SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Čaputová sa vzdá funkcie, Šefčovič chce ukázať odlišnosti (minúta po minúte)

Povolebné dianie sme sledovali online.

Načítavam video...

Ak sa vám nezobrazuje video správne, kliknite sem.

>>>Zaujíma vás, ako prebiehala volebná sobota? Prejdite si minútu po minúte.<<<

Dianie po prvom kole prezidentských volieb 2019 sme sledovali minútu po minúte

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť, o ďalšom povolebnom dianí vás budeme naďalej informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ si prajete prejsť minútu po minúte od začiatku, kliknite sem.

20:40 Doteraz sa na Slovensku nič také nestalo. V prvom kole prezidentských volieb, prišiel v Medzanoch poslanec tamojšieho zastupiteľstva Anton Vaňo do volebnej miestnosti a namiesto toho, aby vhodil hlasovací lístok do urny, vyniesol ju von a hodil o zem.

Prečítajte si tiež: Volebnú urnu hodil o chodník. Hrozia mu roky za mrežami Čítajte 

Anton Vaňo nie je v komunálnej politike nováčikom. V obecnom zastupiteľstve pôsobil prvýkrát už v rokoch 2010 až 2014. Opätovne sa doň dostal minulý rok, keď ho v komunálnych voľbách podporilo opozičné hnutie OĽaNO.

"Nikdy by som od neho nič také nečakal. Pôsobil ako bežný občan. Veľmi ma to prekvapilo," povedal starosta obce Jozef Kipikaša.

20:15 Miroslava Číža zo Smeru prekvapil náskok Zuzany Čaputovej.

Je veľmi bystrá právnička a priznám sa, že ma trochu prekvapilo jej vystupovanie a fungovanie.

Miroslav Číž

"Je veľmi bystrá právnička a priznám sa, že ma trochu prekvapilo jej vystupovanie a fungovanie," povedal pre denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom ale podľa neho je, že mladí talentovaní politici začínajú kariéru kandidatúrou za prezidenta.

Prečítajte si celý rozhovor. Okrem iného sa dozviete aj to, že Šefčovič politikov Smeru pri sebe počas volebnej noci mať nechcel.

19:28 Ešte pred rokom predseda koaličnej SNS Andrej Danko pri špekuláciách o jeho kandidatúre hovoril, že si želá za prezidentku ženu.

Prečítajte si tiež: Až štvrtina voličov SNS dala hlas Čaputovej Čítajte 

"Tak sa snažím pozerať aj vo svojom okolí. Konečne by to mala zobrať do rúk nejaká žena a začať robiť poriadok," povedal.

Keď sa mal pred mesiacom vyjadriť, ktorého z existujúcich kandidátov podporí, proti favoritke Zuzane Čaputovej otvorene vystúpil.

"Mediálne silné agentúry, PR agentúry dnes dokážu urobiť z neznámej dievčiny prezidentku Slovenskej republiky," tvrdil s tým, že prezident by mal mať "oveľa hlbšie ukotvenie v národných, kresťanských, sociálnych hodnotách".

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si, prečo Danko zmenil rétoriku a koho volili voliči SNS.

18:32 Dalo sa čakať, že výsledky inšpirujú vznik vtipov.

Prečítajte si tiež: Slováci sa bavia na výsledku volieb, toto sú najlepšie vtipy Čítajte 

Odniesol si ich najmä presvedčený víťaz Štefan Harabin, niečo sa ušlo aj Martinovi Daňovi, vznikli koláže z fotiek kandidátov, ktorí prišli k urnám, a internetu tiež neušli bizarné udalosti.

18:03 "Post prezidenta si vyžaduje človeka, ktorý by dokázal byť pre Slovensko pokojnou silou, stmeľujúcim faktorom, má skúsenosť s bojmi na dlhé trate a presvedčenie, že veci sa dajú meniť, a skúsenosť, že ich zmeniť vie," povedala krátko po ohlásení svojej prezidentskej kandidatúry vlani v máji relatívne málo známa podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová.

Prečítajte si tiež: Z piatich percent vystrelila na 40. Čaputovej zmierlivé vystupovanie sa trafilo do dopytu Čítajte 

Prieskumy jej vtedy nedávali šancu a komentátori hovorili, že chce iba zviditeľniť novú stranu. Čo sa odvtedy zmenilo?

SkryťVypnúť reklamu

17:34 Strana Naj v prvom kole prezidentských volieb nepodporovala žiadneho kandidáta. Predseda strany Viktor Béreš pred druhým kolom ľudí vyzval, aby 30. marca pristúpili k volebným urnám a podporili Šefčoviča.

17:03 Väčšina českých politikov gratuluje Zuzane Čaputovej k úspechu a vyzdvihuje, že obaja postupujúci kandidáti sú proeurópski. "Do druhého kola slovenských volieb postúpili kandidáti, u ktorých je záruka, že budú bojovať proti extrémizmu a nenávisti. Prajem im veľa šťastia v druhom kole," napísal Petříček.

Do finále volieb postúpili podľa českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka kandidáti, u ktorých je záruka, že budú bojovať proti extrémizmu a nenávisti.

Český prezident Miloš Zeman sa podľa svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka vyjadrí podrobne až ku konečnému výsledku a vtedy víťazovi zablahoželá.

SkryťVypnúť reklamu

16:36 Na Zuzanu Čaputovú bolo v stávkovej spoločnosti Niké prijatých viac než 55 percent podaných stávok. Informoval o tom hlavný bookmaker spoločnosti Richard Slušný.

Prečítajte si tiež: Za víťaztvo Čaputovej v prvom kole zinkasuje tipér takmer 17 500 eur Čítajte 

„Vyrovnanejšie to bolo v súboji o druhú priečku. Napokon sme viac prijatých stávok mali na Štefana Harabina, takmer 20 percent. Marošovi Šefčovičovi verilo 11 percent. Zvyšní kandidáti si rozdelili zostávajúce stávky,“ povedal Slušný.

Najviac na prezidentských voľbách v rámci stávok spoločnosti Niké zarobil tipér, ktorý stavil 9999 eur na to, že Zuzana Čaputová získa viac ako 37 percent. Pri kurze 1,75 tak vyhral 17 498 eur.

15:34 Neúspešný prezidentský kandidát Juraj Zábojník nebude odporúčať svojim voličom, koho by mali voliť v druhom kole prezidentských volieb.

"Sú to inteligentní ľudia a predtým, ako sa rozhodli podporiť ma, sa určite oboznámili s mojou víziou a mojimi hodnotami, ktoré presadzujem v prospech ich života a našej krajiny, za čo im nesmierne ďakujem. Preto im nebudem odporúčať, koho majú voliť v druhom kole," uviedol Zábojník.

SkryťVypnúť reklamu

15:32 Most-Híd apeluje na postupujúcich kandidátov, aby kampaň naďalej viedli s triezvym úsudkom a aby k témam pristupovali zodpovedne. Informovala o tom hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

"Vyvolané emócie by sa nám mohli vypomstiť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú pár týždňov po druhom kole prezidentských volieb," uviedol Most-Híd.

Strana zablahoželala k postupu do druhého kola prezidentských volieb Zuzane Čaputovej aj Marošovi Šefčovičovi.

15:21 Tvorivá interpretácia Maroša Šefčoviča („šesťdesiat percent ľudí odmietlo Zuzanu Čaputovú“) a jeho kresťanský zápal sú také absurdné, že prezrádzajú absolútnu bezradnosť.

Prečítajte si tiež: Hra na Gašparoviča dnes Šefčovičovi nevyjde Čítajte 

Niet sa čo čudovať. Strata 22 percent je hrozivá, navyše nevidno, odkiaľ by ich mohol Šefčovič načerpať, píše Peter Tkačenko.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 Kandidáta na prezidenta Mariana Kotlebu mrzí, že ľudia opäť hodnotili kandidátov nie podľa skutkov a činov, ale podľa sľubov. Z výsledku volieb má napriek tomu dobrý pocit.

Kotleba nevie v tejto chvíli povedať, či bude pred druhým kolom volieb hlavy štátu dávať svojim voličom nejaké odporúčanie. "Podľa môjho názoru medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom nie je nejaký výrazný hodnotový rozdiel, preto neviem s čistým svedomím odporučiť ani jedného z nich. Jediné v čom mám pochybnosť je to, a mohlo by to byť výhodou pána Šefčoviča, že si neviem veľmi dobre predstaviť, ako bude pani Čaputová napĺňať úlohu hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR," dodal k tejto téme.

14:20 Šefčovič tvrdí, že po prvom kole zatiaľ s lídrom Smeru Robertom Ficom nekomunikoval, nevie preto, ako jeho výsledok hodnotí.

SkryťVypnúť reklamu

"Určite si zavoláme a prediskutujeme to. Ale ja sa na to pozerám tak, že rastový potenciál, ktorý mám, je vysoký. Až 60 percent voličov vidí svet tak ako ja. Mám teda v druhom kole veľkú šancu," povedal v televízii Markíza.

Myslí si, že môže získať Kotlebovych a Harabinovych voličov. "S týmito pánmi máme hlboké rozdiely v množstve tém, ale to neznamená, že nemôžem ich voličom ponúknuť lepšiu alternatívu. Chcem im ponúknuť sociálny program a výkon prezidenta tak, aby na to celé Slovensko mohlo byť hrdé," avizuje.

14:02 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala počas volebného dňa viac ako 30 podnetov. Týkali sa napríklad usmernenia komisií či pôsobenia pozorovateľov.

Prečítajte si tiež: Komisia potvrdila postup Čaputovej a Šefčoviča do druhého kola volieb Čítajte 

Incidentom v Medzanoch sa už zaoberá polícia, Bárány potvrdil, že v tomto prípade nedošlo k manipulácii volieb, čo potvrdila kontrola obsahu hlasovacej urny.

SkryťVypnúť reklamu

"V obci, kde došlo k vyneseniu volebnej schránky, okrsková komisia následne preverovala počty, ktoré zodpovedali, nemalo by dôjsť k strate, bolo to aj zaprotokolované. Všetko sú to predbežné informácie v danej veci," doplnil.

Anton Vaňo, ktorý v sobotu podvečer prerušil 1. kolo prezidentských volieb v obci Medzany, sa nachádza v cele policajného zaistenia.

13:38 Zuzana Čaputová v priebehu najbližších skončí ako podpredsedníčka Progresívneho Slovenska. Uviedla to v relácii Markízy Na telo.

Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu, naši voliči preto hlasovali aj za Zuzanu Čaputovú.

Béla Bugár

13:35 Za úspechom Zuzany Čaputovej stojí aj to, že menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu.

"Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu, naši voliči preto hlasovali aj za Zuzanu Čaputovú," povedal Bugár, ktorý predpokladá, že práve táto prezidentská kandidátka mohla byť v očiach jeho potenciálnych voličov silnejšou protiváhou extrémistických kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom kole prezidentských volieb by podporil práve Čaputovú. Tvrdí však, že nemôže prikázať voličom, čo majú robiť.

13:17 Do výsledkov na volby.sme.sk sme doplnili podrobné dáta o výsledkoch hlasovania v jednotlivých obciach na Slovensku.

Môžete si pozrieť, ako hlasovala vaša obec, alebo okolité mestá.

13:07 Milan Uhrík z extrémistickej Kotlebovej ĽSNS v RTVS povedal, že voličom nebudú dávať odporúčania, koho majú v druhom kole voliť. Povedal, že on sám sa volieb nezúčastní.

Odporúčanie nedá ani Sme - rodina, Boris Kollár hovorí, že pozitíva a negatíva majú obaja kandidáti.

13:05 Juraj Blanár zo Smeru v relácii RTVS O 5 minút 12 vyzval voličov z regiónov, aby v druhom kole šli voliť. Upozornil, že Bratislava mala vyššiu účasť ako zvyšok Slovenska a dodal, že "Bratislava nie je Slovensko."

SkryťVypnúť reklamu

"Bratislava výrazne zvýšila účasť na voľbách. Je tu potenciál, aby sa zmobilizovali aj iné regióny a ľudia išli voliť, lebo Bratislava určí, kto bude prezident. Bratislava však nie je Slovensko," uviedol Blanár.

13:03 Občianska konzervatívna strana vyjadruje podporu Zuzane Čaputovej a odporúča všetkým demokraticky zmýšľajúcim voličom dať jej svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb.

"Zuzana Čaputová bude o dva týždne v druhom kole zastupovať nádeje voličov demokratickej opozície a všetkých slušných ľudí na zmenu politických pomerov v krajine. Považujeme ju za dobrú kandidátku, ktorá si zaslúži našu dôveru. Maroš Šefčovič je kandidátom Ficovho Smeru a jeho úspech by bol úspechom skorumpovaného oligarchického systému, ktorý Ficov Smer vytvoril a už roky udržiava," konštatuje strana v tlačovej správe, ktorú poskytol predseda OKS Ondrej Dostál.

SkryťVypnúť reklamu

12:33 Výsledok Zuzany Čaputovej je podľa nezaradeného poslanca a lídra strany Spolu - občianska demokracia Miroslava Beblavého dobrou správou o chuti ľudí na Slovensku na pozitívnu zmenu.

"Táto zmena má slušnú, demokratickú a odbornú tvár. Napomáha jej spájanie síl tých, ktorým ide o vec a nie o vlastný prospech. Táto zmena prináša skutočných lídrov, ako je Matúš Vallo a teraz Zuzana Čaputová. Som presvedčený, že sa ešte neskončila," uviedol Beblavý.

12:25 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán potvrdila, že do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu

12:19 Neúspešný kandidát Štefan Harabin v diskusnej relácii útočil na Mariana Kotlebu. Jeho voliči musia vraj zhodnotiť fakt, že Kotleba kandidoval proti nemu.

"Musia vyhodnotiť, o čo mu ide, či o záchranu Slovenska alebo o základne cudzích vojsk u nás, islamizáciu a zánik tradičnej rodiny," povedal Harabin.

12:13 "Smer sa nevie rozhodnúť, akoby chcel ukázať dve tváre, pričom Pellegrini sa snaží ukázať tú ľudskú. Mám pocit, že ani Pellegrini ani Šefčovič nie sú presvedčení o svojej pozícii, ktorú majú robiť," povedal v diskusii SME politológ Erik Láštic.

Prečítajte si ďalšie zaujímavé výroky, ktoré zazneli z úst našich hostí.

11:57 Neúspešní kandidáti z prvého kola prezidentských volieb ďakujú svojim voličom za podporu. Viacerí z nich zverejnili svoje stanoviská na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaden z nich zatiaľ nedáva svojim voličom odporúčania pred druhým kolom.

11:40 Pred a po. Takto Šefčovičov výsledok v kampani vníma karikaturista SME Mikuláš Sliacky.

11:08 Voľby prezidenta dopadli v Košickom kraji obdobne ako celoštátne hlasovanie. V porovnaní s celonárodným hlasovaním stratil Šefčovič v tomto kraji necelé pol percento.

Podobne voľby dopadli aj v Prešovskom kraji, kde zvíťazila Zuzana Čaputová pred Marošom Šefčovičom. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní hlasov všetkých okrskov v kraji získala Zuzana Čaputová 30,28 % hlasov a Maroš Šefčovič 20,15 %.

11:03 Kresťania nepodľahli zastrašovaniu a opozičné hnutie OĽaNO urobí všetko pre to, aby sa Zuzana Čaputová stala prezidentkou. V stanovisku to deklaruje líder Obyčajných Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Pre úspech Čaputovej bol podstatný záväzok dvojice Mistrík a Čaputová, že len jeden z nich pôjde do prvého kola.

Igor Matovič

"Pre úspech Čaputovej bol podstatný záväzok dvojice Mistrík a Čaputová, že len jeden z nich pôjde do prvého kola, ktorý sme s nimi vyrokovali, aj keď nám mnohí neverili, že sa nám to podarí. Rovnako dôležité však bolo, že Čaputová je skutočne dobrou kandidátkou," povedal Matovič.

Matovič od Čaputovej očakáva v ďalšej časti kampane naďalej úprimnú komunikáciu, veľa odvahy a odhodlania. Očakáva tiež neúnavné potvrdzovanie verejného záväzku byť mostom medzi kresťanmi a liberálmi, rovnako záväzok nepodporovať agendu LGBTI z pozície prezidentky.

10:35 Ak Béla Bugár podporí Čaputovú, môže to znamenať koniec koalície, hovorí Aneta Világi. Domnieva sa však, že Bugár to môže "uhrať na voľnú ruku voličov."

10:31 "Zdá sa, že Sme - Rodina má málo disciplinovaných voličov," upozorňuje v reakcii na výsledky komentátor SME Ondrej Podstupka. Ilustruje to na fakte, že zisk hlasov 2,8 percenta pre Milana Krajniaka vôbec nekorešponduje s podporou strany. Tá sa podľa prieskumov pohybuje nad úrovňou 6 percent.

"Myslím, že Boris Kollár toto vyhodnotí ako neúspech," myslí si o tom politológ Erik Láštic. Upozorňuje, že hnutie Sme - Rodina je jedna z tých strán, ktoré stoja a padajú na jednej tvári. V tomto prípade na Borisovi Kollárovi.

10:22 Rekordná. Tak by sa dala nazvať volebná účasť v Trnavskom kraji v prvom kole prezidentských volieb.

K urnám si našlo cestu 47,16 percenta voličov, čo je najviac od roku 1999. K prvej priamej voľbe prezidenta vtedy prišlo 73,09 percenta voličov, účasť na ďalších troch prezidentských voľbách v prvom kole však nepresiahla 43 percent. Napriek tomu, Trnavský kraj skončil pod celoslovenským priemerom.

10:16 S Bélom Bugárom, šéfom Most-Híd a neúspešným prezidentským kandidátom Čaputová ešte o podpore nehovorila, ale rada sa s ním stretne.

10:10 Do povolebného štúdia denníka SME prišla Zuzana Čaputová. Na otázku, ako osloviť voličov Kotlebu a Harabina, odpovedá, že chce identifikovať príčiny ich nespokojnosti. "Mám pocit, že sú to ľudia, ktorí sú frustrovaní," zdôrazňuje.

V rámci druhokolového boja sa obáva, že protikandidát bude na ňu útočiť cez migráciu, kultúrno-etické témy, nálepkovanie. Ostáva podľa nej len vysvetľovať a upozorňovať, že ide len o zástupné témy. "Nechcem sa hlásiť k antikampani," zdôrazňuje Čaputová.

Maroš Šefčovič, druhý kandidát v druhom kole, účasť na diskusii odmietol.

Zvykla som si, že sa v kampani stretám s nálepkami, ktoré nepatria do môjho hodnotového a názorového sveta.

Zuzana Čaputová

9:59 Šefčovič v diskusii RTVS povedal, že je dôležité, aby Slovensko zostalo kresťanskou krajinou a aby nenastala zmena v „superliberálnej agende“. Zmienil aj registrované partnerstvá homosexuálov.

Šefčovič upozornil, že nasledujúca dvojtýždňová súťaž ukáže, v čom sa s Čaputovou zhodujú, ale najmä v čom sa líšia.

"Zvykla som si, že sa v kampani stretám s nálepkami, ktoré nepatria do môjho hodnotového a názorového sveta," uviedla Čaputová. Svoj postup do druhého kola napriek prieskumom verejnej mienky nebrala ako samozrejmosť, "aj keď istý predpoklad tam bol".

Obaja súperi považujú svoj zisk z prvého kola za povzbudenie.

9:56 Politológ Mesežnikov upozorňuje, že SNS vo voľbách nemala svojho kandidáta. Domnieva sa, že značná časť jej voličov podporila Štefana Harabina.

9:40 Víťazstvo Zuzany Čaputovej je určite víťazstvom pre Progresívne Slovensko, zdôrazňuje komentátor SME Peter Tkačenko.

9:32 Vo voľbách, v ktorých mohlo odovzdať svoj hlas viac ako 10-tisíc väzňov, zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v roku 2014 veľmi nízku volebnú účasť. Predstavovala len 17 percent, informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

9:29 Politológ Pavol Baboš sa domnieva, že Čaputová môže a mala by skúsiť osloviť voličov Kotlebu a Harabina. Hovorí, že nemusí popierať svoje názory, ale môže voličom s odlišnými postojmi ukázať, že sa ich dokáže zastať. Hovorí, že na rôznych konšpiračných portáloch bol pod väčším útokom práve Šefčovič než Čaputová.

9:24 Opozičná strana SaS gratuluje Čaputovej k výsledku. Považuje to za výborné východisko pre druhé kolo.

"Ukázalo sa, že rozhodnutie Roberta Mistríka bolo zásadné a znamenalo zjednotenie demokratických síl na Slovensku v jej prospech, a preto má dnes reálnu šancu stať sa prezidentkou Slovenskej republiky. Ešte raz sa Robertovi Mistríkovi chceme za nadhľad a zodpovedný prístup poďakovať," odkázala strana Richarda Sulíka.

9:21 Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prvom kole volieb prezidenta SR si všímajú aj svetové médiá.

Financial Times píše, že „predstavuje zriedkavé víťazstvo liberálnych síl v strednej Európe, ktorá v posledných rokoch zaznamenala sériu triumfov populistických a nacionalistických kandidátov, no značnú časť hlasov dostali aj stúpenci tvrdej línie“.

Ak by podľa The Guardian/ Reuters Čaputová vyhrala „vyčnievala medzi populistickými, nacionalistickými politikmi, ktorí sú vo veľkej časti Európy na vzostupe“.

9:16 Sledujte naživo volebné štúdio denníka SME. S hosťami analyzujeme výsledky a priebeh volieb.

8:24 Počas volebnej soboty zasahovali vo viacerých volebných miestnostiach aj záchranári. Ako informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová, "v sobotu vyslali záchranárov k trom pacientom, ktorí mali zdravotné ťažkosti na mieste konania volieb".

V Nechválovej Polianke v okrese Humenné ošetrili muža, ktorý skolaboval vo volebnej miestnosti a po ošetrení ho previezli do nemocnice. Posádku záchranárov vyslali aj k žene s poruchou srdcového rytmu v Humennom, ktorú tiež hospitalizovali. "Žiaľ, pacientovi v obci Janice (okr. Rimavská Sobota) už záchranári nedokázali pomôcť napriek resustitácii a lekár musel konštatovať smrť," dodala Krčová.

7:41 Dvojica v druhom kole Čaputová – Šefčovič sa nedá prirovnávať ničomu podobnému z predchádzajúcich prezidentských volieb.

Prečítajte si tiež: Aký bude duel Čaputová vs. Šefčovič? Druhé kolá už obrat priniesli Čítajte 

Ale súboje z predchádzajúcich prezidentských volieb už priniesli veľké obraty v poradí medzi prvým a druhým kolom. Z druhého miesta v prvom kole na celkové víťazstvo vo voľbách otočil v roku 2004 Ivan Gašparovič proti Vladimírovi Mečiarovi, aj v roku 2014 Andrej Kiska proti Robertovi Ficovi. Nikdy pred tým však nebol rozdiel medzi víťaznou dvojicou v prvom kole taký výrazný ako teraz, pripomína vo svojej analýze Jakub Filo.

7:35 Od 9:00 hod. môžete na webe SME naživo sledovať naše volebné štúdio. Diskusiu bude moderovať Zuzana Kovačič Hanzelová a šéfredaktorka SME Beata Balogová.

V štúdiu privítajú politológov Anetu Világi, Pavla Baboša, či Grigorija Mesežnikova a príde aj víťazka prvého kola Zuzana Čaputová.

7:34 Čaputová podľa neoficiálnych výsledkov prvého kola dominovala vo všetkých samosprávnych krajoch. Najväčšiu podporu mala v Bratislavskom kraji, kde získala 59,65 % hlasov, naopak, najmenšiu mala v Prešovskom kraji, a to 30,28 %.

Rovnako v každom z ôsmich krajov za Zuzanou Čaputovou nasleduje kandidát Maroš Šefčovič. Ten zase najväčšiu podporu získal v Trenčianskom kraji s 22,49 % hlasov. Naopak, najmenej hlasov dostal od voličov v Bratislavskom kraji, a to 13,57 %.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

7:29 Expremiérka Iveta Radičová hovorí, že výsledky prvého kola ukázali vysoký dopyt po zmene na slovenskej politickej scéne.

Výsledky sú výzvou na prehodnotenie štýlu súčasnej politiky.

Iveta Radičová

Podľa nej výsledky tiež ukázali vysokú mieru sebapoznania slovenských voličov z hľadiska názorov a postojov. Čaputová podľa Radičovej reprezentuje väčšiu spravodlivosť a lepší právny štát, ako aj nový štýl a obsah politiky. Na druhej strane, Kotleba a Harabin zas personifikujú kritiku liberálnejšej a demokratickejšej politiky a predstavujú autoritatívny režim pevnej ruky.

„Výsledky sú výzvou na prehodnotenie štýlu súčasnej politiky,“ vyhlásila s tým, že súčasné politické strany podľa nej nepredstavujú ani hrádzu proti rastu extrémizmu na Slovensku.

Prečítajte si tiež: Krajina si sebavedomo vybrala Čaputovú Čítajte 

7:25 Krajina si sebavedomo vybrala Čaputovú. Presvedčila, že môže byť protiváhou tých, čo konšpirujú a rozkladajú právny štát.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

7:20 Suverénnou víťazkou prvého kola prezidentských volieb 2019 sa stala Zuzana Čaputová. Získala viac ako 40 percent voličských hlasov.

Spolu s ňou postúpil kandidát Smeru Maroš Šefčovič, ktorý o viac ako štyri percentuálne body odsunul na tretie miesto Štefana Harabina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Zvonenie v ušiach?!
 2. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 3. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 4. Všetkým lepí pred voľbami
 5. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 6. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 7. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 8. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 228
 2. Všetkým lepí pred voľbami 9 598
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 702
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 628
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 124
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 245
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 801
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 846
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Damian Lillard.

Bude spolupráca s Giannisom fungovať? Mala by.


1 h
Domenico Berardi.

Pozrite si dnešné výsledky 6. kola Serie A.


TASR 2 h
Spartak Trnava.

Ďuriš sa presadil aj v druhom ligovom dueli.


Sportnet 53m
Denis Kukučka odohral posledné minúty za OK Častkovce.

Bol to najkrajší moment mojej kariéry, vyhlásil.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu