdených, ktorí mali vopred vybavené voličské preukazy.

Do väznice za nimi s prenosnou urnou prišli členovia jednej z okrskových volebných komisií z Leopoldova, ktorí tam strávili takmer štyri hodiny.

20:48 Volebnú miestnosť v Medzanoch museli uzavrieť na jednu hodinu a 16 minút. O toľko sa predĺžia voľby v danom okrsku, tvrdí šéf komisie Eduard Bárány. Preto sa posúva o túto dobu aj moratórium a skončí sa teda o 23:16.

SkryťVypnúť reklamu

Dovtedy je zakázané šíriť akékoľvek informácie v prospech alebo neprospech kandidátov.

Hlasovacie lístky neboli poškodené podľa Bárányho natoľko, že by sa z nich nedalo určiť, aký kandidát bol zakrúžkovaný. Preto incident nebude mať vplyv na výsledky volieb.

Medzany majú asi 800 obyvateľov, takže rýchlosť sčítavania hlasov to zrejme tiež neovplyvní, keďže sa bude čakať na výsledky vo veľkých mestách.

„Neviem, aká je tam volebná účasť, ale osobne si nemyslím, že to ovplyvní čas, kedy budeme poznať výsledky volieb,“ povedal Bárány.

20:40 Približne o pol deviatej prišla do volebnej centrály Zuzana Čaputová.

Pocity má podľa vlastných slov dobré, no odhadnúť výsledky si podľa vlastných slov netrúfa. "Hádam to bude na postup," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak postúpi, by mala druhom kole volieb ako súpera radšej kandidáta Smeru Maroša Šefčoviča. "Bolo by lepšie, ak by to bol kandidát, ktorý nepredstavuje extrémne názory. Teda pán Šefčovič," dodala. Aktuálne dianie zo štábu Zuzany Čaputovej môžete sledovať tu.

20:30 Kandidát Šefčovič bude tráviť volebnú noc v bratislavskom hoteli Loft. Jeho príchod sa očakáva okolo 21.00 h. Aktuálne dianie zo štábu Maroša Šefčovica môžete sledovať tu.

20:24 Poslanca, ktorý v Medzanoch zobral urnu a rozsypal ju na ulici, policajti chytili, keď sa skrýval v kríkoch.

Vyšetrovateľ je na mieste a polícia poskytneme viac informácií zajtra. To, aký dopad bude incident na priebeh volieb, musí posúdiť volebná komisia. Informovala polícia na facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 Oravci hlasujú v 118 okrskoch, mnohí však volia aj v Bratislave. Jedna z volebných miestností, vo Vyšnom Kubíne, je v historickom Arpádyovskom kaštieli, v ktorom je expozícia venovaná Hviezdoslavovi.

19:47 V obci Medzany v okrese Prešov je už približne hodinu zatvorená okrsková volebná miestnosť.

Došlo tam k incidentu s volebnou urnou. "Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov," uviedol pre TASR starosta obce Jozef Kipikaša.

Podľa policajnej hovorkyne išla hliadka situáciu preveriť priamo na miesto.

19:40 To, že v okrskovej volebnej komisii sedí obvinený človek môže byť politický problém pre toho, kto ho nominoval, no nejde o právny problém – reagoval šéf volebnej komisie Bárány na fakt, že predsedom okrskovej komisie v Petržalke je Ágh, obvinený s Kočnerom v kauze falšovania zmeniek.

„Zákon jasne stanovuje podmienky členstva vo volebnej komisii. Vonkoncom medzi ne nespadá to, že v nej nemôže byť osoba obvinená, ba dokonca by to mohla byť aj osoba odsúdená, pokiaľ nie je práve vo výkone trestu odňatia slobody,“ uviedol Bárány.

19:29 Moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane.

Predbežné neoficiálne výsledky sa môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie.

"Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium," uviedol predseda komisie Bárány.

19:18 Členovia kapely Para, ktorá je v súčasnosti na koncertnom turné, volila v Gregorovciach, bydlisku zosnulej Martiny Kušnírovej.

Na sociálnej sieti o tom informoval basgitarista skupiny a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Dali sme to za seba, za nás a symbolicky aj za Jána a Martinu," uviedol Vallo.

19:11 Priebeh volieb je pokojný, volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány.

Podnetov je podľa šéfa komisie menej ako v minulosti. "Pokiaľ sa pamätám na komunálne voľby, tak to číslo bolo pomaly o jednu nulu vyššie."

18:56 V základnej škole na Bieloruskej ulici v Podunajských Biskupiciach odhadujú účasť na 55 percent. Voľby podľa komisie prebiehajú pokojne a nič zaujímavé sa nestalo.

18:42 Čo sa iným zdá výnimočné, miestni považujú za samozrejmosť. Obyvatelia mestskej časti Štefultov v Banskej Štiavnici už roky volia v hasičskej zbrojnici.

18:26 Privítali by ľudia volebnú miestnosť v nákupnom centre?

Prečítajte si tiež: Volebnú sobotu trávili masy ľudí na nákupoch Čítajte 

Podľa experta na samosprávu, Michala Kaliňáka síce nákupné centrá patria ku konzumnej spoločnosti, no dôstojne pripravené volebné miestnosti by nemal nik vnímať ako historický prežitok.

18:14 Voliči v Cerovej prichádzali k urnám hneď od rána. Členovia komisie sa zhodli, že vzhľadom na to, že ľudia chodia už od rána a viac ľudí čakajú aj vo večerných hodinách, volebná účasť bude patriť medzi tie lepšie.

„Očakávame, že voliť príde určite viac ako polovica obyvateľov, odhadujeme to aj na 75 percent. Zatiaľ máme pokojný priebeh volieb a nemali sme ani žiadnu mimoriadnu situáciu,“ povedala jedna z členiek komisie.

18:06 Niektoré volebné miestnosti v Nitre sú od otvorenia stále plné. Podľa niektorých komisií je počet voličov vyšší ako kedykoľvek predtým.

Mnohí využili aj možnosť voliť aj prostredníctvom voličského preukazu, ktoré im zaslali z miest ich trvalého bydliska.

18:01 V Šášovskom Podhradí - Píle volia obyvatelia jednej ulice v troch rôznych obciach. Ulicu pred rokmi rozdelili medzi tri katastrálne územia a tak volia v Žiari nad Hronom, v Pitelovej a v Starej Kremničke.

Prečítajte si tiež: Ľudia z jednej ulice volia v troch rôznych obciach Čítajte 

"Komplikácie nevnímam, skôr sa mi to zdá zábavné, že jedna celistvá časť sa nachádza v troch katastrálnych územiach, ktoré sa tu zbiehajú. Určite by bolo praktickejšie, keby boli v jednej obci," hovorí jeden z obyvateľov žiarskej časti.

Ako ľudia z Píly vnímajú voľby si môžete prečítať tu.

17:54 Volebnú sobotu Trnave poznačil dážď, napriek tomu ľudia čakali vo viacerých miestnostiach v rade, aby mohli odvoliť. Pýtali sme sa ich aj to, aký by mal byť prezident.

17:46 Prvovoličov v Liptovských Kľačanoch vychovávajú pohárikom domácej pálenky.

„Takýto zvyk sa pri voľbách v Liptovských Kľačanoch traduje od dávnej minulosti. Mladým ľuďom chceme takýmto spôsobom vysvetliť, že s prekročením prahu dospelosti získavajú nielen isté možnosti a oprávnenia, ale aj zodpovednosť. Do týchto oprávnení spadá ako voličské právo, tak i konzumácia alkoholických nápojov. Našou úlohou je naučiť ich, že so získanými možnosťami majú narábať takým spôsobom, aby boli na prospech spoločnosti, v ktorej žijú,“ vysvetlil starosta Ján Hollý.

17:23 V Prešove sa volí aj na netradičných miestach v niekoľkých reštauračných a pohostinských zariadeniach.

Prečítajte si tiež: Deň po žúre je z podniku volebná miestnosť Čítajte 

Jedným z nich je volebný okrsok na Šidlovci, ktorý sa nachádza v zariadení Šidlovčanka.

Zapísaných je tam približne tisíc oprávnených voličov. V piatok večer podnik fungoval klasicky, bola v ňom bujará predvolebná zábava približne do desiatej hodiny. Dnes je tam už volebná miestnosť.

17:12 Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Myslí si to predseda volebnej komisie Bárány. Robenie si tzv. selfie fotografií však podľa neho nie je zakázané.

Voliči tiež môžu až do uzavretia volebných miestností využívať infolinku ministerstva vnútra, ktorá im zabezpečuje poradenstvo. Infolinka určená výlučne na oboznamovanie občanov je zriadená na číslach 02/ 4859 2317 a 02/ 4859 2312.

Priebeh hlasovania monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pozorovateľská misia monitoruje nielen priebeh volieb, ale zaujímala sa aj o právnu úpravu Slovenska.

16:54 Napriek tomu, že v dvoch prešovských internátoch je ubytovaných takmer 1 500 študentov, tí sa priamo v internátnych priestoroch na voľbách nezúčastňovali. Svedčí o tom nízky počet odovzdaných hlasov prostredníctvom hlasovacích preukazov.

Prečítajte si tiež: Nastávajúcemu prezidentovi tlmočili odkaz o krajine Čítajte 

16:39 V Papradne sa zišlo veľa ľudí vo farskej záhrade. Niektorí tlmočili novému prezidentovi aj odkaz.

16:35 Voľby v Turci majú pokojný a bezproblémový priebeh. Okresná volebná komisia riešila len pár drobností.

16:20 Štefan Ágh, obvinený s Kočnerom v miliónovej kauze falšovania zmeniek voči televízii Markíza, je predsedom okrskovej komisie na základnej škole na Žehrianskej ulici v Petržalke. Upozornil na to Denník N, ktorého o tom informovali čitatelia.

Podľa vedúceho komunikačného oddelenia v Petržalke Radovana Cholevu nominovala Ágha do komisie Kotlebova strana ĽSNS. Predsedu komisie žrebujú, miestny úrad na výber nemá vplyv.

16:12 V bratislavskej Petržalke majú členovia okrskových komisií plné ruky práce. Najväčšia bratislavská mestská časť totiž pre tieto voľby znížila počet volebných okrskov.

Do volebných miestností na Základnej škole na Vlasteneckom námestí síce prichádzalo poobede množstvo ľudí, dlhé rady sa však netvorili.

"Rad sa vytvorí a ľudia chvíľu čakajú vtedy, keď príde naraz väčšia skupina ľudí," hovorí predseda okrskovej komisie Štefan Dominik. Inak prácu členovia komisie stíhajú.

V minulosti mala Petržalka 96 volebných okrskov, teraz ich je 56. Mestská časť ich počet znížila, mala totiž problém do komisií nájsť ľudí. Znížil sa síce počet okrskov, pribudlo však volebných zásten, teda miest, kde voliči označujú hlasovacie lístky.

Komisia na Vlasteneckom námestí riešila dva prípady, keď sa priezvisko voliča na občianskom preukaze nezhodovalo s priezviskom v ich zozname. Problém vyriešili telefonátom na obec a ľudia mohli voliť.

16:00 Voľby prebiehajú vo fiľakovskom okrsku číslo 7 pokojne. Najviac ľudí prišlo odvoliť ráno, druhá väčšia vlna voličov začala prichádzať popoludní.

15:35 V Pezinku odvolila už aj kandidátka Zuzana Čaputová, ktorá bola podľa posledných prieskumov pred moratóriom najväčšou favoritkou.

"Tie posledné predvolebné prieskumy verejnej mienky boli už pomerné dávno. Nemám aktuálne čísla ani z našich interných prieskumov, takže som veľmi zvedavá, aký bude napokon výsledok," povedala.

15:33 Menšia kuriozita sa stala v Jablonici, kde prišiel voliť muž, ktorý má trvalý pobyt v Jablonici, ale české občianstvo. Členovia komisie ho tak museli otočiť späť.

Voliť prišiel aj pôvodom Pakistanec, ktorý však má slovenské občianstvo a voliť chodieva pravidelne. Tiež prišla i najstaršia obyvateľka Jablonice, ktorá bude mať onedlho 95 rokov.

15:30 Premiér Pellegrini odvolil presne o tretej popoludní v Banskej Bystrici.

Za dôležité označil dve veci – aby sa volieb zúčastnil čo najväčší počet voličov, keďže to je dôkazom, že ľudia majú záujem o veci verejné. Tou druhou je podľa neho viera, že si ľudia zvolia dobre.

15:23 Vo Svrčinovci skomplikoval voľby aj spadnutý strom, ktorý ochromil dopravu na hlavnom cestnom ťahu.

Vyvalil ho silný vietor, ktorý dosahoval až 95 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež: Ovládate bizarné fakty o našich prezidentoch? Otestujte sa v kvíze Čítajte 

15:14 Poznáte prezidentov, ktorí nám vládli doteraz? Môžete sa otestovať v našom kvíze.

Nachádzajú sa v ňom rôzne bizarné a zaujímavé informácie zo životov Andreja Kisku, Ivana Gašparoviča, Rudolfa Schustera a Michala Kováča.

14:55 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán eviduje v súvislosti s voľbami necelé dve desiatky podnetov.

Novinárom to povedal predseda komisie Eduard Barány s tým, že komisia k podnetom buď zaujala stanovisko, alebo zabezpečuje dôkazy na neskoršie konanie.

„Väčšina podnetov však boli otázky, na ktoré už štátna komisia v minulosti odpovedala svojimi uzneseniami,“ povedal Barány s tým, že zatiaľ majú voľby pokojný priebeh.

Barány zároveň potvrdil, že v súvislosti s neskorším začatím hlasovania v jednom okrsku v Malackách sa tam bude hlasovať dlhšie, neznamená to však predĺženie moratória. „Išlo o nenastúpenie jedného člena okrskovej volebnej komisie. Nebolo päť členov, preto musel starosta narýchlo menovať toho piateho. To trvalo tú pol hodinku,“ dodal Barány.

14:42 Prvého kola volieb sa v Malom Šariši zúčastnila i najstaršia obyvateľka obce, 103-ročná Žofia Michňáková. Domov za ňou prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou.

"Nechce sa mi ani veriť, že mám toľko rokov. Tridsať rokov som odrobila pri pacientoch v nemocnici," povedala Žofia Michňáková a dodala, že zažila množstvo prezidentov, ktorých si však už veľmi nepamätá.

Má ale jasno v tom, aký by mal byť prezident. "Mal by byť dobrý k ľuďom a starať sa o nich," povedala.

Prečítajte si tiež: Nový prezident bude mať podľa Gašparoviča veľmi ťažké funkčné obdobie Čítajte 

14:31 Nový prezident bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť by aj v domácich otázkach.

Vyhlásil to bývalý prezident Ivan Gašparovič, ktorý novú hlavu štátu volil spolu s manželkou v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

14:28 Volebná účasť v Novozámockom okrese je zatiaľ veľmi nízka. Podľa predsedu okresnej volebnej komisie Mikuláša Balogha prišlo doteraz v Nových Zámkoch okolo 30 percent ľudí, v Štúrove a okolí ešte oveľa menej.

14:10 V prvom kole volieb odovzdali hlasy aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové celodenné zmeny personálom s trvalým pobytom v Žiline.

"Celodenná zmena im začala tak, aby stihli odvoliť bezprostredne po otvorení volebných miestností a vzápätí nastúpili do služby. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať," uviedol Pažický.

"Vojaci nasadení v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, ktorí sú v čase prezidentských volieb mimo územia Slovenskej republiky, nemajú možnosť v prezidentských voľbách využiť svoj voličský hlas," vysvetlil.

14:00 Jednou zo zaujímavých volebných miestností na hornej Nitre je okrsok číslo 6 v Bojniciach. Nachádza sa priamo v jednom z liečebných domov v tamojších kúpeľoch. V bojnických kúpeľoch volia najmä kúpeľní hostia

13:37 V trebišovskej rómskej osade prišlo dopoludnia voliť len málo voličov, uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Tatiana Chačlarian.

V osade sú dva volebné okrsky, oprávnených voličov je do 2 000.

13:33 Na dve hodiny od desiatej do dvanástej otvorili volebnú miestnosť aj vo Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Neviem dopredu, či sa niečo po prezidentských voľbách zmení, ale som tu hlavne preto, aby sa už nič nezhoršilo.

Andrej Dubovský, volič

Možnosť voliť využil napríklad Andrej Dubovský z obce pri Žiline. V nemocnici je spolu so svojim malým synom, ktorý je dlhodobo hospitalizovaný. Ako povedal, vedel že volebný deň strávi v nemocnici, nechcel však prísť o možnosť voľby a preto si vybavil voličský preukaz v dostatočnom predstihu.

„Neviem dopredu, či sa niečo po prezidentských voľbách zmení, ale som tu hlavne preto, aby sa už nič nezhoršilo,“ dodal s tým, že je na každom z nás, aby sme aj voľbou vyjadrili svoj názor na stav spoločnosti.

13:30 Možnosť voliť mali aj väzni v Ústave na výkon trestu odňania slobody vo Veľkom dvore pri Želiezovcach. Využilo ju 91 odsúdených.

13:27 Voľby na rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach sú zatiaľ pokojné. Počas dopoludnia volebné komisie nezaznamenali žiadny problém.

Účasť je zatiaľ pomerne nízka. Pri predchádzajúcich prezidentských voľbách tam bola dokonca najnižšia účasť na Slovensku.

Jedným z mála z tých, ktorí pristúpili k volebným urnám, bol 33-ročný Ivan Turták. „Chodím pravidelne, nielen na tieto voľby, ale bol som voliť aj predtým. Verím, že budeme mať nového a spoľahlivého prezidenta, aby sa staral o všetkých ľudí na Slovensku, aj o Rómov,“ povedal.

12:58 Zahraniční Slováci, ktorí nemohli prísť na voľby domov, sú sklamaní. V zahraničí voliť v prezidentských voľbách nemôžu. Iba v parlamentných.

"Prečo pri jedných voľbách sa dá voliť a pri iných nie. To je úplný nezmysel,“ vraví Martin Barník, ktorý študuje v rámci programu Erasmus v Petrohrade.

Cestovať domov je preňho nemožné. Mal by vraj problém s vízami, a zároveň si nemôže dovoliť kúpiť si letenku tam a späť.

12:45 Počas volebnej soboty má byť na celom Slovensku zamračené počasie s občasnými zrážkami. Slnko sa ukáže len zriedkavo.

Pre silný vietor bude aj na pocit chladno, vietor by mal zoslabnúť až večer.

Načítavam video...

12:40 Voľby prezidenta sú témou aj na známom trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave. Viacerí obchodníci si všimli, že nával zákazníkov mali najmä ráno. Privstali si aj mladšie ročníky.

"Viacerí, čo si prišli nakúpiť, vraveli, že už boli voliť," hovorí predavač pečiva a zákuskov Martin Buga. On sám sa voliť nechystá, kandidátom neverí.

Iný názor má študentka Daniela Salvová, ktorá sa prišla na trhovisko naobedovať. Pre voľby priletela až zo Švédska, kde študuje udržateľný urbanizmus. Na Slovensku zostane dva týždne, aby stihla aj druhé kolo.

"Chcem, aby sa v tejto krajine konečne niečo zmenilo," hovorí. Mrzí ju napríklad obraz Slovenska v zahraničí pre prístup k právam menšín.

12:36 Zatiaľ pokojný priebeh volieb bez rušivých momentov potvrdila aj riaditeľka odboru volieb ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Len v jednom okrsku v Malackách sa voľby pre absenciu jedného člena komisie začali približne o 35 minút neskôr, ale plánované ukončenie moratória by sa preto nemalo posúvať.

12:33 Niektorí voliči v Demänovkej doline chodia voliť priamo v lyžiarkach. Volebná miestnosť sa totiž nachádza takmer rovno pod lyžiarskym svahom strediska Jasná.

„Zapichol som lyže pod vlekom, kamaráti mi ich tam strážia, a odbehol som si odvoliť,“ povedal volič lyžiar z Limbachu.

12:17 Iniciatíva Život v Trnave je bez hazardu lepší využila prezidentské voľby 2019 aj na zbieranie podpisov pod petíciu za zákaz hazardu.

Podľa polície je to v poriadku.

12:14 Slovensko si volí v poradí svojho piateho prezidenta. Akí boli doterajší prezidenti Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska?

Prečítajte si tiež: Schustera milovala Amerika, Kisku tam neprijali. Ako so počínali doterajší prezidenti Čítajte 

12:05 Pokojné volebné dopoludnie panovalo v obci Ľubica (okres Kežmarok), odkiaľ pochádza Štefan Harabin.

Do volebných miestností v štyroch volebných okrskoch prichádzali voliči postupne. Ako nám povedal predseda volebnej komisie v treťom volebnom okrsku, medzi prvými voličmi boli najmä starší Ľubičania.

„Moje rozhodovanie bolo ťažké. Dokonca najťažšie z doterajších prezidentských volieb. Jednak pre množstvo kandidátov a jednak preto, že každý z nich mal vo svojom volebnom programe niečo, s čím som nesúhlasila. Alebo mi osobnostne nevyhovovali,“ prezradila mladá Ľubičanka Anna.

12:00 Svoj hlas ešte v sobotu dopoludnia odovzdal v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Sprevádzali ho dcéra, syn a ochrankár.

"Ja nemôžem vynechať voľby, to je taká sila zvyku v rodine. Vidíte, chodíme spolu, tak už to dodržíme do smrti. Kým sa dá, treba ísť príkladom, kým vás choroba nepremôže," povedal Schuster novinárom.

Exprezident, ktorý v januári oslávil 85 rokov, sa vo februári podrobil operácii srdca a bol dvakrát hospitalizovaný.

Priamu voľbu hlavy štátu vníma ako výdobytok demokracie, ktorú by si mali ľudia vážiť. "Počúvam aj hlasy, že sa treba vrátiť k parlamentnej voľbe, to by bol krok späť," uviedol.

11:45 Policajti zatiaľ nezaznamenali narušenie verejného poriadku v súvislosti s voľbami. Posilnené policajné hliadky budú v teréne až do uzatvorenia volebných miestností. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

Na poriadok dohliadajú nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. "V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície, v prípade potreby sú pripravené aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici," doplnila Baloghová.

Ak si to aktuálna situácia vyžiada, policajti sú podľa hovorkyne pripravení prijať adekvátne opatrenia.

11:40 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči pristúpilo k voľbám prezidenta v prvom kole všetkých dvanásť odsúdených, ktoré uplatnili svoje právo voliť prostredníctvom volebného preukazu, čo predstavuje zhruba desaťpercentnú účasť z celkového počtu 109 oprávnených voličiek.

V porovnaní s rokom 2014, keď k volebným urnám pristúpilo v prvom kole volieb 15,53 percenta voličiek, je to pokles.

11:33 Hlasovanie má za sebou aj Štefan Harabin, ktory prišiel voliť so svojou najbližšou rodinou.

Pri odhadovaní výsledkov prvého kola si pomáhal športovými prirovnaniami, hovoril o tom, že futbal vždy išiel hrať s tým, aby vyhral.

Po voľbách si chce oddýchnuť, povedal, že plánuje ísť na roľu, kde si založí oheň a chce si čítať.

Krátko po Harabinovi svoj hlas odovzdal aj exprezident Ivan Gašparovič. Povedal, že budúcemu prezidentovi drží palce, pretože to bude mať podľa neho ťažké.

11:20 Odvolené majú aj známi košickí politici. K urnám prišli vicepremiér Richard Raši (Smer), primátor mesta Jaroslav Polaček, župan Rastislav Trnka (obaja nezávislí) aj starosta Starého Mesta Igor Petrovčik (Spolu).

Raši po odvolení poznamenal, že časť soboty strávi v posilňovni. „Potom sa pôjdeme poprechádzať. Inak budeme doma,“ uviedol vicepremiér, ktorého do volebnej miestnosti sprevádzala manželka.

Myslí si, že o konečnom výsledku volieb sa rozhodne až v druhom kole volieb. "Karty budú rozdané úplne nanovo. Z minulých dvojkolových volieb máme skúsenosti, že víťaz prvého kola bol porazený v tom druhom.“

11:14 V spoločnosti manželky v rodnom Poprade v dopoludňajších hodinách odovzdal svoj hlas aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska.

Verí, že jeho nástupca bude pokračovať v boji za slušné a spravodlivé Slovensko.

"Takto pred piatimi rokmi som tu stál, pýtali ste sa ma, ako sa cítim, uvažovali sme, ako to dopadne. Päť rokov uplynulo a veľa vecí sa v našej krajine zmenilo," konštatoval Kiska.

"Z pohľadu posledných udalostí, ktoré sa udiali, týkajúce sa Bašternáka, zisťovania okolností vraždy novinára Jána Kuciaka, myslím si, že je nesmierne dôležité pokračovať v tomto boji. Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že v tomto boji bude pokračovať."

Zároveň požiadal všetkých občanov, aby prišli voliť a nespoliehali sa na to, že ich hlasy budú potrebné až v druhom kole volieb.

11:11 V zariadení v Moravanoch nad Váhom volila viac ako polovica seniorov. Členovia komisie za nimi prišli s prenosnou urnou.

Priemerný vek voličov bol 82 rokov.

11:00 Vo volebných miestnostiach na Gymnáziu na Grosslingovej ulici v Bratislave je plno. Ľudia čakajú na odvolenie v radoch. Viacerí prichádzajú voliť po rannej prechádzke so psom.

Je to spôsob, ako niečo v krajine zmeniť a podieľať sa pritom na výkone moci.

Miroslav (20), prvovolič

"Máme veľa ľudí, sami sme z toho prekvapení. Dosť je aj mladých voličov, ktorí pochádzajú z východného Slovenska, no majú vybavený voličský preukaz," hovorí predseda volebnej komisie v jednej z miestností Marián Tkáč.

Pred volebnými miestnosťami visí oznam o tom, že kandidáti Robert Mistrík a József Menyhárt sa vzdali kandidatúry. Ich mená však na lístkoch sú. Podľa Tkáča to však ľudí nemätie a nemuseli riešiť žiadne problémy.

Prístup k volebným urnám najmä starším ľuďom sťažujú schody pred vchodom do gymnázia. S barlami musia vynaložiť mnoho námahy, kým sa dostanú dovnútra.

10:55 František Mikloško, ktorý v týchto voľbách kandiduje ako nezávislý kandidát, odvolil v bratislavskom Starom Meste. O post prezidenta sa neúspešne uchádzal už dvakrát predtým.

"Nepamätám si takýmto spôsobom vypäté voľby, keď sa k nim chcel niekto vyjadriť - od najvyšších miest až dolu," vyhlásil po odovzdaní hlasovacieho lístka. Napriek tomu je rád, že sa rozhodol kandidovať.

Mikloško strávi zvyšok soboty v pokoji s manželkou.

10:40 Voľby v jednom z okrskov v Malackách sa začali až o 35 minút neskôr, pretože chýbal člen komisie. Znamená to, že volebnú miestnosť tu zatvoria až o 22:35.

10:32 Odvolil už aj predseda parlamentu a šéf koaličnej SNS Andrej Danko, ktorý volil v mieste svojho bydliska v Revúcej. TASR o tom informoval hovorca Kancelárie Národnej rady Tomáš Kostelník.

Danko zároveň vyzval Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť.

10:30 Maroš Šefčovič, ktorý kandiduje za prezidenta s podporou Smeru, odvolil spolu s manželkou na Základnej škole v Karlovej Vsi.

Odhadovať výsledky nechcel. Volebný deň strávi s rodinou, ktorú pozval na obed. Povedal, že poobede si trochu zašportuje a večer bude sledovať výsledky v hoteli Loft.

Na otázku, či príde na jeho štáb aj predseda Smeru Robert Fico, neodpovedal. "Uvidíme, kto príde," reagoval. Nepovedal ani, či Fica pozýval.

10:21 V obci Brežany v okrese Prešov majú v okrskovej volebnej komisii troch členov jednej rodiny. Študent práva Igor Grejták je v nej prvý raz.

"Myslím si, že aby mohlo dochádzať k spravodlivému priebehu volieb, tak by mali byť v komisiách aj mladí ľudia," povedal Grejták, ktorý je v komisii spolu s rodičmi.

"Osobne sa mi nepáči, ako sa na Slovensku dostáva do popredia populizmus. Ľudia majú veľké očakávania. Dostávajú sa do popredia právomoci prezidenta, ktoré nemá."

Obec Brežany má v súčasnosti 180 obyvateľov a ročne hospodári so 40 000 eurami.

10:12 Svoje volebné právo využil aj nitriansky diecézny biskup Viliam Judák a tiež ďalší predstavitelia diecézy.

Biskup vyzval veriacich na účasť na voľbách a povzbudil ich, aby sa zaujímali o veci verejné. "Sú súčasťou spoločnosti a majú podiel na tom, aká bude budúcnosť Slovenska aj v tomto smere," povedal pre agentúru SITA po tom, čo odvolil.

Pred voľbami napísal v tomto duchu aj vyhlásenie k prezidentským voľbám, ktoré sa čítalo poslednú nedeľu v kostoloch diecézy.

Prečítajte si tiež: Ako sa volilo za komunizmu: športové podujatie namiesto naozajstného výberu kandidátov Čítajte 

9:55 „V minulom režime bola maximálna snaha o čo najvyššiu účasť,“ spomína František Daniel, ktorý vníma veľký rozdiel medzi prístupom k voľbám za socializmu a po roku 1989.

„Jednotlivé volebné komisie ju dosahovali aj tým, že zriadili aj tri prenosné urny. Okolo pätnástej už bolo známe, kto na voľby prišiel a kto nie. Tie tri dvojice sa doslova rozbehli po domoch a snažili sa získať čo najvyšší počet hlasov,“ ilustroval, ako vyzerali voľby pred rokom 1989.

„Atmosféra bola taká, že mnohí ľudia boli na vážkach, či idú, alebo nie. Nechcelo sa im, lebo napríklad pršalo. Tak sa išlo za nimi,“ povedal.

9:43 Právo voliť využijú aj vojvodinskí Slováci, ktorí získali občianstvo Slovenskej republiky.

Ide o príslušníkov slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine, ktorí na Slovensko prišli študovať či za prácou a následne získali právo požiadať o občianstvo.

Podľa údajov Ministerstva vnútra, štátne občianstvo Slovenska od roku 2010 udelili 826 občanom pochádzajúcich zo Srbska.

9:26 Na internáte na ulici Vlčie hrdlo v bratislavskom Ružinove je už o deviatej hodine ráno veľa ľudí. Rady sa tvoria aj preto, že veľa voličov využíva voličské preukazy a okrsková komisia to musí evidovať.

Jeden volič si pomýlil škatuľu a vhodil lístok do škatule na nepoužité lístky.

9:20 Hlas svojmu favoritovi v prezidentských voľbách už odovzdala aj majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická.

Pred cestou do Českej republiky stihla odvoliť v bratislavskej Dúbravke. "Keďže mám právo voliť, vždy, ak je na to možnosť, ho využívam," povedala.

Svetová šampiónka si želá, aby nový človek na prezidentskom poste bol skutočne dobrým reprezentantom krajiny. Aby sa na neho ľudia mohli spoľahnúť, aby zastupoval správne záujem Slovenska a ľudia sa za neho nemuseli hanbiť, zdôraznila.

9:05 Smutná udalosť sa udiala v obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota. Pred otvorením volebnej miestnosti zomrel predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie. TASR o tom informovala starostka Marta Martinovicsová.

"Bohužiaľ, okolo 6:30 došlo k takejto tragickej udalosti. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu," uviedla Martinovicsová, podľa ktorej tak nebolo potrebné volebnú miestnosť meniť a voľby sa konajú bez prerušenia.

Informáciu o úmrtí predsedu okrskovej volebnej komisie potvrdil TASR aj zapisovateľ okresnej volebnej komisie Lukáš Kvietok s tým, že voľby neboli touto udalosťou ovplyvnené, pretože bol zvolený nový predseda.

8:53 Voliť do prenosnej volebnej urny majú možnosť aj pacienti v Nitrianskej nemocnici. Nakoniec ich však odvolí menej, ako sa ich pôvodne prihlásilo. Viacerí totiž nemajú voličský preukaz, ktorý je nevyhnutnosťou.

Prípadné druhé kolo volieb bude v Nitre spojené aj s petíciou proti hazardu. Hlasy budú zbierať pred budovami, v ktorých sú volebné miestnosti.

8:39 V podtatranskej obci Lendak chodia starší obyvatelia voliť hneď zrána - po omši. "Ja chodím stále hneď z kostola, už som tak zvyknutá," povedala Mária Halčinová, ktorú zdobil bežný pracovný kroj z Lendaku.

Práve to je špecifikom tejto dediny s 5 300 obyvateľmi - voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch.

8:20 Voľby sa konajú aj v obci Slančík, ktorá je jednou z najmenších obcí okresu Košice-okolie. Volebná miestnosť je v budove bývalej materskej školy. Počas prvej hodiny neprišiel nikto.

Volebná účasť v Slančíku pred piatimi rokmi v prvom kole prezidentských volieb bola na úrovni slovenského priemeru.

8:16 Slováci, ktorí dnes pôjdu voliť prvýkrát, hľadali informácie o kandidátoch najmä na internete.

"Pôjdem voliť, pretože mi nie je ľahostajné, kto bude prezidentom. Každý hlas je dôležitý," povedala 18-ročná Veronika z obce Horné Srnie v okrese Trenčín.

"Považujem to za základné právo, ktoré chcem využiť. Je to spôsob, ako niečo v krajine zmeniť a podieľať sa pritom na výkone moci. O kandidátovi, ktorého pôjdem voliť, som sa dozvedel z internetu, z veľkej časti aj z webových stránok denníkov, ale aj z kampaní kandidátov, od priateľov či z bilbordov," doplnil 20-ročný Miroslav z Bratislavy.

8:10. Ako voliť? Pripravili sme pre vás jednoduchý návod.

Načítavam video...

7:52 Pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) budú môcť voliť aj priamo v nemocnici.

"Na voľby prezidenta SR 2019 je pripravená aj naša nemocnica. V tento deň bude pacientom umožnené voliť priamo do prenosnej volebnej urny. V prípade záujmu voliť je potrebné informovať personál oddelenia či kliniky, ktorý má kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich o tomto upovedomiť," spresnila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

7:41 V Banskej Bystrici môžu obyvatelia hlasovať v 77 volebných miestnostiach. Do okrskových komisií bolo delegovaných 468 členov a 77 zapisovateľov.

7:30 Svoj hlas dnes môže odovzdať približne 4,45 milióna voličov. Z toho prvýkrát sa prezidentských volieb zúčastňuje 280-tisíc voličov, úplne prvé voľby zažíva 17 500 voličov.

Prečítajte si tiež: Dnes náš hlas nemôžu ignorovať Čítajte 

7:18 Povedzme, aké Slovensko chceme.

Dnes je deň, keď nás budú musieť počúvať aj tí, ktorí náš hlas v bežné dni ignorujú.

Akého prezidenta alebo prezidentku si vyberieme pre túto krajinu?

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

7:07 Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta určiť začiatok hlasovania aj na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny.

Túto možnosť využili v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvorili už o 6:00. Agentúru SITA o tom informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Avšak aj tam, kde sa voľby začali skôr, sa musí hlasovať do 22:00.

7:00 Volebné miestnosti sa práve otvorili. Voliči budú môcť odovzdať svoj hlas do 22. hodiny.

BRATISLAVA. O siedmej hodine sa na Slovensku otvorili volebné miestnosti. Voľba prezidenta sa skončí o desiatej hodine večer.

Po sčítaní výsledkov bude ohlásený nový prezident alebo dvaja kandidáti, ktorí postúpia do druhého kola, ktoré sa uskutoční 30. marca.

Sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus hovorí, že účasť v tohtoročných prezidentských voľbách môže byť rekordná a k urnám môže prísť až 60 percent voličov.

Priebežné výsledky môžete sledovať na volby.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor: MY REGIÓNY, KORZÁR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 763
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 671
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 028
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu